LPEllis
26.06.17,07:17
Zamestnanec dal výpoveď s výpovednou dobou dva mesiace. Pokiaľ však nedodrží výpovednú dobu a jednoducho nenastúpi do práce a má v zmluve zakomponovanú pokutu za takéto konanie podľa zákonníka práce t.j. že pokuta je súčinom jeho priemerného mesačného zárobku a dĺžky výpovednej doby postupuje sa pri výpočte rovnako ako pri výpočte odstupného? Pátrala som po tom, ale nikde to nie je jasne definované, iba som to tak pochopila, že ak by vznikol zamestnancovi nárok na odstupné a zároveň by takto porušil výpovednú dobu tak sa to nuluje. A ráta sa celá výpovedná doba alebo len tá časť, ktorá ostáva odo dňa kedy už nenastúpil do práce?
veronikasad
26.06.17,05:26
Píšeš o odstupnom, tak zrejme výpoveď dával zamestnávateľ ...
veronikasad
26.06.17,05:31
Ak výpoveď dával zamestnávateľ a zamestnanec si v priebehu výpovednej doby našiel prácu skôr ako VD skončí, bolo by od neho serióznejšie ukončiť pracovný pomer dohodou.

"Pokuta" chráni zamestnávateľa, ak výpoveď dáva zamestnanec a do práce už nenastúpi.
ivka70
26.06.17,05:39
Ak pocas vypovednej doby pri vypovedi danej zamestnavatelom zamestnanec prestane chodit do prace, tak PP neskonci touto vypovedou ,ale skonci kvoli opakovanej absencii po opakovanych upozorneniach okamzitym skoncenim PP.
Takze o naroku na odstupne uz nie je potrebne hovorit (s takymto skoncenim PP odstupne spojene nie je.

Rovnako nie je narok ani na pokutu pri nedodrzani VD, kedze PP skonci inak.
Zamestnavatel moze za kazdy den absencie kratit narok na tohtorocnu dovolenku o 2 dni.

A ano, vypocet nahrady je rovnaky pri odstupnom aj pri mesacnej nahrade za nedodrzanie VD.
Len sa nic nenuluje, vychadzas z mylnych predpokladov.
karka
26.06.17,05:47
Myslím že áno. Mesačná priemerná mzda sa vypočíta ako odstupné za jeden mesiac.
LPEllis
26.06.17,06:00
Ospravedlňujem sa výpoveď dal zamestnanec, to odstupné bolo len na porovnanie, či sa ráta výška pokuty rovnako alebo rozdielne oproti odstupnému.
veronikasad
26.06.17,06:04
Spôsob výpočtu je rovnaký, počíta sa z priemerného zárobku za predchádzajúci kalendárny štvrťrok
LPEllis
26.06.17,06:26
Ďakujem
Katarína111
26.06.17,06:28
mám podobný prípad, tak ste mi trochu pomohli, ale predsa otázka - keďže to je vlastne sankcia za porušenie, že nedodržal zákonnú výpovednú lehotu - priemerka sa berie čistá, alebo hrubá? - lebo veď z tej náhrady by nemali byť platené odvody? alebo áno?