lusinkav
03.07.17,11:53
dobrý deň,

prosím o radu. Mám klienta, ktorému spracúvam podvojné účtovníctvo. Je mikro UJ, nie je platcom dph. Moja otázka sa týka zahraničnej DPH (rakúsko, nemecko, čr) ktorú zaplatil pri kúpe pohonnych hmôt. Otázka je na ktorý účet to podľa správnosti patrí. A tiež či to je alebo nie je jeho daňovým nákladom - prekročil čiastku 50 eur, ale nepožiadal o vrátenie do 31.12. (keďže má odklad na daňové priznanie do 30.9. - a až teraz mi nosí doklady roka 2016).

A aby to nebolo také jednoduché tak mu náklady za PHM rozdeľujem na 80/20-osobna spotreba. A teraz mám dilemu, či by som mu tu zaplatenú zahraničnú dph mala dávať na 501, alebo ju oddeľovať na 548 (podľa krajín) a až podľa sumy určiť či bude alebo nebude daňovým nákladom. Tak prosím poradte, alebo sa podeľte so svojím názorom.

Zmiatla ma totiž táto veta z webu "ludskourecou.sk"
A čo iné firmy, ktoré nie sú platiteľmi DPH?

A neplatitelia DPH či firmy s „čiastočnou“ registráciou pre DPH podľa § 7a alebo § 7 (napr. internetoví podnikatelia)? Tí si DPH odpočítať nemôžu v žiadnom prípade, rovnako ani žiadať iné štáty o vrátenie DPH. Suma nákupu za cenu vrátane DPH im „ide“ do daňových nákladov.

díky moc za názory
Reina
04.07.17,08:59
Keďže je neplatiteľ DPH, tak suma ide celá do nákladov - 501. Resp. iba tých 80%. na inom účte 501 - nedaňovom by som účtovala o 20% nedaňových nákladoch. O DPH v členskom štáte sa v tomto prípade nežiada.
lusinkav
04.07.17,11:07
dakujem za odpoved, ja som si aj myslela ze takto nejak by to bolo spravne, len kolegyna, sluzobne starsia, trva na tom ze to musi byt rozdelene.
Este raz dakujem.