jued
20.07.06,13:30
Ahojte, chcela by som sa opýtať, či bola nejaká zmena ohľadne DPH.
V 05/2006 naša firma zobrala na leasing zemný stroj. Od leasingovej spoločnosti sme obdržali nadobúdajúcu faktúru v celkovej hodnote stroja, zároveň sme dostali zálohovú faktúru na 1. zvýšenú splátku a splátkový kalendár. Chcem sa len opýtať nárok na odpočet DPH mám poľa splátkového kalendára a nie podľa faktúry v celkove výške?
Martinella
20.07.06,11:50
Áno, riadiš sa splátkovým kalendárom. Nárok máš na odpočet DPH z 1.zvýš.splátky a mesačnej splátky. Potom pravidelne mesačne, tak ako sú splátky v splátk.kalendári.
jued
20.07.06,12:34
Ďakujem Ti pekne, inak som si to myslela, len ma trochu zmiatla tá faktúra , kde je vyfakturovaná celá suma zemného stroja, predtým to leasingovka neposielala.
Zoltán Kovács
20.07.06,12:42
Ďakujem Ti pekne, inak som si to myslela, len ma trochu zmiatla tá faktúra , kde je vyfakturovaná celá suma zemného stroja, predtým to leasingovka neposielala.

Leasigovka posiela faktúru na celú sumu len preto aby si mohla rátať odpisy z nadobúdacej ceny.
apo
22.07.06,15:31
Odpoveď na odpočet DPH je pravivá na 99 percent. Ak je splatnosť lízingovej splátky 1. deň v mesiaci a tento deň propúadne na sviatok, alebo S,N tal bájomca uhradí spláku cca 30. predchádzajúceho mesiaca. Vtedy lízningová spoločnosť ak má pripísané peniaze na BÚ 31. má povinnost vystaviť faktúru na základe prijatej úhrady. Vtakomto prípade sa v jednom mesiaci uplatní DPH 2x a v nasledujúcom mesiaci keď spltnosť pripadla na 1. deň sa DPH neodpočíta.

Prakticky takáto situácia nastáva pri vysokých lízingových splátkach v EUR, ke´d nájomca úhradu splátky realizuje v priamym hotovostným vkladom na BÚ banky v ktorej má lízingová spoločnosť BÚ.

Tento postup mám overený s CAC lízingovpu spoločnosťoum ktorá dala splatnosť vždy na 1. deń v mesiaci.

apo
KEJKA
22.07.06,19:21
s tým predchádzajúcim príspevkom súhlasím tak napoly. LZ spoločnosť má povinnosť odviesť DPH z prijatej platby a teda vystaviť faktúru (aj to robí). A na druhej strane vzniká právo na základe takejto faktúry si odpočítať DPH. Ale nie je to povinnosť, často ani faktúra nepríde načas - odberateľ si jednoducho odpočíta DPH podľa splátkového kalendára, a tú zálohu vlastne "ignoruje".