Lara1128
04.07.17,10:15
Dobrý deň potrebujem poradit v jednej veci : manžel po ústnej dohode s rodičmi by chcel prepísať rodičovský dom na seba ale súrodenci s tým nesúhlasia, vyplácať nechcú , sú aj zato že tam pôjdeme bývať a že neskôr to môže na seba prepísať ale nesúhlasia s prepisom pokiaľ žijú rodičia. Potrebovala by som poradiť ako ďalej postupovať hlavne aby to bolo podložené papierovo že nechcú vyplácať a že súhlasia s prepisom na neho .... Dakujem
kn-alka
04.07.17,08:19
V koho vlastníctve je ten rodinný dom? Ak je rodičov, je to len a len ich rozhodnutie, komu ho predajú-darujú, o žiadne vyplácanie nie je nárok.

Ak rodinný dom je vo vlastníctve súrodencov, tak máš smolu, ak nesúhlasia.
vicktor
04.07.17,08:52
Rodicia mali rozpravu aj s dalsimi detmi?
Lara1128
04.07.17,08:56
No ide o to že rodičia povedali nech sa dohodnú súrodenci medzi sebou. A preto by som to chcela nejak papierovo ošetriť lebo to chceme prerábať a aby sa neskôr niekto neozval že chce vyplatiť alebo že sa to neprepise ....
dmc
04.07.17,09:01
Pokial su rodicia vlastnikmi celej nehnutelnosti, mozu si nakladat s nehnutelnosotu podla lubovole. Mozu ho darovat - predat - komukolvek. Ziaden s potomkov za zivota rodicov nema narok sa domahat ziadneho vyplatenia ani nic podobne. Pokial rodicia daruju nehutelnost iba jednemu z potomkov - je ich rozhodnutie a nic im v tom nebrani.

Ci je to spravne a spravodlive je uz vec druha - tuto stranku vsak v tomto pripade zakon neupravuje.
Tweety
04.07.17,09:03
Rodičia myslia na všetky svoje deti, tak isto nedovolia prepis len na jedno svoje dieťa. Ak by ti ho aj darovali ( čo asi neprichádza do úvahy), mohli by ho napadnúť ostatní súrodenci. RD môžu predať a rodičov vyplatíš. Potom už nemusíš nikoho vyplácať. Podložiť papierovo, že nechcú vyplácať? To by sa dopredu zriekli svojich budúcich dedičských práv.
Vidím tu trocha sebeckosť z jednej strany. Len aby sa to neobrátili proti nemu.
Lara1128
04.07.17,10:27
Nie je to sebeckosť nakoľko rodičia s tým nemajú problém a súrodenci v podstate tiež len nechcú aby sa ešte dom prepísal zriekli sa akéhokoľvek nároku na vyplatenie s tým že dom sa prepise až keď sa rodičia pominú. A preto by som to chcela mať na papieri a chcem vedieť či takýto papier s podpismi všetkých a overené notárom je postačujúci do budúcna a či sa to dá napadnut
vicktor
04.07.17,10:32
Tak zostavit nejaku zmluvu o buducej zmluve v tomto duchu.
dmc
04.07.17,10:33
Ak by ti ho aj darovali ( čo asi neprichádza do úvahy), mohli by ho napadnúť ostatní súrodenci.

Akym sposobom ?????
Tweety
04.07.17,10:36
Ak by ti ho aj darovali ( čo asi neprichádza do úvahy), mohli by ho napadnúť ostatní súrodenci.

Akym sposobom ?????
Napr. pri prejednávaní dedičstva, či?
Katy a R
04.07.17,10:41
Ak by ti ho aj darovali ( čo asi neprichádza do úvahy), mohli by ho napadnúť ostatní súrodenci.

Akym sposobom ?????
Napr. pri prejednávaní dedičstva, či?

nemajú ako napadnúť - rodičia -ak sú svojprávni - môžu svoj dom darovať, komu uznajú za vhodné - aj bezdomovcom .
v DK by sa mohol jedine započítať takýto majetok (ak bol darovaný niektorému dedičovi)
Tweety
04.07.17,10:47
Ak by ti ho aj darovali ( čo asi neprichádza do úvahy), mohli by ho napadnúť ostatní súrodenci.

