lutka
21.07.06,10:11
Prosím kto má skúsenosti s konsignačným skladom. Totiž sme predajca tovaru, ktorý dovvážame aj z ČR. S českou firmou sme uzavreli zmluvu o konsignačnom sklade. Teraz som čítala v zákone o DPH §11a, písmeno d, že to treba oznámiť daňovému úradu. Nevie mi niekto poradiť ako, či je na to predpísané tlačivo a aká je lehota na oznámenie? Mám pocit, že som niečo prešvihla, lebo ak je do 15 dní, tak ja mám zmluvu z júna.
Orsz
27.07.06,08:33
Ja tiež účtujem o konsignačnom sklade už od roku 2005, tak som si užila, kým som vypátrala, čo všetko urobiť. Určite Vaša správkyňa na DÚ bude mať pochopenie a orazí Vám takéto oznámenie so spätným dátumom. Treba ísť za ňou osobne a poprosiť ju. Aj ja som musela takto ísť, pretože v r.2005 sa to len začalo a nikto nevedel, čo to je. Oznámenie nemá predpísané tlačivo, takže normálne na hlavičkovom papieri adresované daň.úradu napíšete, oznámenie o postupe podľa §11a zákona o DPH na základe dohody (pozor musí byť písomná - tú nemusíte predkladať, kópiu si založte ku kópii oznámenia, ktoré budete mať pre seba), treba napísať názov českej firmy, s ktorou ste dohodu uzavreli, jej údaje: IČO,DIČ a IČ DPH. Podpísať musí konateľ. Ak presiahnete ročný dovoz tovaru z EÚ 3mil.Sk, vypracovávate Intrastat (možno ho už robíte), na Intrastate budete uvádzať fyzicky nadobudnutý tovar. Preto je dobré požiadať českú firmu, aby ku každému dovozu tovaru k Vám do konsignačného skladu vystavovali Predbežnú faktúru - proformu, len pre vyčíslenie hodnoty tovaru. K tomu pripnete doklad o preprave, a deň prijatia tovaru - v ten deň použijete kurz NBS na prepočet hodnoty tovaru pre INTRASTAT. Konzultovala som to s colným úradom. DPH - samozdanenie robíte až vyskladnením, teda predajom z konsignačného skladu - vtedy by Vám mala česká firma vystaviť faktúru na ten tovar, ktorý ste predali, je dobré sa dohodnúť, robiť takúto faktúru vždy raz do mesiaca k poslednému dňu, aby ste nemali v tom zmätok, že ste napr. predali nejaký tovar v máji, ale vyfaktúrovali Vám ho až v júli. Vy musíte vtedy odviesť DPH už v júni - a to 15.dňa nasled.mesiaca po nadobudnutí (nadobudli ste ho tým, že ste ho predali). Neviem, či som Vám to aspoň trochu vysvetlila, budem rada, ak Vám to trochu pomôže.
lutka
31.07.06,10:49
Velmi pekne ďakujem, pomohlo mi to. Díky.