libus72
21.07.06,07:27
Milí Poraďáci,
chcela by som sa Vás opýtať ako mám zaúčtovať kúpu dispenzora na zabezpečenie pitného režimu zamestnancov, môžem to dať do daňovo uznaných nákladov v PU? a na aký účet sa to účtuje?alebo žeby cez sociálny fond?
Ďakujem pekne už vopred za rady
va1ke
21.07.06,05:32
ja by som to dala ako daňovo uznateľný náklad. ja by som to neriešila cez sociálny fond. však ty si zabezpečil zamestnancom prístup k pitnej vode. to máš ako keď urobíš prípojku na vodu. ja to chápem aspoň takto. podľa daného zákona máš zabezpečiť zamestnancom prístup k pitnej vode. tak si zabezpečil prístup k pitnej vody cez dispenzor.
účtovanie podľa toho aká je cena ak do 30 000,- tak 501AE
Zoltán Kovács
21.07.06,05:40
Ja k tomuto prípadu by som vypracoval aj internú smernicu, ktorá rieši pitný režim zamestnancov.
libus72
21.07.06,08:59
ja by som to dala ako daňovo uznateľný náklad. ja by som to neriešila cez sociálny fond. však ty si zabezpečil zamestnancom prístup k pitnej vode. to máš ako keď urobíš prípojku na vodu. ja to chápem aspoň takto. podľa daného zákona máš zabezpečiť zamestnancom prístup k pitnej vode. tak si zabezpečil prístup k pitnej vody cez dispenzor.
účtovanie podľa toho aká je cena ak do 30 000,- tak 501AE

Ďakujem za vyjadrenie, ale keď oni v podstate mali prístup k pitnej vode aj predtým - vodovod...inak ktorý zákon hovorí o tom prístupe k pitnej vode?
Ivenka
21.07.06,09:03
Ja s touto témou bojujem už druhé leto. Voda nám tečie ale zamestnanci si narokuju na pitný režim cca 2l minerálky perlivej na osobu. Mesačne je to asi 3 000.-Sk. Stačí ak si urobím smernicu a potom to možem dávať do nákladov a zároveň aj do DPH ?
GABRIELA
21.07.06,09:24
Pokiaľ je zabezpečený prístup k pitnej vode teda vodovodný kohútik, tak žiadne ďalšie výdaje nemôžu ísť do nákladov. Mám to odkonzultované s právničkou i auditorkou. Minerálky, alebo iné druhy nápojov, a pod. len zo zisku, príp.zo SF. Zo SF tieto nápoje nepodliehajú zdaneniu zo strany zamestnancov.
va1ke
21.07.06,09:39
A čo v prípade, že tá voda v kohútiku nieje pitná? Nám napr. tečie stále voda červená.
KEJKA
21.07.06,09:56
treba mať rozhodnutie hygienika......
libus72
21.07.06,10:53
Pokiaľ je zabezpečený prístup k pitnej vode teda vodovodný kohútik, tak žiadne ďalšie výdaje nemôžu ísť do nákladov. Mám to odkonzultované s právničkou i auditorkou. Minerálky, alebo iné druhy nápojov, a pod. len zo zisku, príp.zo SF. Zo SF tieto nápoje nepodliehajú zdaneniu zo strany zamestnancov.

A môžete mi prosim popísať postup ako to mám urobiť pomocou toho SF?nemám ani šajnu keďže v tejto brandži som nováčik...ďakujem krásne
libus72
21.07.06,10:54
Ja s touto témou bojujem už druhé leto. Voda nám tečie ale zamestnanci si narokuju na pitný režim cca 2l minerálky perlivej na osobu. Mesačne je to asi 3 000.-Sk. Stačí ak si urobím smernicu a potom to možem dávať do nákladov a zároveň aj do DPH ?

A ako ste to doteraz riešili? ako ste to účtovali?
GABRIELA
21.07.06,16:54
A môžete mi prosim popísať postup ako to mám urobiť pomocou toho SF?nemám ani šajnu keďže v tejto brandži som nováčik...ďakujem krásne

Pokiaľ máte vytvorený SF, treba ich len kúpiť a zaúčtovať. Ja to účtujem 472/321, úhrada 321/221. My máme schválené čerpanie SF a tam máme vymedzenú sumu, za ktorú môžeme nápoje nakúpiť v letných mesiacoch.
STRELEC
22.07.06,02:44
[quote=GABRIELA]Pokiaľ je zabezpečený prístup k pitnej vode teda vodovodný kohútik, tak žiadne ďalšie výdaje nemôžu ísť do nákladov. Mám to odkonzultované s právničkou i auditorkou. Minerálky, alebo iné druhy nápojov, a pod. len zo zisku, príp.zo SF. Zo SF tieto nápoje nepodliehajú zdaneniu zo strany zamestnancov.
Takáto rada nemá žiadnu oporu v zákone a nepovažoval by som ju za dobrú. Je to len alibizmus zo strany poradcu, aby nemal prípadne v budúcnosti problémy alebo prácu. Je skutočne najľahšie poslať zamestnanca k vodovodnému kohútiku s chlórovanou vodou. Je to možno len v dôsledku snahy ušetriť zamestnávateľovi prípadné výdavky a takto si uňho "šplhnúť".

