Andy Kralik
01.07.17,15:30
Potrebujem vyvŕtať otvor priemeru 5mm, ľahkou vŕtačkou. Modelárske vŕtačky ktoré mi vyhovujú otáčkami (max.4000-8000/min), majú maximálny upínací rozmer 3,2mm. Podarili sa mi nájisť vrták o priemere 4mm s upínacou časťou priemeru 3mm, ale väčší priemer vrtáka som nenašiel.

Poznáte niekto prosím ľahkú nízko otáčkovú vŕtačku s hlavou, kde by sa dal upevniť aj širší vrták?
Prípadne vrták ktorý má síce priemer 5mm, ale upínaciu časť len 3mm?
Alebo napadá vás nejaké riešenie/reduckia ako upevniť širší vrták do hlavy s maximálnym upínacím priemerom 3mm?

Ďakujem
misomiso
01.07.17,15:30
Ved stiahnut na sustruhu ten vrtak na 3,2, pripadne pred tym nahriat ten koniec na upnutie do cervena a nechat pomaly vychladnut, lebo vrtaky su kalene.

Ale tie obmedzenia maju svoj vyznam. Nie som si isty tym, ze je dobry napad vrtat patkou otackami 8000/min, Dolezita je obvodova rychlost vrtaku. Preto su tam take vysoke otacky, ze sa pouzivaju male vrtaciky. Navyse krutiaci moment takej vrtacky bude na ten vrtak slaby.
buchač
01.07.17,15:46
1. Áno - dnešné vŕtačky majú možnosť nastavenia otáčok
2. Nie
3. Áno
ZahradnikAmater
01.07.17,21:11
Nepíšeš, do akého materiálu to chceš vŕtať. Ale skús to svojou rýchlovŕtačkou vyvŕtať najskôr dieru 3 mm a potom 4 a 5 mm vrtákom pomocou kombinačiek otvor zväčši.
buchač
02.07.17,10:04
No schválne...;)
Aký materiál ???
Toto ma teraz zaujíma...
misoft
02.07.17,11:44
Andy - by si sa čudoval - ale aku vŕtačka - upnem do nej dokonca vrták od 3mm - 13mm..... nie je o čom riešiť.
Andy Kralik
02.07.17,12:12
Dakujem. Uz som si to usporiadal v hlave a pochopil ze to co chcem je vlastne blbost. :)

Material: zivica a parafin
Velkost diery: 1mm a 5mm
Rozmedzie medzi dierami do 1mm

Ta modelarska vrtacka mi vyhovuje pre to, ze je lahka a viem s nou jednoducho a presne manipulovat. Vidim to ale tak, ze pre tu vacsiu dieru budem musiet pouzit klasicu vrtacku s nizkymi otackami a pouzit stojan...

Este raz dakujem...
buchač
02.07.17,13:45
Hm...
Ten prvý odstavec nemyslíš ale vážne ... či ?
Ten druhý tiež.
misoft
02.07.17,15:17
Súhlasím s vyjadrením buchača.
To "mechanicko - tepelné" spracovanie vrtáka - je totálna hlúposť.
A otáčky vŕtačky? Pokiaľ sa vŕta vyššími otáčkami (a záleží na materiáli) - pri vysokých sa vrták začne prehrievať - až vyhorí...a môžeš ho vyhodiť.
buchač
02.07.17,15:38
Hm...

Aj keby to bol materiál poddajnosti porovnateľnej ku plasteline, tak je to od veci...ALE to je môj názor.

Ak by sme sa pobrali k materiálom vyššej tvrdosti, tak by som si aj rád pozrel, ako by si sa realizoval...už pri dreve (povedzme orech) by to bol problém...ALE to je už nie názor, TO JE skúsenosť.
pavol54
02.07.17,15:54
Andy- na uvedený materiál čím pomalšie otáčky tým lepšie, pri vysokých sa nahreje materiál a je po vrtaní
vicktor
03.07.17,07:41
A potom ho znova zakalit?
Kupil som lacne asi cinske vrtaky do zeleza, ked som pritlacil tak sa vrtak nezlomil ale zauzlil ani co by bol z plasteliny. :D
Zial, nemam tu knizku "Ako sa kalila ocel". :(
lubko6394
03.07.17,08:28
Zober vrták d5 a každý schopný sústružník ti ho stiahne na d3,2 a skráti stopku aby nebol priveľmi vysunutý. Ak je možné tak skrátiť aj skrutkovicu a nabrúsiť.
vicktor
03.07.17,08:34
Vsak otazky su v Andyho otazke.
Tvoje vysledky su basketbal alebo TdF?
vicktor
03.07.17,08:38
Na modelarstvo ti staci najmensia aku vrtacoucka, tusim som videl aj za 10 eur - skoda hladat sustruznika.
misoft
03.07.17,10:28
Nuž - keď kupuješ vrtáky od šikmoočkov, vyrobené z obyčajného železa (a nie z nástrojárskej ocele) - tak to je TVOJ problém.
Vraví sa: Nie som taký bohatý, aby som kupoval lacné veci!
Tým sa myslí to, že snahou o úsporu kúpou lacného, vyhodíš 2-3-5x viac, lebo musíš stále dokupovať.
Tiež som na to prišiel, keď som používal Made in China vrtáky a po dvoch dierach som musel vyhadzovať (neoplatilo sa ani ostriť). Kúpil som značkové Made in Germany a ani po 50 dierach som nemusel sa trápiť. A stáli len 1,5x viac ako tie šmejdy.