tanitani
22.06.17,10:58
Zdravím, som platca DPH podľa §7a. Môžem prija tovar z iného členského štátu na dobierku? Bez toho aby som z toho sama nemala nejake problémy s daňovýmm úradom? Alebo mi musia posať FA so sumou bez DPH a následne to uhradiť prevodom a ptm odviesť dane.
Ďakujem.
Tanitani

Na toto ste mi už odpovedali, ďakujem.
Hlavne som chcela vedieť, či môžem prijať tovar z iného členského štátu aj na dobierku. Lebo firma u ktorej som objednávala je zahraničná a povedali mi, že nedá sa suma uhradiť prevodom na účet!
Pri dobierke by som uhradila sumu kuriérovi a potom neviem či by to akceptoval Daňový úrad.
emma2
22.06.17,09:35
Podstatné je vo Vašom prípade, či nadobudnutím tohto tovaru dosiahnete z nadobudnutých tovarov hodnotu 14000 Eur.

Ak áno, tovar z iného členského štátu si musíte objednávať pod Vaším IČ DPH a následne máte povinnosť zdaniť nadobudnutie tovaru.

Ak nie môžete postupovať dvoma spôsobmi:

a) neoznámite dodávateľovi tovaru svoje IČ DPH; dodávateľ bude fakturovať dodávku tovaru s daňou svojho členského štátu a Vy nemáte povinnosť odviesť daň v SR z nadobudnutého tovaru,

b) oznámite dodávateľovi svoje IČ DPH; dodávateľ bude fakturovať dodávku tovaru bez DPH a Vy máte povinnosť odviesť daň v SR z nadobudnutého tovaru.

Čo sa týka dobierky, na to, aby bol nákup daňovo uznateľný náklad nie je rozhodujúca forma úhrady. Rozhodujúce je mať daňový doklad so všetkými náležitosťami podľa zákona o DPH a preukázať, že nákup tovaru alebo služby súvisí s Vašou podnikateľskou činnosťou. Čiže kľudne môžete tovar uhradiť na dobierku, aj keď peniaze dáte kuriérovi, tie predsa nakoniec skončia u predávajúceho