natassa22
29.06.17,18:12
Dobry den,
potrebujem od Vas poradit. Nie som platca DPH. Doteraz som vystavovala FA len na sluzby.
Tento tyzden som kupila tovar od platcu DPH -tovar v cene 10 eur bez DPH (teda pre mna 12 eur) a predavam ho dalej, tiez platcovi DPH, v cene 10 eur bez DPH.
Je teda spravne, ze na mojej fakture bude uvedena len ta jedna cena konecna, t.j. 12 eur?
Je nejaky problem ak nakupuje platca DPH od neplatcu DPH?

Vopred dakujem za zrozumitelne info, nie som uctovnik..
Vdaka
veronikasad
29.06.17,16:19
Ak nechceš prerobiť, tovar musíš predať minimálne za 12€, ako neplatitel
DPH, DPH neriešis. Pre odberateľa, ktorý je platiteľ DPH, je nákup od neplatitela nevýhodný, lebo DPH má zahrnutu v konečnej sume tovaru a nemôže si ju odpočítať.
natassa22
29.06.17,16:23
Dakujem pekne za odpoved, uz rozumiem.. :)
Dav
29.06.17,16:26
Najzrozumiteľnejšie vysvetlenie DPH pre neplátcu - funguje to tak isto, ako u občanov. V obchode kupujeme veci v konečnej cene a nezaujíma nás, z čoho sa cena skladá. Ak kúpime pre susedu 10 kg cukru za 6,90, aj jej ho predáme za 6,90. Ten, kto nám predáva tovar, má v prípade, ak je platiteľ DPH, povinnosť uviesť cenu bez dane, DPH a s daňou. My ako kupujúci, neplatiteľ dane, berieme do úvahy len konečnú cenu.
Keď však sme podnikateľ, mali by sme si k cene tovaru pripočítať nejaké percentá naviac, lebo podnikanie je činnosť ...."za účelom dosiahnutia zisku". To je už ale iná kapitola.
natassa22
29.06.17,16:43
Dakujem :)