IvetaH
06.07.17,10:33
Faktúra je vystavená, plátca dph obaja aj kupujúci aj predávajúci, k faktúre mi pricapili len výdavkový a príjmový doklad.
Tweety
06.07.17,08:37
kn-alka
06.07.17,09:14
hotovostný limit je 5000€, ale pri predaji veci - tovaru musí byť vystavený blok z registračnej pokladne.
Žabinka
06.07.17,09:15
ak je to platba za tovar medzi podnikateľmi, PPD a VPD v žiadnom prípade, ale k faktúre musí byť vystavený doklad z ERP ako úhrada faktúry, ak sa platilo v hotovosti.. výnimka by bola, ak ide o ZŤP predávajúceho, vtedy nemusí mať ERP..
IvetaH
06.07.17,09:40
Tweety, pls niečo bližšie. Prešla som celý článok 3x, ale nepochopila som to. Mal auto zaradené v majetku, kúpil si nové, tak to staré predáva. Neživí sa predajom áut a tým pádom staré auto je preň nepotrebný majetok. Ale nenašla som (alebo zle čítam), že môže prijať úhradu za jeho predaj bez evidencie v ERP. Ďakujem
Tweety
06.07.17,09:42
už aj tu sa to riešilo http://www.porada.sk/archive/index.php/t-290764.html
Neide o predaj tovaru..
karakul
06.07.17,09:48
zlatka.b
06.07.17,09:51
Zo stránky finančnej správy : https://www.financnasprava.sk/sk/podnikatelia/dane/pouzivanie-ERP
Čo sa rozumie pod pojmom tovar

Tovarom je akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom.

Výrobkom je vyrobená vec, látka a pod., produkt (napr. priemyselný výrobok, poľnohospodársky, hutnícky alebo mliečny výrobok); polotovarom je čiastočne spracovaný, opracovaný tovar, napr. predávané potraviny pripravené na dokončenie varením, pečením (napr. mrazené polotovary a pod.); materiálom je látka (napr. na šaty) alebo súhrn jednoduchých výrobkov, z ktorých sa niečo vyrába (napr. stavebný materiál); surovinou je spracovaný východiskový materiál určený na výrobu (napr. nerastné suroviny, priemyselné suroviny, druhotné suroviny určené na opätovné spracovanie); tovarom sú výrobky ako predmet kúpy a predaja určené na uspokojenie potrieb človeka (napr. priemyselný, spotrebný tovar, drobný, kusový tovar, luxusný tovar).

Príklady:

Príklad č. 1: Podnikateľ, u ktorého predmetom podnikateľskej činnosti je predaj textilného tovaru, sa rozhodne predať starý počítač zaradený v obchodnom majetku, ktorý využíval pre svoje podnikanie. Má podnikateľ povinnosť tržbu prijatú v hotovosti z predaja počítača evidovať v ERP/VRP?

Riešenie: Vzhľadom na to, že predaj hnuteľného alebo nehnuteľného majetku nie je predmetom podnikateľskej činnosti podnikateľa, z uvedeného dôvodu podnikateľovi nevzniká povinnosť tržbu prijatú v hotovosti z predaja počítača) evidovať v ERP/VRP. V danom prípade počítač nespĺňa podmienku tovaru.

Ja by som v tomto prípade predaja vozidla, ktoré bolo v majetku a predáva sa, netrvala na použití ERP v zmysle usmernenia FS.
Mila123
06.07.17,14:30
iba v takom prípade, že predajca je ZŤP a nemusí prijímať platby v hotovosti cez ERP