motylik7
03.07.17,07:04
Bývame už roky v Žiline v mestskom nájomnom byte. Platíme dosť vysoký nájom, lebo inú možnosť bývania nemáme. Každé dva alebo tri roky (mení sa to) od nás mesto požaduje dokladovanie našich príjmov a každým rokom zvyšujú svoje požiadavky. Doteraz sme to brali ešte športovo, ale teraz už ma svojou byrokraciou (nazvala by som to až buzeráciou) naštvali. Už im totiž nestačia obvyklé doklady, okrem potvrdenia daňového priznania a potvrdenia príjmu od zamestnávateľov už chcú aj kópiu daňového priznania (fyzickej osoby).
Príde mi to už zasahovanie do mojich osobných údajov, čiže protiprávne. Skôr ako to začnem riešiť by som ešte chcela poznať názory Vás, Poraďákov.... možno už máte s niečím podobným osobné skúsenosti alebo sa vyznáte v predpisoch či vyhláškach a viete k tomu zaujať stanovisko.
Ďakujem vopred všetkým.
misoft
03.07.17,10:12
Obráťte sa na ZMOS http://www.zmos.sk/kontakty.phtml?id3=95086 s tým, že mesto od vás požaduje zdokumentovanie niečoho, čo má možnosť aj samo zistiť. Okrem toho - nechápem, načo je mestu vaše daňové priznanie....
evuš
03.07.17,10:30
..neviem prečo chcú i kópiu DP, ale takéto doklady sa odovzdávajú bežne pri nájomných bytoch, nemajú to ošetrené vo VZN ?
Mária27
03.07.17,11:07
Pri dnešnom nedostatku nájomných bytov sa zmluvy uzavierajú na dobu určitú, najčastejšie na 2 roky. Mesto prijalo a zrejme zmenilo zásady predlžovania nájmu pre vysoký záujem. Shvaľuje to zastupiteľstvo - skúste sa kontaktovať s niektorým poslancom.
vicktor
03.07.17,12:04
Ale hadam niekoho s lepsim prijmom neposlu na ulici aby zvyhodnili a ubytovali nezamestnanneho "socialne znevyhodneneho"...?
Ing. Ľubomír Janoška
03.07.17,13:37
NIektoré Vaše údaje spracúva Mesto na základe osobitnej úpravy v zákone 260/2011.
Predpokaldám, že ďalšie údaje ekonomickej povahy súvisia s cenotvorbou nájomného a podmeinkami nájmu. Pokiaľ to nie je zrejmé z korešpondencie, vyžiadajte si infomáciu podľa infozákona - čo je právnym základom pre zisťovanie predmetných informácií Mestom. Pravdepodobne to môže byť aj VZN, ktoré rieši podmienky nájmu a/alebo výšku nájomného vo vzťahu k nejakým predpokladom, ktorí preukazujete.
Mária27
03.07.17,14:18
Práveže musí mať nejaký zaručený minimálny príjem, aby mal z čoho platiť nájomné.
avalik
03.07.17,14:43
V potvrdení o podaní daňového priznania sa uvádza základ dane, daň. Toto potvrdenie neobsahuje údaje o výške príjmov. Pri posudzovaní vašej žiadosti potrebujú zdokumentovať vaše príjmy a nie výšku základu dane z príjmov, či daň z príjmov.
Ak nechcete dokladovať svoje príjmy, prenajmite si byt od iného prenajímateľa.
Ing. Ľubomír Janoška
03.07.17,15:13
Dodatočná informácia - VZN 4/2017 Mesta Žiiina o prideľovaní nájomných bytov:
http://www.zilina.sk/dokumenty/Nariadenia_20170504160259.pdf
misoft
03.07.17,18:15
Inými slovami - o kópii DP ani slovo..... čiže v prípade pýtajúceho sa - svojvôľa a vyžadovanie nepotrebných dokladov zo strany mesta.
http://www.michalovce.sk/files/5e06f6904596edf3490cb692743f1bc1.pdf
To v mojom meste.
evuš
03.07.17,18:22
A zároveň nesmie presiahnuť príjem pre nejaký určený násobok životného minima...u nás tuším 3,5 násobok
Ing. Ľubomír Janoška
04.07.17,04:56
Na str. 6 úplne dolu, prílohy k žiadosti o opakovaný nájom bytu... formát nepodporuje Ctrl-F :(