rage1
21.07.06,10:01
Co je pravdy na tom, ze teraz uz mozu rodinni prislusnici ako manzelka ci dieta pomahat zivnostnikovi bz toho, aby boli na zmluvu?Pocula som to v telke ale potrebovala by som si to overit§
azuz
21.07.06,08:10
Je to tak. Od 1.7.06 platí novela zák. č. 82/2005 Z.Z. o nelegálnej práci..., kde sa v §2a hovorí, že nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre FO, ktorá je podnikateľom vykonáva prácu rodinný príslušník v priamom rade ....
Sú tam aj podmienky, tak si to pozri.
rage1
21.07.06,08:20
dakujem pekne
Martinbiro
21.07.06,10:20
mna v tomto pripade napadla jedna vec ako to je ked mam manzelku na zivnosti zapisanu ako osobu zodpovednu za v mojomkonkretnom pripade za vyucbu cudzieho jazyka FJ a AJ co v takomto pripade ? je potrebne snou uzavriet nejaku zmluvu dohodu alebo nico take ?
ci staci len vtedy ked ju na danu pracu potrebujem ?
karpis
21.07.06,10:22
A manželka je niekde zamestnaná, alebo je nezamestnaná?
Martinbiro
21.07.06,10:25
zamestnana
abel
21.07.06,10:26
mna v tomto pripade napadla jedna vec ako to je ked mam manzelku na zivnosti zapisanu ako osobu zodpovednu za v mojomkonkretnom pripade za vyucbu cudzieho jazyka FJ a AJ co v takomto pripade ? je potrebne snou uzavriet nejaku zmluvu dohodu alebo nico take ?
ci staci len vtedy ked ju na danu pracu potrebujem ? V tomto prípade musíš mať s manželkou uzatvorený pracovno-právny vzťah, ale nie z titulu nelegálnej práce, ale preto, že je osobou zodpovednou podľa živnostenského zákona.

Na základe príspevku č. 11 odvolávam čo som odvolal :D ... skrátka, pre manželov to neplatí.
Martinbiro
21.07.06,10:29
V tomto prípade musíš mať s manželkou uzatvorený pracovno-právny vzťah, ale nie z titulu nelegálnej práce, ale preto, je osobou zodpovednou podľa živnostenského zákona.

pracovno pravny vztah ale v pripade a treba tam uviest mzdu alebo druh odmeny ? aj ked to momentalne nevykonava
abel
21.07.06,10:35
Musíš to mať po celú dobu platnosti tvojho živnostenského oprávnenia.
Martinbiro
21.07.06,10:38
Musíš to mať po celú dobu platnosti tvojho živnostenského oprávnenia.

ale tam len upravim ze je zodpovedna za dany predmet zivnosti,
nemusim tam specifikovat odmenu vsak ? ci ano ?
judy
21.07.06,10:52
Pôvodca textu príspevku: Martinbiro
mna v tomto pripade napadla jedna vec ako to je ked mam manzelku na zivnosti zapisanu ako osobu zodpovednu za v mojomkonkretnom pripade za vyucbu cudzieho jazyka FJ a AJ co v takomto pripade ? je potrebne snou uzavriet nejaku zmluvu dohodu alebo nico take ?
ci staci len vtedy ked ju na danu pracu potrebujem ?
V tomto prípade musíš mať s manželkou uzatvorený pracovno-právny vzťah, ale nie z titulu nelegálnej práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10), ale preto, je osobou zodpovednou podľa živnostenského zákona.
__________________
AK VÁM ŽIVOT NADELÍ CITRÓN, KÚPTE SI MARTINI . . . . . . . . . . . . . Elena



§ 11

(1) Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.



Treba si precitat zivn. zakon
Martinbiro
21.07.06,10:57
dik za radu
abel
21.07.06,11:12
Tak sa ospravedlňujem, priznávam, že som to písala " zo zotrvačnosti", vedela som, že pracovno-právny vzťah musí byť, ale že pre manželov to neplatí, to už som si nepamätala.