frida
21.06.17,11:59
Riešim ukončenie pracovného pomeru z dôvodu úspory nákladov firmy. Pýtam sa , prosím, je lepšie byť dobrovoľne poistený / zdrav.+ dôchodkové= 188,74 EUR/, alebo nechať minimálnu mzdu , kde je čiastka odvodov 173,60 EUR? Sumy sú jasné, ale ide mi skôr o ostatné povinnosti okolo oboch spôsobov, časovú náročnosť, organizačné veci, behanie po inštitúciách, výkazníctvo... atd. Ďakujem.
Dáša_
21.06.17,11:50
možeš platiť ešte menej - môžem byť vo svojej firme zamestnaná napríklad na 1/4 úväzok.
Druhá vec je to, čo to urobí s budúcim dôchodkom. Ak je to len krátkodobé riešenie, tak to až tak nevadí. Horšie je, ak to bude roky. Potom treba mať iné zdroje.
Po poisťovnicha behať nemusíš, všetko sa vybavuje spoza PC. Posielanie odvodov, výkazov... No možno jednu dve návštevy bude treba. Ale potom už nie. Teda ja som nebola na poisťovniach kvôli zamestnaniu, zamestnancom už niekoľko rokov.
frida
03.07.17,15:25
Ešte podotázka...môžem to platiť súčasne, t.j. mať minimálnu mzdu a z nej iba časť v zmysle napr. polovičného pracovného úväzku? Dáša_ ďakujem...
veronikasad
03.07.17,15:28
Minimálna mzda zodpovedá tvojmu úväzku, iná bude ak budeš pracovať 8 hod.denne, iná ak 2 hodiny. Odvody platíš z vymeriavacieho základu=hrubej mzdy