Difi
07.07.17,13:14
Dobrý deň, ako by ste vyriešili nasledovnú situáciu: majiteľ (konateľ, spoločník) chce predať firmu, nový majiteľ nepotrebuje zamestnancov. Aké povinnosti majú majitelia? Ako ukončiť pracovný pomer so zamestnancami, čo so zamestnankyňou ktorá je práceneschopná a je vypísaná? 1. majiteľ musí/môže skončiť pracovný pomer so zamestnancami aj so zamestnankyňou na péenke? Prosím kto má skúsenosti s takou situáciou?
Tweety
07.07.17,11:16
Vyberám zo ZP.
§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zamestnávateľ alebo jeho časť
1. zrušuje alebo
2. premiestňuje a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,


Výpoveďou jev tomto prípade možné skončiť aj počas DPN.
Zamestnancov vzniká zákonný nárok na odstupné.
Difi
07.07.17,11:37
Ďakujem, a zamestnankyňa naďalej bude mať nárok na nemoc. dávky od SP?
Tweety
07.07.17,17:44
Bude.
Difi
20.07.17,08:28
Dobrý deň, ďalšie otázky k téme:
Celý proces (predaj firmy) ešte prebieha, dátum predaja je neznámy. Zamestnankyňa je a bude aj naďalej na PN. Ak bude známy dátum predaja 1.majiteľ môže dať zamestnankyne tým istým dátumom výpoveď podľa §63/1/a) – ak sa len majiteľ (konateľ, spoločník) mení, ale spoločnosť sa nezrušuje? (lebo 2. majiteľ nepotrebuje zamestnancov)
Kedy treba ju odhlásiť zo SP a ZP? – keď bude známy posledný deň PN – alebo keď bude známy dátum predaja?
Keďže zamestnankyne vzniká nárok na odstupné podľa § 76 ZP, zamestnávateľ po ukončenia PN vyplatí podľa dĺžky zamestnania, a keď bola dohodou, tak odstupné bude väčší ? Ďakujem a pekný deň.
Difi
20.07.17,09:41
Ďalšie nejasnosti:
Keď sa uskutoční naraz predaj firmy a výpoveď zamestnankyne, tak zamestnankyňa musí sa prihlásiť do ZP ako poistenec štátu? V SP bude evidovaná ako DPN, aké povinnosti má/bude mať ešte zamestnankyňa?
Dav
20.07.17,10:52
Kým bude PN, je poistenec štátu
Difi
20.07.17,11:48
Ďakujem. Prosím Vás poraďte ako mám vyriešiť hore uvedenú situáciu. Na vlastné otázky som aj odpovedala, snažila som sa nájsť riešenie, len označte či myslím dobre, alebo nie. Ďakujem.
Difi
21.07.17,05:51
Ďakujem Vám za vašu pomoc a pripomienky.
Prosím, pomôžte mi vyriešiť situáciu.