rdm12
03.07.17,09:11
Brat dedil pozemok po rodičoch ,ale pozemok som užíval ja aj platil daň obci.Po určitej dobe som prestal užívať pozemok ale daň som stále platil ja.Nepovažoval za správne ,že keď som už neužíval hodiť to na plecia brata. Skôr som uvažoval o odkúpení od brata, alebo predať.Tomu ale nedošlo a brat tento pozemok predal tretej osobe bez môjho vedomia.v roku 2010 od tej doby platil daň nový majiteľ aj ja obci.Teraz obec odmieta riešiť túto otázku a vyrubila daň aj na tento rok,Zmenu uvažuje urobiť od 1,1,2018.Pri riešení som dostal odpovede /oni nemali vedomosť o tom,že dvaja platíme daň za tú istú parcelu.,lebo pracovníčka pracuje na počítači ešte s operačným programom DOSS !!!Eše v roku 2017!!! Neide mi o tých pár eur ale o princip .Ako riešiť tento problém,poraďte.
vicktor
03.07.17,08:23
Zdokumentovat vase platby, predlozit obci, ziadat o uznanie.
Nech ma hocaky DOS, musi mat aj vypisy z uctu.
Mozno nemusite ziadat o vratenie penazi, ale zapocet do buducnosti a vy dvaja dohodnut medzi sebou.
ZahradnikAmater
03.07.17,21:06
Ja by som problém rozdelil na dve časti.

- Za prvé, majiteľ nehnuteľnosti musí obci podať daňové priznanie, obec na jeho základe vyrúbi daň a zašle výmer daňovníkovi.

- Za druhé, neoprávnený príjem obce je možné považovať za neoprávnené obohatenie sa. Bez ohľadu na používaný systém pracovníčka "visela" nespárovaná platba a ona ju prijala určite nie v dobrej viere. Trestné oznámenie pre pokus o podvod urýchli jej snahu o vyriešenie.

No a teraz je otázka, kto to bolo s tým priznaním k dani k nehnuteľnosti. Ak ste nepodal "prázdne" priznanie, pretože ste nemal tušenie o predaji pozemku, a nový majiteľ ho tiež nepodal, ale platil (na základe čoho?), situácia je jasná.
Ak nový majiteľ priznanie podal a dostal výmer, tak na základe čoho ste platil tú daň vy?
Podľa toho, ako to bolo s dokumentami, môžete žiadať vyplatenie noiprávnene zaplatenej dane od obce alebo od nového majiteľa pozemku.
buchač
03.07.17,21:39
Neobviňuj pracovníčku obce z niečoho, čo si zanedbal Ty sám.
Systém je nastavený na majiteľov nehnuteľností a nie na nehnuteľnosti samotné.

Obec je obec...tam by som to ešte bral, že sa vie oveľa viac ako v meste.
Si predstav, že by v nejakom väčšom meste mali kontrolovať všetky údaje.
To by sa proste nedalo stihnúť...jeden majiteľ predá, druhý kúpi...a tak dokolečka dokola.

Teraz obec odmieta riešiť situáciu ?
Lenže teraz je rok 2017 a zmena nastala v roku 2007.
rdm12
04.07.17,06:14
Pracovníčke bolo doručené daňové priznanie od nového majiteľa v roku 2010. To znamená,že vedela o zmene majiteľa parcely.Alebo tú parcelu vytvoril Pán Boh a zaslal majiteľovi.To,že som to zanedbal je pravda ale v XXI storočí by jej malo vyskočiť dvojitá platba za tú istú parcelu.A mala zisťovať dôvod.Neobhajuj pracovníčku OU je školená na svoju prácu a mala by ju vykonávať svedomite.Skôr by som uvažoval o tom , že nebola len lojálna voči starostovi ale zašla ďalej. Prizná sa totiž , že som sa so starostom súdil 7 rokov a z mojej strany úspešne./ 7 ročný súdny spor niečo stojí/
buchač
04.07.17,06:23
Ja Ti nikoho neobviňujem a ani neobhajujem.
Mne Ti je jedno jak lanský sneh.
Ja Ti len konštatujem, prípadne sa pýtam.

Ale ono sa ťažko k situácii vyjadruje, ak nie sú kompletné informácie.
Katy a R
04.07.17,08:14
Ono by bolo dobre sa zamyslieť, že kto urobil chybu - a nesplnil si povinnosť.
ty vlastne si nikdy nebol daňovníkom - ale tvoj brat. ak si platil zaňho, to už je medzi vami. A tvoj brat mal povinnosť dať to do poriadku pri predaji nehnuteľnosti. Aj ten - kto predá nehnuteľnosť je povinný podať čiastkové DP(január) - zánik daňovej povinnosti. Toto ešte v roku 2010 neplatilo ... ale vo vtedajšom znení zákona zase bola oznamovacia povinnosť (30 dňová lehota pri zmene majiteľa) .
Takže podľa toho, čo píšeš, si brat túto povinnosť zjavne nesplnil.
je úplne jedno, aký operačný systém používa pracovníčka.
Ja keď mám "maslo na hlave" - tak sa snažím riešiť problém podobrotky;)
rdm12
04.07.17,16:38
Predpokladám z tvojho príspevku , že to maslo ma na hlave pracovníčka OU. Ja som sa snažil vec riešiť ešte v marci ale ona ma odbila, že nemá čas,aby som sa prihlásil v januári.Stačilo pri predpise dane brať do úvahy list vlastníctva na nového majiteľa čo som predložil, alebo prerobiť predpis dane a bolo by všetko v poriadku . Teraz je tam už aj nezákonne obohatenie Podotýkam,že predpisa dane som obdržal okolo 15 júna./ tak troška závidím obciam,kde OU nebojuje proti občanom za to,že si dovolia vysloviť pravdu alebo využiť právo obhajovať svoj majetok/
Terezia13
04.07.17,16:47
napísať slušne v čom je problém, je nárok na vrátenie zdupľovanej čiastky spätne za 3 roky
Katy a R
04.07.17,16:54
DP sa robí do konca januára (ak nastala zmena v predch roku) - a je to povinnosť daňovníka, nie pracovníčky OU. Mal si spraviť (za brata) - aspoň tohto roku, alebo vlani .. . nestačí predložiť LV
Niekedy?? (AK je ochota) - tak to pracovníčky OU urobia za daňovníka - ale to sa im musí aj chcieť:). a okrem toho - riešiť by to mal brat, nie ty ;)
Vyslov si pravdu - ale treba si aj plniť svoje povinnosti :).
Myslím, žeby sa to dalo poriešiť - ale brat s novým majiteľom by to mal - v spolupráci s OU
Katy a R
04.07.17,17:03
Ako sme to tu pred časom písali??? .... že "Tatjana to istí" ;):)