Zamestnávateľ je v zmysle ZP povinný zabezpečiť zamestnancovi vhodné pracovné podmienky (§§146,147) a teda aj poskytnúť vhodné nealkoholické nápoje na pracovisku. Ich použitie určí interná smernica. Kontrolóri DÚ nemajú (chválabohu) oprávnenie posudzovať efektívnosť a podobne (vodovod-minerálka-chuťovo upravený nápoj-studený nápoj-teplý nápoj ...tej značky, onej značky).
kalkulka
23.07.06,06:47
Myslím, že v zákone o ochrane zdravia sa píše o pitnom režime zamestnancov.
Niekedy dávno som to čítala. Tam je vymedzené, kto musí mať zabezpečený a aký pitný režim. Skúste mrknúť do tohto zákona. Možno v istom zmysle pomôže. A k tým daňovým poradcom, nie je jediná, ktorá to takto mala podané, takže niečo na tom isto je.
GABRIELA
24.07.06,10:19
[quote=GABRIELA]Pokiaľ je zabezpečený prístup k pitnej vode teda vodovodný kohútik, tak žiadne ďalšie výdaje nemôžu ísť do nákladov. Mám to odkonzultované s právničkou i auditorkou. Minerálky, alebo iné druhy nápojov, a pod. len zo zisku, príp.zo SF. Zo SF tieto nápoje nepodliehajú zdaneniu zo strany zamestnancov.
Takáto rada nemá žiadnu oporu v zákone a nepovažoval by som ju za dobrú. Je to len alibizmus zo strany poradcu, aby nemal prípadne v budúcnosti problémy alebo prácu. Je skutočne najľahšie poslať zamestnanca k vodovodnému kohútiku s chlórovanou vodou. Je to možno len v dôsledku snahy ušetriť zamestnávateľovi prípadné výdavky a takto si uňho "šplhnúť".

Zamestnávateľ je v zmysle ZP povinný zabezpečiť zamestnancovi vhodné pracovné podmienky (§§146,147) a teda aj poskytnúť vhodné nealkoholické nápoje na pracovisku. Ich použitie určí interná smernica. Kontrolóri DÚ nemajú (chválabohu) oprávnenie posudzovať efektívnosť a podobne (vodovod-minerálka-chuťovo upravený nápoj-studený nápoj-teplý nápoj ...tej značky, onej značky).






Strelec, každý sa musí rozhodnúť či si to dá do nákladov či nie. Ja nie som alibista, a budem úprimná uráža ma takýto komentár. Som obyčajný zamestananec , ktorý by bol tiež rád keby mi môj zamestnáteľ dodával minerálky, čaje, džúsy a pod.( môj mi ich chvalabohu dáva - ale zo zisku ). Keďže však robím ekonóma skôr než tu napíšem svoj názor opriem sa o zákon príp. minimálne o konzultáciu.
Som presvedčená že nápoje sa do nákladov môžu dať len v konkrétnych povolaniach a len za určitých podmienok( napr. stavebný pracovník na streche, bez dostupu k vode) .
Daňový úrad neskúma efektívnosť tvojich nákladov. Ale ak platíš za vodu, tak to máš v nákladoch , a kúpené nápoje v tom prípade nemôžu ísť do nákladov.
Ak nevieš inak zabezpečiť prístup k pinej vode, kúp im nápoje za koľko chceš, urob si smernicu na poskytovanie nápojov a je to OK.
Pekný deň
libus72
21.08.06,12:57
Ja k tomuto prípadu by som vypracoval aj internú smernicu, ktorá rieši pitný režim zamestnancov.

Tak po čase sa opäť vraciam k tejto téme - dispenzor aj náhradné náplne aj nakupované nápoje som dala do nákladov, len mi treba vypracovať internú smernicu na pitný režim,
Nemohli by ste mi niekto prosím poradiť ako má taká smernica vyzerať, čo všetko tam má byť? alebo aj nejaký vzor poteší...aj na mail
ďakujem pekne za akúkoľvek pomoc
L.
Anonymka
25.06.07,06:48
A môžem nákup tej stolovej vody zaúčtovať na 501?
Maxinka
14.08.07,13:27
A môžem nákup tej stolovej vody zaúčtovať na 501?
Toto by aj mňa trocha zaujímalo, kedže tamestnanci robili vonku v tých horúčavách tak sme im aj my kúpili vodu.Ale kde ju zaúčtovať?Uplatníme si aj DPH?
Maxinka
15.08.07,07:57
Neviem či niekdo odpíše, ale napadlo ma, že keby som to dávala na 527 v letných mesiacoch a v zime napr.na 513 s odpočtom DPH?
Maxinka
15.08.07,09:11
Neviem či niekdo odpíše, ale napadlo ma, že keby som to dávala na 527 v letných mesiacoch a v zime napr.na 513 s odpočtom DPH?
Milý poraďáci - asi mi neviete poradiť, však ja sama neviem čo mám s tou vodou robiť?Nikto nemá takýto prípad s vodou - kde ju účtujú ostatný zamestnávatelia?:mee:
betka
15.08.07,09:18