ajacik
20.07.06,12:32
Podnikateľ omylom zaplatil soc. odvody na účet zdravotnej poisťovne. (soc. poisťovňa má iný VS ako zdravotná).
Čo mi poradíte:

1. napísť žiadosť do ZP o vrátenie platby
2. napísať žiadosť do ZP o zaúčtovanie platby na účet poistenca (zaplatené poistné vopred).

??
Poistné do ZP je platené stále z rovnakého BU.


dakujem

P.s.: teda verím, že nebude problém s tým, aby uznali, že prijali platbu, ktorá im nepatrí:confused:
babenko1
20.07.06,10:37
ak im v tom liste napíšeš, že ste zaplatili pod takým a takým VS, snád ti to vrátia...
ajacik
20.07.06,10:39
Už idem teda písať žiadosť o vrátenie.
A aj im priložím výpis z banky - potvrdenie o transakcii z internetu.

dakujem :)
duficek
20.07.06,10:44
v prvom rade by som im tam zavolal a spytal sa, ktoru moznost 1-2 by pokladali za prijatelnejsiu a na zaklade toho im napisat pisomnu ziadost.

mne sa tak podarilo zaplatit dan z prijmu na ucet DU BA 4 namiesto DU BA 2 (sidlili v jednej budove a nejak sa mi dostal do ruky nespravny sek). vyriesil to telefonat, kde mi doporucili pisomnu ziadost o presun penazi. a je to OK.
babenko1
20.07.06,11:15
no jo.. daňový úrad má v tom aspoň ako taký poriadok.. ale zdravotné poisťovne? hmmm..... možno tie menšie...
abel
20.07.06,11:19
Ja by som čo najskôr napísala žiadosť o vrátenie omylom zaplatenej platby. Určite je to jednoduchšie riešenie pre obidve strany.
ajacik
20.07.06,11:20
takže som volala do ZP a povedali mi, že mám dať žiadosť o preúčtovanie na dané r.č.

takže verím, že to akceptujú a peniaze sa nestratia.

ešte rozmýšľam, či mi pošlú aj písomnú odpoveď, že to akceptujú, alebo ako sa dozviem, že to preúčtovali. Dúfam, že odstáť si min. 3/4 hodinu pri okienku nie je jediná možnosť. :(

veľmi pekne vám dakujem za spoluprácu :):)
Tweety
20.07.06,11:22
takže som volala do ZP a povedali mi, že mám dať žiadosť o preúčtovanie na dané r.č.

takže verím, že to akceptujú a peniaze sa nestratia.

ešte rozmýšľam, či mi pošlú aj písomnú odpoveď, že to akceptujú, alebo ako sa dozviem, že to preúčtovali. Dúfam, že odstáť si min. 3/4 hodinu pri okienku nie je jediná možnosť. :(

veľmi pekne vám dakujem za spoluprácu :):)
Na tvoju žiadosť by mali aj písomne odpovedať. Počkaj si teda na písomnú odpoveď.:cool:
abel
20.07.06,11:28
Alenka, mne pri podobnom prípade písomne oznámili, že to akceptujú a peniaze zasielajú.
ajacik
20.07.06,11:31
Alenka, mne pri podobnom prípade písomne oznámili, že to akceptujú a peniaze zasielajú.

všeobecná zdravotná poisťovňa?

lebo ak je to tak, radšej napíšem žiadosť o vrátenie. to je istejšie
duficek
20.07.06,11:52
ešte rozmýšľam, či mi pošlú aj písomnú odpoveď, že to akceptujú, alebo ako sa dozviem, že to preúčtovali. Dúfam, že odstáť si min. 3/4 hodinu pri okienku nie je jediná možnosť.

napisat ziadost a poslat doporucene, pisomna odpoved prist musi.
abel
20.07.06,11:55
Bola to síce Dôvera, ale nevidím v tom problém. Na tvoj list musia reagovať. So VšZP tiež nemám zlé skúsenosti, len treba komunikovať. A všetko robím poštou, nikde nestojím v radoch, pretože si myslím, že každá pracovníčka má na starosti svoj referát, a ak prekvapíš tú, na ktorú natrafíš, a ona to nevie, tak neprizná, že nevie, ale prejde do protiútoku. A takto to máš podložené na papieri a šetríš čas aj nervy.
jankasm
20.07.06,11:59
všeobecná zdravotná poisťovňa?

