lonci1
06.07.17,19:37
Pracovný pomer zamestnankyne na našej škole začal od 1.9. 2010 na dobu určitú, ktorý bol potom zmenený na dobu neurčitú.
Pôvodná pracovná zmluva bola uzavretá na 83% - ný pracovný úväzok na pozíciu vychovávateľky. Táto zmluva bola viackrát zmenená dodatkami, naposledy k 1.9.2016. Na základe toho zamestnankyňa mala 55,56% úväzok v pozícií vychovávateľka a 10 hodín (43,47%) vyučovala predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra v 5. ročníkoch.
Podľa ukončeného vzdelania môže zastávať pozíciu vychovávateľky, je kvalifikovaná ako učiteľka na prvom stupni a okrem toho môže vyučovať predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra v 5. a v 6. ročníku.
V školskom roku 2017/2018 na druhom stupni budeme mať o jednu triedu menej v piatom ročníku. Tým pádom som jej ponúkla namiesto 10 vyučovacích hodín slovenského jazyka a slovenskej literatúry len 5 hodín. Dodatok o zmene k pracovnej zmluvy však odmietla podpísať.
Advokát jej poradil, že keď to odmietne, ako zamestnávateľ jej musím uznať pôvodnú pracovnú zmluvu t.j. 83% v pozícií vychovávateľky. Ak jej neviem dať prácu na 83% len na tých 55,56% tak rozdiel musí odsedieť v práci a ja jej musím vyplatiť mzdu za 83%.
Z organizačných dôvodov ja ako zamestnávateľ jej nemôžem dať výpoveď, lebo pozíciu vychovávateľky na 55,56% - ný úväzok škola naďalej potrebuje. Dohodu o skončení pracovného pomeru tiež odmietla.
Ako zamestnávateľ v takomto prípade čo môžem podniknúť?

Aj v tom prípade platí 55,56% úväzok v pozícií vychovávateľka a 10 hodín (43,47%) vyučovanie slovenského jazyka a slovenskej literatúry v 5. ročníkoch ak pracovná zmluva bola podpísaná na dobu neurčitú k 30.6.2017?
avalik
06.07.17,20:30
Zákonník práce
§ 54

Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Podľa mňa, platí to čo je naposledy dohodnuté - ak nebolo ohraničenné časom, teda "55,56% úväzok v pozícií vychovávateľka a 10 hodín (43,47%) vyučovala predmet slovenský jazyk a slovenská literatúra v 5. ročníkoch"

Keďže zákon prikazuje dohodu, musíte sa dohodnúť. Nie je povinnosťou ani jednej strany s návrhom dohody súhlasiť.

Možno by bolo lepšie v takýchto prípadoch zamestnávať na dve pracovné zmluvy - jedna na vychovávateľku a druhá na učiteľku.