ikovacikova
22.06.17,10:48
Nehnuteľnosť, ktorej hodnota bola vyčíslená po dedičskom konaní, sme dostali darom 4 súrodenci od matky. V dome bývam odvtedy ja a moja matka. Súčasne sme aj ťarcha s doživotným užívaním. Do domu som investoval nemalú finančnú čiastku na opravu a rekonštrukciu domu. Nikto iný sa na opravách a financovaní nepodieľal. Od 2 členov som časom odkúpil 2/4, čím som sa stal vlastníkom 3/4 nehnuteľnosti. Brat, ktorý vlastní 1/4 sa so mnou nechcem dohodnúť na odpredaji, nakoľko trvá na tom, že má nárok na súčasnú hodnotu majetku a nie, keď dom dostal darom. Chcem sa spýtať, akým podielom by som bol povinný ho vyplatiť? Právnické názory sa rozchádzajú. Viete mi poradiť? Ďakujem
misoft
22.06.17,08:51
Môj názor: má nárok na hodnotu v čase darovania. Pretože ty si investovala do opráv svoje peniaze, ale opravovala si aj JEHO podiel, teda si ho zo svojich prostriedkov zhodnotila.
Ak by požadoval súčasnú hodnotu, obohatil by sa (pretože hodnota jeho podielu tvojim investovaním stúpla a on sa na tom nepodieľal). Môže však požadovať za to obdobie užívania jeho podielu tebou náhradu - nájomné (ktoré však istotne bude nižšie, ako hodnota vrazená do údržby).

Pokiaľ máš doklady o investovaní, predlož mu to a žiadaj potom od neho, aby ti zaplatil svoj podiel na zhodnotení domu. Bude asi veľmô prekvapený, až zistí, koľko bude musieť zacvakať.
ikovacikova
22.06.17,09:06
ďakujem, je to pochopiteľné, ale jemu nejaký právnik povedal, že má nárok v súčasnej hodnote
Chobot
22.06.17,09:11
To nemusí byť pravda, že mu to povedal nejaký právnik. Nejaký právnik nemá všetky podklady, aby len tak z brucha niečo kvalifikovane povedal. To je len bežná formulácia ľudí, ktorí chcú pridať na vážnosti svojich tvrdení a požiadaviek.
Mária27
22.06.17,11:51
Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva máš nárok od brata vyžadovať zhodnotenie jeho podielu.
Ak brat vedel o investícii dopredu a hoci aj konkludentne s ňou súhlasil (neprotestoval), vzniklo ti majetkové právo ako z dohody.
Ak by tvrdil, že o investícii nevedel, nešlo by o dohodu spoluvlastníkov - právny úkon by bol neplatný, Vtedy by sa brat zhodnotením investíciou bezdôvodne obohatil.
ivka70
22.06.17,12:01
ma narok na aktualnu hodnotu podielu, pricom ale brat si uplatni svoju investiciu, ktoru vlozil aj do jeho podielu (odpocita od jeho hodnoty).
Pretoze ak cena nehnutelnosti od doby nadobudnutia do doby vysporiadania na danom mieste stupla 4x, tak nemozes vyplacat brata z ceny v case nadobudnutia (cena mohla stupnut, lebo ceny nehnutelnosti sa mohl izvysit, aj bez investovania).
Otazka by urcite znela inak, keby dom v case ziskania mal cenu 100 000 eur, ale teraz by bol predatelny len za 80 000 eur. Aj vtedy by si chcel vyplacat jeho cast zo 100 000 eur? Preco?
misoft
22.06.17,13:46
Ak mu to povedal - dobre, ale ty potom začneš vyúčtovanie - "milý zlatý braček, tvoj diel som opravila za 10000€, takže mi ich vráť!. Ja ťa dotovať nebudem!"
Dáša_
22.06.17,13:51
a on samozrejme nezabudne na nájomné za užívanie jeho časti. A druhý zase na dan z nehnuteľností.... a tak dookola :D
Jakubec
22.06.17,17:41
Pri vyporiadani spoluvlastnictva dohodou sa mozete dohodnut na lubovolnej sume za odstupenie podielu. Pri vyporiadani prostrednictvom sudu bude sud vychadzat z hodnoty domu v case vyporiadavania spoluvlastnictva a nie z hodnoty v case nadobudnutia vlastnictva podielu na dome.
Ak jeden zo spoluvlastnikov zhodnotil celok, a najma ak vsetci spoluvlastnici suhlasili so zhodnotenim, tak ma narok na vydanie bezdovodneho obohatenia od ostatnych spoluvlastnikov. Pravo na vydanie bezdovodneho obohatenia sa premlciava.
Ak jeden zo spoluvlastnikov uziva vacsiu cast nehnutelnosti ako mu patri, je povinny ostatnym spoluvlastnikom platit najomne, respektivne vydat bezdovodne obohatenie. Takisto tento narok na vydanie bezdovodneho obohatenia sa premlciava.
Takze, ak to pojde sudmi, tak vy by ste mali bratovi platit zato, ze ste v dome byvali, brat Vam za zhodnotenie aj jeho podielu a vyporiadavanie by bolo zo sucasnej hodnoty domu. Vsetko mozu skomplikovat namietky premlcania.