marika111
29.06.17,20:22
Mám vnuka, ktorého rodičia sa pred 10 rokmi rozviedli. Ich syn ( t.č. 19 rokov) bol zverený do starostlivosti matky a otec prispieva na výživné 200€. Otec (môj syn) si založil novú rodinu a má l dcéru ( 8 rokov). Jedná sa o nasledovné: Vnuk bol prijatý na vysokú školu do Čiech. Jeho matka má v úmysle požiadať o zvýšenie výživného, nakoľko bude mať vyššie náklady. Jeho otec to akceptuje, ale trvá na tom, že syn je už plnoletý a peniaze mu bude posielať na účet 200 € matka nech mu prispieva sumou 150 € tiež na jeho účet. Ona s tým ale nesúhlasí.. Podotýkam, že už cca 8 rokov je jeho syn u nich v domácnosti pravidelne od piatku - do pondelka - 4 dni, každý týždeň, a s matkou je utorok, streda , štvrtok . Jeho syn má všetko vybavenie - izbu, počítač, televízor, "macocha" mu kupuje i oblečenie, chodí s nimi na lyžovačky, dovolenku a platí mu i poistku. Teraz sa jeho syn rozhodol, že bude u nich bývať natrvalo, nakoľko už nebude toľko doma, keďže nebude tak často chodiť domo.
Chcem sa spýtať, či môže a je to právne správne, že mu bude posielať na jeho účet, a či treba na to súdne rozhodnutie a ako donútiť jeho matku, aby mi prispievala na školu.
Ďakujem
ivka70
29.06.17,18:32
Kedze syn je dospely, o zvysenie vyzivneho ako aj o vyzivne od matky, musi ziadat na sude on. Matka ho sice moze na sude zastupovat, ale musi ju tym poverit. Rovnako moze o zastupovanie o vyzivnom od matky poziadat otca. Moze sa vsak aj s rodicmi na vyske vyzivneho dohodnut.
Dospelemu synovi moze otec zacat posielat vyzivne priamo na jeho ucet aj hned.
avalik
29.06.17,18:38
Syn je dospely, matka uz nie je jeho zakonny zastupca. Vyzivne od rodicov moze prijimat sam. Ak niektory z rodicov nechce prispievat moze dat navrh na sud na urcenie vyzivneho.
marika111
30.06.17,19:14
Ďakujem za odpoveď.
marika111
30.06.17,19:15
Ďakujem.