bz5
20.07.06,12:19
Ahojte poraďáci. Kamarát mi dnes dal túto otázku, no moje vedomosti v tomto prípade nepostačujú. Poradíte? ;)


Rozhodol som sa založiť si živnosť.
V súčastnosti som evidovaný ako nezamestaný od 10.5.2006, po štyroch mesiacoch evidencie možem dostať príspevok pri vybavení živnosti.
Avšak z úradu práce musím byť vyradený na základe živnosti, avšak v septembri nastupujem do skoly ako doktorant na zmluvou, vybavím si aby to bolo až napríklad 15.9. teda po štyroch mesiachoch. (Aby som dostal príspevok na živnosť).
Otázka znie: dá sa zmeniť v sociálnej poisťovni platenie odvodov, teda keď budem vylúčený z úradu práce ako živnostník, budem platiť odvody zo živnosti, no ja by som si ta rád prehodil a platil zo školy, teda zo zmluvy.
Zita4
20.07.06,10:26
Ahojte poraďáci. Kamarát mi dnes dal túto otázku, no moje vedomosti v tomto prípade nepostačujú. Poradíte? ;)


Rozhodol som sa založiť si živnosť.
V súčastnosti som evidovaný ako nezamestaný od 10.5.2006, po štyroch mesiacoch evidencie možem dostať príspevok pri vybavení živnosti.
Avšak z úradu práce musím byť vyradený na základe živnosti, avšak v septembri nastupujem do skoly ako doktorant na zmluvou, vybavím si aby to bolo až napríklad 15.9. teda po štyroch mesiachoch. (Aby som dostal príspevok na živnosť).
Otázka znie: dá sa zmeniť v sociálnej poisťovni platenie odvodov, teda keď budem vylúčený z úradu práce ako živnostník, budem platiť odvody zo živnosti, no ja by som si ta rád prehodil a platil zo školy, teda zo zmluvy.

Z novej živnosti platiť odvody ešte nebudeš žiadne. Z pracovnej zmluvy samozrejme áno. Ak budeš mať naďalej živnosť a zarobíš v roku 2006 tak, že ti vyjde vymeriavací základ na sociálne poistenie, budeš musieť ako živnostník platiť aj toto poistenie.
Netka
24.07.06,12:22
Ahojte poradáci, no a je tu problém.
Zamestnanec si zobral v júny 16 dní dovolenky a ako kukám tak kukám do programu on tu tu dovolenku nemá - má tam normálne časovú mzdu 10000 + príplatok 1000= 11 000 - z tejto sumy boli odvedené odvody aj daň. S dovolenkou by to bolo spolu 11086 a tak by to po správnosti malo byť, teda aj odvody by boli väčšie aj daň a teraz som hotová lebo neviem či to mám prerábať (a ako to mám vysvetliť šéfovcom) alebo to mám nechať tak a prerobiť len dochádzku akože a tú dovolenku uznať zamestnancovi v júly mohlo by to tak byť?
Poraďte čo mám s tým urobiť?
Netka
25.07.06,05:11
Prosím poraďte ako by ste to riešili vy?
jankasm
25.07.06,07:04
Prosím poraďte ako by ste to riešili vy?

Ja by som to vyriešila presne tak ako si napísala. Vysvetlila by som to tomu zamestnancovi a dohodla sa s ním na tom, že tú dovolenku mu dám do výplatnej pásky a do dochádzky v tomto mesiaci. Myslím, že by s tým nemal byť žiadny problém.