Natka
21.07.06,08:58
Nájde sa niekto, kto mi vysvetlí definíciu na "obrat"?
Arena
21.07.06,07:03
Ja si myslím, že to je súčet všetkých predajov, či s DPH, alebo bez...
martinez
21.07.06,07:11
Nájde sa niekto, kto mi vysvetlí definíciu na "obrat"?

Podla mojho nazoru sa za obrat z uctovneho hladiska povazuje suma vsetkych vynosov spolocnosti (bez dph)... tj ak sa ta niekto opyta, aky ma vasa firma obrat, ma na mysli celkove vynosy spolocnosti. Takze:

obrat= celkove vynosy zo vsetkych cinnosti firmy

trzby=vynosy z hlavnej cinnosti podniku (napriklad predaj vyrobkov), tj trzby su podmnozinou vynosov, teda obratu

Samozrejme, obrat moze byt definovany aj inak, napriklad z pohladu zakona o DPH, ale to je uz o inom...
Vladimír Ozimý
21.07.06,07:56
Obrat je definovaný v zákone o dph..paragraf 4 - inde nieviem kde je definovany obrat a tam sa píše:

obratom sa rozumejú výnosy(príjmy-JU) bez dane z dodaávaných tovaro a služieb v tuzemsku okrem výnosvo(príjmov) z tovaro a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa paragrafu 28 až 36 a úpdľa úaragrafi 40 až 42. výnosy z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa paragrafu 37 a finančných služieb, ktoré sú oslobodené podľa paragrafu 39, sa nezahŕňajú do obratu ak tieot službny ú poskytované pri dodaní tovaru a lebo služby sako dplnkové služy. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy(príjmy) z príležiostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príkmy z príležiostne predaného nehmotného majektu

to je ale na účely dph pre účtovný obrat by som bral komplet skupinu 6