MartinDCA
30.06.17,11:15
Dobry den prajem,
chcem sa spytat, kupil som si zvaracku v hodnote cca 780e, o mesiac na to som rozmyslal ze s nou mozem zacat podnikat a tak som si otvoril Zivnost popri zamestnani, ako prevediem teraz tuto zvaracku na hmotny majetok potrebny k podnikaniu aby som si v buducnosti mohol davat nakupy dratu, plynu a veci potrebnych k zvaraniu na vydavky? Tj. odovzdavat blocky a faktury z nakupu plynov, dratu, pomocok atd. mojej uctovnicke? Staci nejaka kupnopredajna zmluva medzi mnou ako SZCO a kamaratom ako FO, ktora mi ju "akoze" preda a dam to nasledne overit notarovi?
Orsz
30.06.17,09:30
Môžete si to zúčtovať do nákladov, aj keď ste to zakúpili pred založením živnosti - inak je to možné riešiť aj osobným vkladom do majetku, žiadna zmluva, len v evidencii drobného majetku sa to uvedie ako obchodný majetok vkladom podnikateľa. Potom ak by ste to chceli predávať, tak to musíte predávať ako obchodný majetok, t.j. zdaniť príjem z predaja.
MartinDCA
30.06.17,10:06
Takze ak chapem spravne, v prvom rade si zalozim Evidenciu drobneho majetku, v druhom rade tam zaevidujem tuto hnutelnu vec ku ktorej prilozim fakturu na ktorej je cena daneho stroja, a potom to iba odovzdam uctovnicke ked mi bude robit dane?
Orsz
30.06.17,10:19
Evidenciu majetku vám spraví aj účtovníčka - to je tabuľka v exceli .Faktúru - aj keď je na Vás ako FO- súkromná osoba, ale zakúpili ste ju krátko pred živnosťou a používate ju na účely živnosti - môže sa zúčtovať do nákladov.