kayara
27.06.17,07:32
Po búrke nefungovala jedna fáza elektriny následkom čoho mi zhorel elektromotor v čerpadle. Ma niekto skúsenosti z vymáhaním vzniknutej škody od elektrární?
buchač
27.06.17,05:49
Ak aj niekto takú skúsenosť má....tak bola, je a aj bude negatívna. Neexistuje, aby elektrárne čo i len euro zaplatili.
Na takéto udalosti je potrebné byť poistený.
---------------------------

Vypadnutie elektriny následkom búrky a jej dôsledky sa nazývajú "zásah vyššej moci" - vis maior.
Vyššia moc (lat. vis maior) je zvláštna právna skutočnosť, spočívajúca v mimoriadnej, nepredvídateľnej, neodvrátiteľnej a nezavinenej udalosti, ktorá spôsobí škodu. Môže ju predstavovať neovplyvniteľné štátne nariadenie, alebo prírodná udalosť.

V poistení je vo väčšine prípadov vis maior podmienkou pre vznik poistnej udalosti. Tá je totiž definovaná ako náhodná udalosť, ktorej nebolo možné zabrániť.
https://www.poistenie.sk/sites/default/files/01-content-files/flood_insurance.jpeg
kayara
27.06.17,06:04
Ďakujem, ale mne bolo povedané, ze vraj si uz pár krát uznali vinu. Aj keď nie v úplne rovnakom prípade.
buchač
27.06.17,06:08
Veď práve, že okolnosti nie sú vždy rovnaké.
Niet nad dobrú poistku v dobrej poisťovni. ;)
kayara
27.06.17,06:12
To ano aj keď ani s poisťovňami to nie je také jednoduché
vicktor
27.06.17,06:54
Poistenie? chachacha...
Blesk smaril kdesi blizko nas a zhorel dvd prehravac. Chytil som poistnu zmluvu a cital na prvej strane co vsetko mam pokryte - hura, aj burka a blesk tam boli!
Napisal som do poistovne, za 2 tyzdne prisiel obhliadac a za dalsie 2 tyzdne poistovna odmietla plnenie ze neslo o PRIAMY zasah bleskom ale vykyv napatia a podla zmluvy na strane x sa na toto poistenie nevztahuje...
lubko6394
27.06.17,10:45
Volá sa to tuším prepätie, platíš viac a aj dostaneš zaplatené. Mne takto chytilo TV, SAT... a zaplatené som dostal.
buchač
27.06.17,11:00
vicktor (Dnes 08:54) Poistenie? chachacha...
Napisal som do poistovne,...
================
Pre úplnosť sa opýtam..."o akej poisťovni sa bavíme ?"
Ja vravím o dobrej poisťovni...a teda platí:
DOBRÁ poisťovňa ohľadom nehnuteľností = Allianz.
;)
lubko6394
27.06.17,11:27
Ak mal aj Allianz a poistenie basic tak má smolu. Prepätie je od štandard
misoft
27.06.17,11:44
Po búrke buď fungujú všetky fázy, alebo žiadna fáza. U trojfázovej sústavy sa nemôže stať, aby jedna fáza v rozvodnej sieti nefungovala!
Keby to (náhodou) bolo možné - tak by zhorelo nielen tvoje čerpadlo, ale všetky trojfázové motory i vo fabrikách.
Príčina ie je v distribúcii, ale u teba doma - v trojfázovom chrániči. A to poisťovňa nepreplatí, elektrárne ti tak maximálne pošlú blesk :D.
misoft
27.06.17,11:46
Preto je treba si robiť zmluvu "na mieru" ..... a potom sa nemôže poisťovňa vyhovárať....
vicktor
27.06.17,14:03
Ano, bola to ta menovana "DOBRA" poistovna.
misoft
27.06.17,14:35
Ja som mal dlho "starú" poistku na domácnosť. Nízku. Volala mi z poisťovne, že pri kontrole poistných zmlúv to zistili. Šiel som a OSOBNE som si upravil poistku podľa seba, tá pracovníčka len do tabuľky hádzala čo a ako, hneď mi dávala výsledky, koľko je poistné a koľko v akom prípade bude poistné plnenie.
Platím síce vyššiu poistku (cca 3x), ale poistné plnenie v rôznych prípadoch sa zvýšilo niekedy až 20x, prípadne bolo doplnené o to, čo v starej ani spomenuté nebolo.
Toto je "na mieru" - podľa seba, čo potrebuješ, to si dohodneš.
A áno - je to tá "dobrá" poisťovňa.
canbo
27.06.17,16:39
TO JE NEPRAVDA. Dnes napájanie distribučnej sústavy nieje len z jedného transformátora , a jedných poistiek. Sú vytvárané zložité sústavy ,s množstvom odbočiek a spojok , a všetko je samostatne istené. Sú spájané transformátory na NN strane a pracujú spoločne.
Vytváranie takýchto sústav je aj preto ,aby pri poruche bolo možné odpojiť čo najmenší počet platiacich odberateľov.
Potom pri poruche ,npr pri búrke môže dôjsť k výpadku jednej fázy na určitom úseku , ale nie k výpadku celej siete.
Na ochranu proti výpadku fázy je okrem poistiek od komerčných poisťovní je množstvo ochranných opatrení a ochranných prvkov a často krát istejších a lacnejších ako poistenie.
misoft
27.06.17,17:38
Ono totiž - jemu zhorelo čerpadlo - otázka je - ako to mal chránené?
Pokiaľ je trojfáza - používa sa trojfázový chránič - pokiaľ jedna vypadne - chránič ihneď vypne všetko (teda i tie dve funkčné) -
https://www.tomshardware.sk/resize/e/800/800/files/obrazky/elektroinstalacny-material/istice/trojfazovy-istic-na-din-listu-16a-char.b.jpg
Ale pokiaľ to mal chránené 3x1-fáz chránič - tak tam ani pánboh nepomôže.... a poisťovňa nič nevyplatí....
A k distribučnej sieti - nemusíš ma poučovať - veď som písal - buď idú VŠETKY, alebo ŽIADNA - ak vypadne z jednej vetvy, druhá preberá jej úlohu.
A ak je to pri konci siete? Tam sú predsa tiež chrániče a tie pri výpadku fázy VŠETKO vypnú - nepoučuj ma o distribúcii - ja som vyštudovaný energetik - rozvodne a rozvodné siete.
sosak
27.06.17,17:38
Starosti zo spáleným elektromotorom čerpadla na vodu pri výpadku jednej fázy sa dá predísť namontovaním fázového relé: https://www.google.sk/search?q=f%C3%A1zov%C3%A9+rel%C3%A9&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=R5ZSWYLgOcbR8geCv6OoBw Pri výpadku jednej fázy relé odpojí prívody k spotrebiču a zabráni jeho spáleniu.
misoft
27.06.17,17:45
A to asi @kayara nemal....
canbo
27.06.17,17:49
Kľudne ide hoci iba jedna fáza, a čo a prečo - až do príchodu poruchovej služby nikto a nič nevypne .
canbo
27.06.17,18:11
Je potrebné vychádzať z podpísanej zmluvy o pripojení a čo zapríčinilo poruchu a ako dlho odstraňovali poruchu.
Ak zapríčinil poruchu, neodstránil včas správca siete ( je ju možne preukázať) je bezproblémovo domôcť sa náhrady. V inom prípade je to na dlhé lakte.
Domôcť sa práva skúste aj tu:
http://www.urso.gov.sk/?q=Pre%20spotrebite%C4%BEa/Kompenza%C4%8Dn%C3%A9%20platby%20a%20%C5%A0K