TomasBugiy
01.07.17,08:31
Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o radu. Mám klienta s.r.o., ktorý je registrovaný na DPH podľa §7a. Tento klient dodáva služby podľa §15 zahraničným odberateľom. Služby nakupuje od slovenských dodávateľov.

Nastal jeden taký problém, že mi poslal proforma faktúru od nemeckého dodávateľa, čo som si myslel, že je faktúrou a ja som ju záučtoval ako faktúru za prijaté služby s povinnosťou priznať a odviesť DPH. Teda som urobil a poslal priznanie pre DPH - samozrejme doklady mi prišli neskoro, takže by mala byť aj pokuta za neskoré poslanie DPH.

Teraz, keď som klientovi poslal koľko má uhradiť, som zistil, že ide o proforma faktúru a teda sa DP pre DPH ani nemalo robiť, nakoľko nedošlo k prijatiu služby.

Môžem toto DP nejako stiahnúť? Alebo môžem poslať iba dodatočné DPH, ktoré to vlastne znuluje? Čo v tomto prípade s pokutou? Mám ju očakávať lebo sa DPH poslalo neskoro alebo ju očakávať nemusím lebo sa DPH síce poslalo neskoro, ale sa ani poslať nemalo.
emma2
02.07.17,07:33
Daňové priznanie nie je možné nijako stihanuť, musíte podať dodatočné daňové priznanie. Kedže to riadne daňové priznanie bolo podané neskoro, hrozí Vám pokuta z daňového úradu. Čím skôr podajte dodatočné daňové priznanie. Podanie dodatočného daňového priznania k DPH, ktoré je v prospech daňovníka, nie je sankcionované.