Slavo zo Štiavnice
04.07.17,20:24
Brigádnik má 15 rokov, chce cez prázdniny brigádovať, je prijatý na strednú školu, ale školský rok ešte nezačal, teda nie je študentom strednej školy. Alebo môžem považovať takéhoto absolventa základnej školy cez prázdniny za študenta strednej školy?
Tweety
04.07.17,18:26
Nemôžeš ho zamestnať.
§ 11
2) Spôsobilosť fyzickej osoby mať v pracovnoprávnych vzťahoch práva a povinnosti ako zamestnanec a spôsobilosť vlastnými právnymi úkonmi nadobúdať tieto práva a brať na seba tieto povinnosti vzniká, ak ďalej nie je ustanovené inak, dňom, keď fyzická osoba dovŕši 15 rokov veku; zamestnávateľ však nesmie dohodnúť ako deň nástupu do práce deň, ktorý by predchádzal dňu, keď fyzická osoba skončí povinnú školskú
dochádzku..
(4) Práca fyzickej osoby vo veku do 15 rokov alebo práca fyzickej osoby staršej ako 15 rokov do skončenia povinnej školskej dochádzky je zakázaná. Tieto fyzické osoby môžu vykonávať ľahké práce, ktoré svojím charakterom a rozsahom neohrozujú ich zdravie, bezpečnosť, ich ďalší vývoj alebo školskú dochádzku len pri
a) účinkovaní alebo spoluúčinkovaní na kultúrnych predstaveniach a umeleckých predstaveniach,
b) športových podujatiach,
c) reklamných činnostiach.
ivka70
04.07.17,18:37
Nemozes ho zamestnat ani tieto ani buduce prazdniny.
Povinnu skolsku dochadzku skonci az 31.8. po prvom rocniku SS.
veronikasad
04.07.17,18:56
akú prácu by vykonával ?
Slavo zo Štiavnice
04.07.17,19:10
Vaša (aj Tweety-ho) odpoveď ma prekvapila. To akože 15 roční ľudia sú chráneni pred prácou ako nejaké ohrozené druhy zvierat? Je mi jasné, že nemôžu robiť pri vysokej peci. Ale jednoduché práce by mohli vykonávať. Alebo to nesmieme naše deti nútiť doma vysávať, či riad umývať? A kedy a ako naučíme našu nastávajúcu generáciu pracovným návykom? Ako sa definuje povinná školská dochádzka? Ja som už ako 15 ročný (za socializmu) brigádoval!!!
Tweety
04.07.17,19:12
Povinná je 10 ročná.
Slavo zo Štiavnice
04.07.17,19:21
Triedenie kovových odpadov. Niečo veľmi podobné, ako triedila Popoluška v rozprávke.
ivka70
04.07.17,19:51
Zacat ucit domace prace 15 rocneho je neskoro, ale uzatvarat s nim pracovno-pravne vztahy, to je zasa priskoro :)
10 rocna povinna skolska dochadzka nebola vzdy
veronikasad
04.07.17,22:38
Bohužiaľ, nie je to žiadna z činnosti, uvedených v pár.11, odst.4 Zákonníka práce. Súhlas dáva Inšpektorát práce, môžeš skúsiť...
sofi05
06.07.17,15:44
Za socializmu urcite nebrigadovali tak ako si to ty predstavujes, ze na dohodu a za peniaze. Brigadovalo sa spolocne, kolektivne za ubytovanie a stravu. Mam styridsat a my sme mohli brigadovat az na vysokej, takze dnesna mladez to nema az take zle ako si privyrobit 16 je OK.
Katy a R
06.07.17,15:56
sofi - ale my sme naozaj cez prázdiny brigádovali za peniaze - napr ja som chodila vyžínať a prípadne hrabať seno (u lesníkov), alebo sa chodilo na družstvo .. alebo zo strednej oberať broskyne(mňamky).
pre Slava ... čo bolo bolo - terazky už je inak ;)
Slavo zo Štiavnice
06.07.17,16:32
Pozdravujem dievčence - ďakujem za podporu názoru. Už som sa s tým zmieril, avšak trvalo ma to dva dni...
Inak je pre mňa nepochopiteľné, že trestnoprávnu zodpovednosť majú deti od 14 rokov. Bez problémov môžu podľa dnešných zákonov súložiť a nemôžu pracovať? Nie je to trochu zvrátené? Ale to som už mimo tému.... Ja som si z toho zobral, že deti budeme chrániť pred pracovnými návykmi do takmer 17 rokov (lebo ak niekto začal školu v 7 rokoch z dôvodu, že mu zle vychádzajú roky a ešte celé ďalšie prázdniny nemôže brigádovať.... choré....).
veronikasad
06.07.17,17:01
Sofi05, veru brigádovali, ako 13-rocna som chodila hrabať seno na štátne majetky a aká som bola pyšná, keď som na konci prázdnin dostala pár kcs.. ale to už bolo veeeelmi dávno.
veronikasad
06.07.17,17:16
Slavo, skús napísať na Inšpektorát práce (ten dáva súhlas na výkon práce mladistvých). Podrobné popis vek, akú prácu by vykonával a koľko hodín denne. Som zvedavá na ich stanovisko...
sosak
06.07.17,17:35
Slavo zo Štiavnice (04.07.17 21:21) Triedenie kovových odpadov. Niečo veľmi podobné, ako triedila Popoluška v rozprávke.

To akože 15 roční ľudia sú chránený pred prácou ako nejaké ohrozené druhy zvierat? Je mi jasné, že nemôžu robiť pri vysokej peci. Ale jednoduché práce by mohli vykonávať.
---------------------------------------------------
MIMO TÉMY : Triedenie kovového odpadu obnáša prašné prostredie, hrdzu, ostré hrany s možnosťou porezania, ťažké kovy - nemyslím tým hmotnosť, chemikálie, oleje. Tam by som určite nedovolil prácu mladistvému bez ohľadu na vek.
Slavo zo Štiavnice
06.07.17,17:55
Veronika, ďakujem za dobrý tip. Vidím, že vždy sa dá aj nemožné. Ak by som aj danú záležitosť odkomunikoval s IP a ak by mi aj naozaj udelili výnimku, ako by som predmetného žiaka prihlásil do SP? Potvrdenie zo strednej školy, na ktorú je prijatý mu ešte nedajú (až v septembri) a bez potvrdenia by som musel platiť všetky odvody. To by stratilo celkom zmysel a podstatu danej brigády.
Ja som už túto záležitosť vzdal, a dotyčnému študentovi povedal, že nech sa ide ešte po najbližšie dve letá hrať....
veronikasad
06.07.17,18:03
Ak budeš mať súhlas,namiesto DoBPS s ním môžeš uzatvoriť dohodu o pracovnej činnosti, tam potvrdenie o návšteve školy nepotrebuješ, ale bude to s odvodom...