ja_jana
04.07.17,09:04
Budova, v ktorej máme kanceláriu (aj sídlo firmy) už nepatrí prenajímateľovi, s ktorým máme zmluvu o prenájme už 8.rok. Faktúru na ďalšie tri mesiace nám v zmysle zmluvy však poslali.

Dnes však došiel od majiteľa budovy list, že prenajímateľom (predtým vlastníkom) ukončili k 30.6. zmluvu o nájme (hádam, že v nej bola upravená klauzula o možnosti ďalšie prenájmu) a teda došlú faktúru už platiť nášmu prenajímateľovi nemáme, pričom terajší majiteľ s nami uzatvorí novú zmluvu a na jej základe vystaví faktúru.

Teraz neviem, ako sa zachovať, keďže naša zmluva oficiálne ukončená nebola, a podľa zmluvy aj zákona ju môžem vypovedať s trojmesačnou lehotou a za meškanie úhrady mám zmluvnú pokutu.

Je nejaká relevantná možnosť odvolať sa na informácie z listu majiteľa budovy a ukončiť z našej strany zmluvu prenájme ihneď?

Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne. Ďakujem pekne už vopred za odpovede.
Mária27
04.07.17,07:41
Pri podnájme nebytových priestorov sú právne vzťahy upravené zákonm 116/1990, inak platí občiansky zákonník všeobecné ustanovenia o nájme (od § 663).

Zákon 116/1990 o nájme a podnájme NP má ustanovenie o podnájme, § 6, anal´´ogiu s podnájmom udáva len v § 5.
§ 6 Podnájom
(1) Nájomca je oprávnený prenechať nebytový priestor alebo jeho časť na určitý čas do podnájmu len so súhlasom prenajímateľa.


Občiansky zákonník upravuje skončenie nájmu od § 676, nehovorí o podnájme. § 680 hovorí len o zmene vlasníka, nie nájomcu. Podnájom rieši len pri bytoch v § 719, aj tam odkazuje na výpovednú lehotu.

§ 680
(3) Ak dôjde ku zmene vlastníctva k nehnuteľnej veci, môže z tohto dôvodu vypovedať nájomnú zmluvu iba nájomca, a to aj vtedy, ak bola zmluva uzavretá na dobu určitú; výpoveď však musí podať v najbližšom výpovednom období, pokiaľ je zákonom alebo dohodou ustanovené. Pri zmene vlastníctva k hnuteľnej veci môže zmluvu vypovedať aj nadobúdateľ.

Ak teda nie sú upravené podmienky skončenia prenájmu v zmluve nájomcu s vlastníkom inak, mala by platiť výpovedná 3-mesačná lehota. Nevieme, čo mali v zmluve. Vlastník ti ponúka pokračovanie v nájme. Mohol by si žiadať okamžité skončenie, vlastník by to však mohol namietať a žiadať riadnu výpoveď.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1990/116/20040701
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20160701
ja_jana
04.07.17,08:04
V liste vlastníka, kde je o.i. oznam, že je ukončený nájom s pôvodným prenajímateľom, sa uvádza:

"Z uvedeného dôvodu táto spoločnosť nie je oprávnená počnúc dňom 1.7.2017 prenajímať ďalej nijaké vyššie uvedené priestory. Preto ani nemôže od Vás požadovať nijaké nájomné a ani nijaké platby za služby s tým spojené.
Ak obdržíte faktúru za vyššie uvedené, žiadame Vás, aby ste ju obratom vrátili spoločnosti xxx a za žiadnych okolností nepreplácali."

A tak sme vtiahnutí do sporu medzi nimi. 2x však nájomné za prakticky teraz už 4 mesiace sa mi platiť nechce. Okrem toho parkovacie miesto už máme uhradené aj tak až do konca roka.
Mária27
04.07.17,08:12
Keby nebol ich vzťah skončil, pokračovali by ste v podnájme? Tiež by ste mali 3- mesačnú výpovednú lehotu. Skúste sa kontaktovať telefonicky s vlastníkom, možno ani nebude trvať na nájomnom vzťahu. On súhlasil s podnájmom a cíti zodpovednosť pokračovať v nájme.
ja_jana
04.07.17,08:25
viď nižšie
ja_jana
04.07.17,08:30
Vlastník nám chce priestory prenajímať naďalej za podmienok, aké sme mali dohodnuté doteraz. My by sme tu tiež chceli zostať.

Lenže vlastník chce peniaze za priestory už za tento štvrťrok a my logicky nechceme platiť dvakrát.

Ide o špecifickú situáciu v nedávno medializovanom prípade, keď spoločnosť prenajímateľa už spravuje právnik a teda nie je nič ťažké dostať sa do problémov...