lebo ak je to tak, radšej napíšem žiadosť o vrátenie. to je istejšie

Skús tam radšej zavolať, uvidíš čo ti doporučia.
My sme mali podobný problém, omylom sme poslali do všeobecnej platby, ktoré mali ísť do siderie. Chceli to započítať, o vracaní nechceli ani počuť. A keď sme na tom trvali, tak nám tá pani povedala, že oni musia najprv všetko prekontrolovať, či sú to naozaj mylné platby, že to bude trvať najmenej 3 mesiace atď. Samé vykrúcačky. Po veľkom prehováraní či sa to nedá urýchliť a pod. nám sľúbili že sa pokúsia. Peniaze sme dostali asi o mesiac.
Netka
20.12.06,11:27
Chcela by som sa spýtať, omylom sme zaplatili odvody do ZP po skončení PP - preplatenie dovolenky, z tohto plnenia sa odvody neplatia - chcela by som si tieto peniaze vyžiadať späť robí to okolo 4000,- z toho 4 percentá vrátim zamestnancovi ale ešte predtým ich zdaním. Nebude z toho probém, keď bude daň zaplatená s oneskorením - dovolenku sme mu preplácali v máji. Či sa to berie tak, že peniaze mi ZP vráti a ja ich zdaním, vrátim zamestnancovi a teda povinnosť zdaniť tento príjem mi vzníká až po pripísaní preplatku na účet firmy. Tak? Alebo by z toho mohol byť probém?
Ďakujem.
Netka
21.12.06,09:15
Chcela by som sa spýtať, omylom sme zaplatili odvody do ZP po skončení PP - preplatenie dovolenky, z tohto plnenia sa odvody neplatia - chcela by som si tieto peniaze vyžiadať späť robí to okolo 4000,- z toho 4 percentá vrátim zamestnancovi ale ešte predtým ich zdaním. Nebude z toho probém, keď bude daň zaplatená s oneskorením - dovolenku sme mu preplácali v máji. Či sa to berie tak, že peniaze mi ZP vráti a ja ich zdaním, vrátim zamestnancovi a teda povinnosť zdaniť tento príjem mi vzníká až po pripísaní preplatku na účet firmy. Tak? Alebo by z toho mohol byť probém?
Ďakujem.

Neviete mi niekto poradiť? Tak mi prosím aspoň povedzte váš názor na ten príjem. Stáva sa vrátenie omylom zaplateného poistného zdaniteľným príjmom až ked mi ho poisťovňa vráti alebo sa mal zdaňovať už vo výplate. (čo mi je nelogické, kedže tie peniaze sme omylom poslali do ZP, tak sme ich nemohli zdaniť a vyplatiť zamestnancovi)
Alebo to mám nechať na ročné zúčtovanie ZP? - to je tiež celkom dobré riešenie nie? (nemusím písať žiadosť, zdaňovať a tak ....)
Ďakujem.
liba2
21.12.06,14:54
Chcela by som sa spýtať,
1. omylom sme zaplatili odvody do ZP po skončení PP - preplatenie dovolenky, z tohto plnenia sa odvody neplatia - chcela by som si tieto peniaze vyžiadať späť robí to okolo 4000,-
2. z toho 4 percentá vrátim zamestnancovi ale ešte predtým ich zdaním. Nebude z toho probém, keď bude daň zaplatená s oneskorením - dovolenku sme mu preplácali v máji.
3. Či sa to berie tak, že peniaze mi ZP vráti a ja ich zdaním, vrátim zamestnancovi a teda povinnosť zdaniť tento príjem mi vzníká až po pripísaní preplatku na účet firmy. Tak? Alebo by z toho mohol byť probém?
Ďakujem.
Urob to čím skôr, ešte v tomto roku, treba to aj zaúčtovať, neťahaj to do nového účt. obdobia, maxim. len úhrady:
0) o zistení urob krátky záznam, popíš čo sa stalo a prečo sa robí oprava, kedy sa to zistilo, čo sa opraví, ako sa bude postupovať;
1. podaj opravný Mesačný výkaz pre ZP za máj - vznikne ti preplatok, ktorý si odpočítaš napr. tak, že odvody za december znížiš o túto sumu preplatku (je to najrýchlejší a najjednoduchší spôsob získať peniaze naspäť);
2. vypočítaj, čo má dostať zamestnanec a pošli mu peniaze ešte t.r.;
3. daň odveď buď hneď alebo s výplatami za december; nemal by byť problém, lebo daň nemohla byť zrazená a odvedená skôr, keďže ste to až teraz zistili.
Takto by som to urobila ja.