Akym sposobom ?????
Napr. pri prejednávaní dedičstva, či?

nemajú ako napadnúť - rodičia -ak sú svojprávni - môžu svoj dom darovať, komu uznajú za vhodné - aj bezdomovcom .
v DK by sa mohol jedine započítať takýto majetok (ak bol darovaný niektorému dedičovi)
Veď takto som to myslela, započítať ,jasné, že majiteľ si môže so svojím majetkom robiť čo chce. Potiaľ zákon ale život nie je len o §§.
vicktor
04.07.17,10:48
...mohli by HO napadnúť ostatní súrodenci.
Akym sposobom ?????
Toho obdarovaneho mozu ostatni napadnut rucne strucne a podobne.
Katy a R
04.07.17,10:56
ja by som povedala - že nijako toto dopredu "správne" neošetríš, ak si nechceš kaziť dobré vzťahy v rodine.
na jednej strane - rodičia si môžu robiť so svojím majetkom, to, čo oni uznajú za vhodné - a deti im do toho nemajú čo kafrať.
na druhej strane sa nečudujem ani tým súrodencom, že nechcú - aby rodičia stratili strechu nad hlavou za svojho života. (lebo všeličo sa stáva - aj keď sa zriadi vecné bremeno).
Ak máte dobré vzťahy - tak sa nasťahujte - a spoľahnite sa, že súrodenci dodržia slovo.
prípadne ešte ??? - nech vám rodičia darujú nejakú časť z domu ? (návrh)
Oliwa
04.07.17,11:22
No ide o to že rodičia povedali nech sa dohodnú súrodenci medzi sebou. A preto by som to chcela nejak papierovo ošetriť lebo to chceme prerábať a aby sa neskôr niekto neozval že chce vyplatiť alebo že sa to neprepise ....
Zaobstarajte si vlastné bývanie a máte po probléme. A čo bude, ak sa raz rodičia pominú, je vo hviezdach... Ak sa naozaj vyjadrili, že nech sa dohodnú súrodenci /čomu dosť ťažko uveriť/, to vyznieva z ich strany alibisticky... až príliš...
arizona
04.07.17,11:29
Dom od rodicov kupte. S vyplatenymi peniazmi nech si rodicia urobia co chcu.Mozu rozdelit medzi surodencov,alebo ich mozu odlozit a deti zdedia...Takto sa ostatni surodenci do buducna nebudu citit ukrateni.
Lara1128
04.07.17,18:14
No ono to nie je až taká jednoduchá situácia ako sa možno zdá....ak sa tu nájde niekto ( najlepšie právnik) kto by mi rád a normálne poradil nech sa ozve
buchač
04.07.17,18:29
No ono to nie je až taká jednoduchá situácia ako sa možno zdá....ak sa tu nájde niekto ( najlepšie právnik) kto by mi rád a normálne poradil nech sa ozve
Čítam a čítam...názorov (normálnych) habadej.
Situácia je normálna ako v nie jednej rodine.

Raz darmo, ak nie je medzi členmi rodiny dôvera, súlad...kde nie sú potrebné žiadne zmluvy, no stačí dané slovo...tak niet o čom.
No stačí len jeden člen rodiny a situácia sa zvrhne až do het, kde následne musia rozhodnúť súdy.
Mária27
04.07.17,19:38
Určite hodnotu domu v súčasnom stave, určite hodnotu predpokladanej investície. Za hodnotu investície vám rodičia predajú alikvotnú časť domu - môže to byť vyjadrené v kúpnej zmluve alebo v zmluve o budúcej zmluve (vlastníctvo prevediete až po investovaní). Budete s rodičmi spoluvlastníci, dediť sa bude časť rodičov.

Ak by ste preinvestovali viac ako ste kúpili, pri vyporiadaní spoluvlastníctva máte nárok na vložené ďalšie investície.
arizona
05.07.17,03:54
No ono to nie je až taká jednoduchá situácia ako sa možno zdá....ak sa tu nájde niekto ( najlepšie právnik) kto by mi rád a normálne poradil nech sa ozve
Ak nie si spokojna s odpovedami,tak navstiv osobne nejakeho pravnika,on ti rad normalne poradi .-)
Ale odpovede na tvoju otazku tu mas zodpovedane.

Takze ti to zhrniem, ak nerozumies :
- rodicia /majitelia nehnutelnosti/ si mozu so svojim majetkom robit co chcu,nepotrebuju suhlas,ci nesuhlas svojich deti, ci niekoho ineho. Mozu nehnutelnost predat ,alebo darovat.
Urobia tak na zaklade zmluvy, takze maju "vsetko na papieri". Nikto nemoze v buducnosti ich rozhodnutie napadnut.

