feby
03.07.17,07:50
Nie vlastnou vinou som už viac ako 13 rokov nezamestnaný.....alebo inač povedané, plat v Eurách som ešte nedostával. Najprv som bol starý, potom zasa prišla kríza a teraz....už ani neviem čo by ty zamestnávatelia vlastne chceli.
Otázka znie.... ako sa mi bude vypočítavať dôchodok keby som už vôbec nenastúpil do práce. Bude sa mi pri výpočte dôchodku brat do úvahy priemerná mzda ako u romov?...mam odrobených 26 rokov.
veronikasad
03.07.17,06:07
Nie, nebude (ani Rómom sa neberie), iba pri výpočte invalidného dôchodku z mladosti je výpočet trochu iný ...

SD sa počíta podľa vzorca:
Celková doba dôchodkoveho poistenia x priemerný osobny mzdový bod x aktuálna dôchodková hodnota. Osobný mzdový bod sa sleduje od roku 1984.

Poznám pripad, známy v posledných viac ako 10 rokov bol evidovaný na UP, nedávno žiadal o predčasný SD a tento mu vyšiel pred krátenim na úrovni môjho, čo mám odpracovaných viac ako 43 rokov...Počas zamestnania mal vysoký OMB a ten sa prejavil pri výpočte SD, aj keď mal menej rokov dôchodkového poistenia.

Nemôžeš však pracovať na dohodu s nízkym prijmom, tým si OMB pokazia.
feby
03.07.17,06:49
a ako by som si mohol vylepšiť OMB ...a ako to vplýva na výpočet dôchodku?:
feby
03.07.17,06:56
aký dochodok by mi vlastne vyšiel keby som už nebol zamestnaný....teda pri týchto parametroch?
odrobených 26 rokov a 312dni, posledne zamestnanie bolo v máji 2005. výška mzdy bola 11 500 korun slovenských.
Jana Motyčková
03.07.17,07:19
Mzda za 1 rok nestačí, bude sa brať do úvahy posledných 22 platených rokov. Ak celý život bola mzda podobná v pomere k priemernej mzde, tak dôchodok by mohol byť 220-230 €.
feby
03.07.17,07:26
Myslím, že platby sa mi pohybovali skôr na úrovni minimálnej mzdy.....nikdy som nebol na tom tak, zeby som mohol povedať... waw, rodinka ideme na dovolenku k moru....aká by mohla byť ta najhoršia alternatíva?.
feby
03.07.17,07:37
Dal by sa dôchodok vylepšiť dobrovoľnými doplatkami a malo by to vôbec zmysel?
veronikasad
03.07.17,08:59
Ak si evidovaný na úrade práce, za toto obdobie si môžeš doplatiť dochodkove poistenie (vymeriavací základ si určis sám.)

V roku 2004 si dostal výpis dôchodkového poistenia z ústredia SP. Na stránke SP nájdeš kalkulačku, pomocou ktorej si môžeš veľmi orientačné výšku dôchodku vypočítať.
Katy a R
03.07.17,16:53
aj vlani sa tu už riešil tvoj dôchodok;) .... odvtedy sa nič nezmenilo vo výpočte OMB (a furt tie nezmysly o rómoch - nie je to tak!!!). Zmena je, že každoročne sa mení ADH (sa štipku zvyšuje) a teraz sa predlžuje dôchodkový vek
http://www.porada.sk/283229-vypocet-starobneho-dochodku-post2848713.html#post2848713
ak si mal príjmy len okolo min mzdy(nie priemernú )... tak to bude bajočko taká "vyššia" polovica, z toho, čo janka M napísala
http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku-azx/59319s