Evita168
28.06.17,05:06
Ahojte, vie mi tu niekto poradit? Dostala som dohodu o skonceni pracovneho pomeru pocas rodicovskej dovolenky nakolko firma sa rusi. Na rodicovskom som zatial iba 2 mesiace. Narok na podporu mi vznikol. A mam viacero otazok:
1. Mozem cerpat podporu ked sa rodicovsky prepise na priatela?
2. Kto mi bude hradit zdravotne ak budem cerpat podporu a priatel rodicak?
3. Ak budem cerpat podporu mozem ostat dochodkovo poistena a budu sa mi ratat roky do dochodku?
4. Musim sa evidovat ako nezamestnana ak chcem vycerpat podporu a potom sa prihlasim spat na rodičak?
5. Ak tak urobim budem musiet sa chodit riadne podpisovat na urad a mozu ma aj posielat niekam na pohovor a hladat mi pracu?
6. Aj tu podporu nevycerpam teraz, tak po skonceni RD nebudem mat zrejme narok na ziadne davky?
Ďakujem za odpovede
ivka70
28.06.17,03:38
1. Mozes, bolo by pre teba vyhodne sa dohodnut na cerpani 1 dna dovolenky pred koncom PP, kvoli vyske podpory
2.Evidovany na UP je poistenec statu len sa treba v ZP prihlasit.
3. nie, jedine ze by si si sama platila dochodkove poistenie
4. ano, je to zakladna podmienka
5. kazdy evidovany na UP ma okrem prav aj povinnosti, nie je to len o podpisovani, musis sa zucastnit aj pohovorov, aktivit UP a ak ti UP najde pracu, pripadne ju prijat
6. podmienka je 730 dni poistenia v nezamestnanosti v poslednych 3 rokoch pred evidenciou na UP, musis si spocitat, ci ti to vyjde
brčko
28.06.17,13:18
1.áno, od mesiaca, za ktorý už nedostaneš RP, tj. dobré je sa zaevidovať do evidencie uchádzačov o zamestnanie od 1vého v mesiaci, podpora sa vyráta z vymeriavacích základov v období 2 roky pred zaevidovaním. Predpokladám, že tam máš nejaký vym.základ, ked si na RD len cca 2 mesiace, cca 8mesiacov predtým md a zvyšných cca 14 mesiacov máš vym.základ.
2. ZP platí štát za uchádzača o zamestnanie, ked dostaneš rozhodnutie z upsvar o zaevidovaní, dostaneš aj potvrdenie pre ZP, s ktorým treba zájsť na ZP a sa prihlásiť
3. môžeš, ak sa neprihlási priatel, jeden z vás môže byť dôch.poistený, ale len odo dna podania prihlášky (ak máš ty prihlášku podanú, tak treba odhláška, ked on sa prihlási)
4. podporu môže poberať len uchádzač o zam, ak ta vyradia, musíš to oznámiť na SP a nemáš nárok na podopru odo dna vyradenia.
5. podmienkou zaevidovania je, že chceš, môžeš pracovať a hladáš si prácu, tj. áno
6. na podporu iste, ale dá sa urobiť aj tak, že napr. po mesiaci požiadaš o vyradenie a ak sa do 2 rokov od vyradenia nanovo zaeviduješ, vznikne ti nárok na podporu v tej istej výške ako predtým, spolu max. na 6 mesiacov (tj. prvé poberanie + druhé). Samozrejme, pri prvom zaevidovaní musíš splniť podmienku byť poistená v nezamestnancosti v posledných 3 rokoch aspon 2 roky. Doba čerpania rodič.dovolenky počas TRVANIA prac.pomeru sa do toho tiež ráta, po ukončení prac.pomeru už nie, lebo nečerpáš RD, len poberáš RP. To platí podla teraz účinných zákonov, snád to nezmenia, lebo sa postupuje podla znenia v čase zaevidovania.