edúlik
25.06.17,16:04
Dobrý deň, poraďte prosím - ako zaúčtujem u SZČO vedenie JU neplatca DPH takýto účtovný prípad: SZCO tankuje pr. na čerpacej stanici PHM do auta a platí kartou *******. Dobíja si ju cez svoj podnikateľský účet a následne mu z karty ******* prináleží aj nejaký bonus. Výpis z tejto karty mi neodovzdal a myslím si, že to ani neexistuje. neviem, prvý krát mám takýto prípad. Na účtovnom doklade z reg. pokladnice mám len uvedené Value Card.Môžete mi poradiť kto máte s tým skúsenosť ako to celé zaúčtovať či v peňažnom denníku (banka resp. pokladnica?) alebo cez interný doklad? Samozrejme aj to dobitie kreditu na ******* karte. Dakujem
a_je_to
29.06.17,09:42
Fakt ide o nabíjaciu kartu ? Lebo to nabitie by malo odpísať z účtu ako doplnenie pokladne z BÚ, bez ohľadu na deň nákupu. A nákup kartou by bol iba obyčajný pokladničný výdavok. To rozpoznáš podľa úbytku na BÚ z výpisu. Ak ide o nenabíjaciu kartu, tak presný návod máš v § 12, ods. 5 Postupov pre JÚ. To znamená, že doklad Value Card účtuješ dp priebežnej - výdaj, bez poklade aj banky a zároveň do nákupu zásob. Keď sa úhrada odpíše z účtu, tak dáš výdavok - banka a priebežné - príjem. Ak Value a výpis nemajú rovnakú hodnotu, tak rozdiel môže byť buď poplatok služba, alebo bonus - ostatný príjem daňový, ktorý treba dorovnať, aby zostatok výpisu súhlasil so stavom BÚ v JU. . Ak sa ti to bude zdať príliš ťažké, tak zaúčtuj iba v deň výpisu bankový výdavok a nákup zásob, veľkú chybu tým neurobíš.