Izolda1
27.06.17,18:31
Niekoľko mesiacov som bola PN kvôli kĺbom a iným zdravotným problémom, Moja lekárka mi vydala lekársky posudok, že už viac nemôžem vykonávať prácu upratovačky zo zdravotných dôvodov. S týmto posudkom so išla za svojou riaditeľkou, lebo mi známi radili, že mi potom riaditeľka dá výpoveď zo zdravotných dôvodov a mám nárok na min. 5 mesačné odstupné, keďže tam pracujem už 24 rokov. Lenže riaditeľka odo mňa ten posudok ani neprebrala a povedala, že ja si mám dať výpoveď. Ja som odmietla. Takže teraz som ešte na dovolenke do konca týždňa a neviem, čo bude pondelok, lebo ja nie som v stave, aby som mohla nastúpiť do práce a ona mi nechce dať výpoveď, aby mi nemusela vyplatiť odstupné, lenže tie peniaze mi patria a nechcem o ne prísť. V minulosti, ked učiteľky boli v tej istej situácii, nemala žiadny problém dať im odstupné a boli to teda sumy. Prosím o radu, môže si tá žena robiť, čo sa jej zachce, alebo je zákonník práce na mojej strane? Ukladá jej povinnosť dať mi výpoveď, ak som zdravotne nespôsobilá pracovať? Ďakujem
veronikasad
27.06.17,16:43
Požiadala si zamestnávateľa o preradenie na inú prácu zodpovedajúcu tvojmu zdravotnému stavu?
Izolda1
27.06.17,17:13
mohla by ma dať na vrátnicu, ale ja už vôbec nemôžem chodiť do práce, lebo mám okrem klbov problémy aj so žalúdkom, takže viackrát mi príde na odpadnutie alebo len tak tak dobehnem na wc z tých liekov, čo beriem, môj pankreas ich neznáša, takže nie, nepožiadala som o preradenie na inú prácu, ani ju nemôžem prijať ak mi ju riaditeľka navrhne
veronikasad
27.06.17,17:16
Si občanom so zdravotným postihnutím alebo poberateľom invalidného dôchodku?
veronikasad
27.06.17,17:21
Postup zamestnávateľa je správny. Treba písomne požiadať o preradenie na prácu zodpovedajúcu zdravotnému stavu. Na základe tejto písomnej žiadosti tvoj zdravotný stav posúdi lekár pracovnej zdravotnej služby a len ak zamestnávateľ pre teba nebude mať vhodné pracovné zaradenie, dá ti výpoveď zo zdravotných dôvodov s nárokom na odstupne.

Ak zamestnávateľ nebude na tvoju písomnú žiadosť do 15 dní reagovať a nepreradi ťa, môžeš okamžite ukončiť pracovný pomer s nárokom na náhradu príjmu (nie odstupné).
Izolda1
27.06.17,17:28
nepoberám invalidný dôchodok ani nemám zdravotné postihnutie, už som podala na starobný dôchodok, Ide o to, že za posledné mesiace sa mi nakopili diagnózny: osteoporóza, chronické opotrenie kĺbov (to z tej mojej roboty), chronická pankreatitída (to z liekov od bolesti, aby som vládala robiť), beriem aj lieky na žili, kvôli tomu všetkému som marodovala, ale už som musela ukončiť marodku a myslela som si, že na základe lekárskeho posudku ma riaditeľka prepustí, ale ona mi nechce dať odstupné
veronikasad
27.06.17,17:33
Postup je taký ako som napísala v odpovedi. Zdravotný posudok praktického lekára, najmä ak máte pracovnú zdravotnú službu, nestaci. Pri odchode do starobného dôchodku máš nárok na odchodne
Izolda1
27.06.17,17:49
ďakujem