- so surodencami nemas co dat "na papier", lebo oni nie su vlastnikmi nehnutelnosti, takze sa nemozu vopred vzdat niecoho, co nevlastnia
To mas odpovede po pravnej stranke...

A po "moralnej stranke" tu mas tiez dost nazorov.
Ak chcete byt seriozni voci ostatnym surodencom a nerozostvat rodinne vztahy do buducna,tak dom od rodicov oficialne kupte.Rodicia budu mat peniaze,sami rozhodnu,co s nimi urobia.Mozu ich podarovat a rozdelit medzi ostatne deti,alebo ich odlozit na nejaky ucet,takze buduci dedicia /deti/ ich zdedia

Druha moznost je, ze aj za nesuhlasu ostatnych deti vam mozu rodicia dom podarovat. Ostatnym detom sa to pochopitelne pacit nebude,ale nemozu nic robit,ani napadnut darovaciu zmluvu,lebo to bolo rozhodnutie rodicov.
Ako dopadnu rodinne vztahy v rodine po takomto rozhodnuti,to asi dopredu viete...
Je na vas, ci sa rozhodnete byt ferovi voci vsetkym,alebo sebecki...
Eto vsjo....
Lara1128
05.07.17,09:56
Ja som si sem prišla pre normálnu radu ohľadom nehnuteľnosti a papierov okolo toho a nie pre radu typu : kúpte si inú nehnuteľnosť a pod.ak tí ktorí mi tu vypisovali podobné veci nepochopili čo som sa pýtala a nevedia adekvátne odpovedať tak nech radšej nepíšu.
misoft
05.07.17,13:53
mimotemy

Ja som si sem prišla pre normálnu radu ohľadom nehnuteľnosti a papierov okolo toho a nie pre radu typu : kúpte si inú nehnuteľnosť a pod.ak tí ktorí mi tu vypisovali podobné veci nepochopili čo som sa pýtala a nevedia adekvátne odpovedať tak nech radšej nepíšu.
Na okraj: toto je dobrovoľné fórum, tu sa dávajú rady zadarmo, verejne... Každý radí, ako vie, niekedy pridá aj odkazy na odborné časti...A každý môže radiť tak, ako uzná za vhodné, TY nebudeš prikazovať, ako má kto radiť, kto tu má, alebo nemá písať - nie si moderátor, ani administrátor stránky! Nikto ťa nenútil, aby si sa tu registrovala. Ak sa ti nepozdávajú rady - viac tu nevstupuj.
sito
05.07.17,14:55
:mad:
kopretinka
05.07.17,16:33
Ja som si sem prišla pre normálnu radu ohľadom nehnuteľnosti a papierov okolo toho a nie pre radu typu : kúpte si inú nehnuteľnosť a pod.ak tí ktorí mi tu vypisovali podobné veci nepochopili čo som sa pýtala a nevedia adekvátne odpovedať tak nech radšej nepíšu.
normálnych rád si dostala kopu a ZADARMO!!! Ak sa ti nepáčia,ZAPLAŤ si právnika!
vicktor
06.07.17,07:34
Neurazaj sa, odpovedi je tu ako maku, staci si vybrat. Ze to nie je pre teba jednoduche? Suhlasim, ale uvedom si ze pre nas este zlozitejsie, nepozname povahu rodicov ani surodencov, ale "v teorii velkych cisel" sa daju reakcie odhadnut. Nedostanes presnu radu, iba tipy.
branislavp
07.07.17,04:45
Lara1128, manželovi súrodenci podľa toho čo píšeš sa nechcú dať vyplatiť, majú na to asi dôvod a manžel ich nemôže donútiť. Určite majú na to opodstatnený dôvod, ktorý nechcú povedať M yslia na slušné bezkomplikované dožitie rodičov a nepredvídané situácie v živote. Takže nedá sa niečo siliť, keď to nejde k dohode medzi súrodencami.
egresova
07.07.17,13:36
Stačí vyhľadať právnika a ten odpovie iba na tvoju otázku, a to presne podľa zákona.
bodliak
07.07.17,15:24
Lara1128, právnik ti povie za peniaze TO ISTÉ, čo si sa dozvedela tu a zadarmo.
Oliwa
08.07.17,06:56
Lara1128, právnik ti povie za peniaze TO ISTÉ, čo si sa dozvedela tu a zadarmo.
Odhliadnuc od toho, že si tu dostala radu aj od právnika...