marianna
11.11.04,10:26
Mám takú, možno banálnu otázku: Môžu dve s.r.o.-čky uzavrieť zmluvu podľa Občianského zákonníka? Jedná sa mi o Zmluvu o prevzatí dlhu.
Marta L
11.11.04,09:31
Mám za to, že áno aj zápočet vzájomných pohľadávok a záväzkov sa deje podľa občianského zákonníka.
accad
11.11.04,09:52
Problematika započítavania pohľadávok podľa občianskeho a obchodného práva v kontexte niektorých noriem finančného práva bola pekne rozpracovaná v časopise Dane a právo 9/2000. Aj keď už odvtedy bola zmena viacerých zákonov a § v tomto článku uvádzaných, podstata zostala.
Z uvedeného vyplýva, že pre obchodné záväzkové vzťahy platia všeobecné ustanovenia § 580 Občianskeho zákonníka o predpokladoch, ktoré musia byť splnené, aby mohlo dôjsť k započítaniu. Všeobecná úprava započítavania obsiahnutá v Občianskom zákonníku je doplnená a modifikovaná príslušnými ustanoveniami Obchodného zákonníka o započítavaní pohľadávok.
Pre obchodné záväzkové vzťahy platí všeobecná úprava započítavania v zmysle § 580 Obč.zákonníka, pokiaľ nemá Obch.zákonník úpravu odchylnú uvedenú v § 358 až 364.
Obchodný zákonníka sa použije, ak obidve vzájomné pohľadávky použité na započítavanie vznikli na základe obchodných vzťahov.
Ak by sa však jedna z pohľadávok spravovala Obč.zákonníkom, potom by sa aj na započítavanie aplikovali ustanovenia Obč.zákonníka (§ 580 a 581).
marianna
11.11.04,10:08
Vďaka za odpovede, našla som si jeden vzor takejto zmluvy v "Dane, účtovníctvo - vzory a prípady z r. 2003", tam vystupuje s.r.o. a a.s., takže mi vyplýva, že aj podľa Obč. zákonníka môžem robiť zmluvu. V obchodnom zák. som niečo podobné nenašla.
ingi
11.11.04,13:57
Potvrdzujem, ja som sa nedávno pasovala so zmluvou o nájme (medzi dvoma obchodnými spoločnosťami), v Obchodnom zákonníku som nič nenašla, riadila som sa Občianskym zákonníkom.