Lenka Štrbová
27.06.17,07:33
Moze mi niekto objasnit situaciu so studentom? Prihlasim ho na DOBPŠ bez dochodkoveho poistenia - pravidelny prijem. A teraz ked ma prijem do 66 eur - do 18 rokov a 200 eur nad 18 rokov neplati ziadne odvody a ked ma viac, treba ho doprihlasit 11 kodom a z rozdielu zaplatit dochodkove poistenie?
veronikasad
27.06.17,06:19
Suma 200€ platí pre všetkých studentov s odvodovou vynimkou
Lenka Štrbová
27.06.17,06:22
chvalabohu :-) a ked mam dohodu od 2.1. - 31.8. sledujem kazdy mesiac osobitne ci ma do 200 eur, alebo sa to priemeruje? Docitala som sa ze by to malo ist priemerom za pocet mesiacov a az potom doprihlasit.
veronikasad
27.06.17,06:48
Nič sa neprimerane, limit je stanovený na mesiac
Lenka Štrbová
27.06.17,08:00
http://studentskefinancie.sk/poradna/brigady-a-odvody

pise sa to v casti Vypocet vysky odvodov
Orsz
27.06.17,20:23
to je nejaká divná stránka :) nie všetky popisujú problematiku celkom správne - v tomto prípade by som verila viac stránke www.socpoist.sk ... a je limitované mesačne ako uviedla Veronika.
Fany
20.01.18,12:57
Prosím vás, ak má študent u jedného zamestnávateľa v jednom mesiaci následne 2 DoBPŠ s odvodovou výnimkou, dohromady ale nepresiahne 200 €, môže to tak byť, alebo na jednej výnimku mať nemal? Napr. má dohodu 5..8.-5.10. a potom 20.10.-20.12.. V mesiaci október mal na jednej dohode príjem 20 €, na tej druhej 50 €. Je ten október z pohľadu odvodovej výnimky dobre, ak ani z jednej ani z druhej odvody neplatil? Podotýkam, že je to u toho istého zamestnávateľa. (potrebujem súrne, máme kontrolu) Ďakujem.
Katy a R
20.01.18,13:52
pre fany (mala si dať novú otázku) - zo stránky SP cit:
Ak má viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v jednom kalendárnom mesiaci si môže uplatniť výnimku len na jednu dohodu o brigádnickej práci študentov. Študent o uplatnení výnimky písomne informuje zamestnávateľa na tlačive Oznámenie a čestné vyhlásenie k dohode o brigádnickej práci študentov. Zamestnávateľa informuje písomne aj v prípade, že výnimku si ďalej u neho nebude uplatňovať. V predloženom tlačive zamestnávateľovi čestne vyhlási, že si v tom istom kalendárnom mesiaci neuplatňuje výnimku súčasne u iného zamestnávateľa. V prípade porušenia týchto povinností mu zo strany Sociálnej poisťovne hrozí pokuta.
Fany
20.01.18,14:07
Áno toto viem. Lenže čo veta ... "V predloženom tlačive zamestnávateľovi čestne vyhlási, že si v tom istom kalendárnom mesiaci neuplatňuje výnimku súčasne u iného zamestnávateľa." ...On si neuplatňuje výnimku u iného zamestnávateľa, ale u toho istého a v iné dni v mesiaci, teda ani sa to neprekrýva a ani nepresiahol sumu 200€ v mesiaci. Toto by som potrebovala odobriť, že nič sa tým neporušilo.
Katy a R
20.01.18,15:03
ja by som povedala - že ak je k výnimke podmienka u jednej dohody - tak môže platiť len pre jednu dohodu. a ak ich má viac u jedného zamestnávateľa - tak nemusí nič oznamovať - zamestnávateľ o tom predsa vie (že výnimka je pre jednu). Ale to len môj (laický) názor - hádam sa zapoja mzdárky - a uvedú na pravú mieru;)
ja by som asi z jednej dohody odviedla poistné - a počkala by som, že čo na to povie SP :)
Fany
20.01.18,19:20
Veď práveže pracovníčke SP sa to nepáči, vraj im to vyhadzuje počítačová tabuľka a nakoľko sa to jedná ešte roku 2015, chce tam dať pokutu a aj penále. Jasné, že keby sa do SP zaplatilo viac, reklamovať to nebudú. No takto, od študentky zjavne nejaký doplatok čakať nemôžeme, navyše vo firme už ani nepracuje a doplatí na to vlastne iba firma. Logicky mne vychádza, že by to mohlo byť dobre a nič sa v tomto prípade neporušilo. Jasné, že ak by to boli dve rôzne firmy, tam by som to ešte ako priestupok brala. Ale takto?
Inak ďakujem Katka za reakciu.