irn
28.06.17,09:26
Som umelec v slobodnom povolani (a vystudovany programator) - mam DIC, nemam ICO. Doteraz som pracoval ako grafik na zmluvu o dielo - to bolo OK. Teraz chcem rozsirit svoju cinnost na dve dalsie oblasti. Chcem sa spytat, ci na obe tieto cinnosti potrebujem zmluvu o dielo / licencnu alebo inu.

Su to:
1 - predaj vlastnych obrazov cez internet - musim mat s kazdym clovekom podpisanu zvlast zmluvu alebo staci faktura?
2 - praca ako programator pre firmu bez urcenia casu konca tejto cinnosti - tu predpokladam musim mat zmluvu o dielo (alebo inu?)

Dakujem.
veronikasad
28.06.17,07:48
Nemal by si mať ako programátor IČO pridelené štatistickým úradom?
irn
28.06.17,07:51
Docital som sa, ze programovanie je autorska cinnost a nevystavuje sa na to zivnost. Samozrejme mohol by som si dat zivnost na pocitacove sluzby, ale to by mi zasa nepokryvalo umelecku cinnost.
veronikasad
28.06.17,08:15
Štatistický úrad neprídeluje IČO zivnostnikom, ale osobám podnikajúcim podľa osobitných predpisov
Jana Motyčková
28.06.17,08:33
autori (aj programátor na autorskú zmluvu) nemusia mať IČO
profesional
28.06.17,10:03
Na činnosť predaj obrazov, už musíš mať riadnu živnosť, IČO a DIČ. Toto neplatí, ak by bol obraz namaľovaný na zákazku na základe jednotlivého individuálneho zadania objednávateľa. Lebo len vtedy by to spadalo pod režim zmluvy o dielo. Tj. ak namaľuješ obraz a až následne hľadáš kupca cez internet, na to potrebuješ živnosť.

Prácu ako programátor pre firmu môžeš vykonávať na Zmluvu o dielo, ale len ak tam bude zjavný vzťah Objednávateľ - Dodávateľ. AK by tam bola zjavná nadriadenosť a podriadenosť a vykonávanie zadaných pokynov, tak by šlo o pracovný pomer a musíš mať riadnu pracovnú zmluvu so všetkými dôsledkami, čo z toho vyplývajú a obchádzanie zákona cez Zmluvu o dielo by mohlo skončiť v prípade kontroly fatálne
irn
28.06.17,10:29
Dakujem.

Myslim, ze to programovanie by sa ako zavisla cinnost nemala posudzovat, pretoze by som to vykonaval vo vlastnom case, s pouzitim vlastnych prostriedkov a nie v sidle firmy. Pracoval by som takto ale dlhodobo a nebol by urceny cas ukoncenia. Peniaze by som dostaval pravidelne mesacne na zaklade odpracovanych hodin.