karpis
21.07.06,13:53
Odberateľ z ČR ktorý je plátcom DPH v ČR si objednal u nás výrobky.
Vystavili sme fa na uvedený tovar bez DPH. Daľšia položka na fa sú prepravné náklady. Začiatok cesty je v SR koniec v ČR. Majú byť prepr. náklady s DPH alebo bez?
BOBY
21.07.06,11:57
Odberateľ z ČR ktorý je plátcom DPH v ČR si objednal u nás výrobky.
Vystavili sme fa na uvedený tovar bez DPH. Daľšia položka na fa sú prepravné náklady. Začiatok cesty je v SR koniec v ČR. Majú byť prepr. náklady s DPH alebo bez?
podľa mňa bez, je to služba, ktorá súvisí s dodaním tovaru, teda s hlavnou činnosťou. Ovšem, ak to bude na jednej faktúre.
DanielaT
21.07.06,12:01
podla §16 ods. 1 je miestom dodania CR, takze bez DPH
karpis
21.07.06,12:05
Dakujem Vám obom aj som si myslela že to je tak ale som si to potrebovala overiť.
sta
05.10.06,07:13
Ahojte, chcem Vás poprosiť o odsúhlasenie nasledujúcich situácií. Sme SK firma, platca DPH a dodávame tovar do členských krajín EÚ, dodanie tovaru je oslobodené od DPH, ale čo s prepravou v nasledujúcich prípadoch:
1. ak prepravíme tovar z ČR do Maďarska, objednávateľ je firma z Maďarska platca DPH v HU - je v tomto prípade miestom dodania Maďarsko? A túto prepravu fakturujeme bez DPH s odvolávkou na §16 ods.1? :confused:
2. ak prepravíme tovar z HU pre firmu v HU (čiže celá preprava sa uskutoční na území Maďarska), pričom objednávateľ je platca DPH v HU - platí v tomto prípade tiež §16? :confused:
Ďakujem.
Monika Kováčová
05.10.06,07:20
Ahojte, chcem Vás poprosiť o odsúhlasenie nasledujúcich situácií. Sme SK firma, platca DPH a dodávame tovar do členských krajín EÚ, dodanie tovaru je oslobodené od DPH, ale čo s prepravou v nasledujúcich prípadoch:
1. ak prepravíme tovar z ČR do Maďarska, objednávateľ je firma z Maďarska platca DPH v HU - je v tomto prípade miestom dodania Maďarsko? A túto prepravu fakturujeme bez DPH s odvolávkou na §16 ods.1? :confused:
2. ak prepravíme tovar z HU pre firmu v HU (čiže celá preprava sa uskutoční na území Maďarska), pričom objednávateľ je platca DPH v HU - platí v tomto prípade tiež §16? :confused:
Ďakujem.

Objednávateľ je firma z Maďarska platca DPH v HU. Podľa mňa ide o platcu identifikovaného pre daň z pridanej hodnoty v IČŠ EÚ - takže platí oslobodenie od DPH § 16
(1) Miestom dodania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi je miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa prepravná služba tovaru vykonáva pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil odberateľovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná.

(2) Na účely odseku 1 sa rozumie

a) prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov; prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov,
b) miestom začatia prepravy miesto, kde sa preprava tovaru začína, neberúc do úvahy vzdialenosť prejdenú do miesta, kde sa tovar nachádza.
sta
05.10.06,07:26
ďakujem :D
A ešte by som sa chcela spýtať, v akých prípadoch by nám vznikla povinnosť registrovať sa pre DPH v HU alebo v ČR? :confused:
Katarína STR
05.10.06,07:37
Vznikla by ti vtedy, keby ste robili prepravu pre odberateľa vrámci jedného štátu EU, v tomto prípade ČR. Napríklad z Brna do Prahy.
Ale takáto preprava sa vykonávať nemôže, bola by to KABOTÁŽ.
Myslím, žeby to bolo porušenie nejakej medzinárodnej dohody.
Monika Kováčová
05.10.06,07:37
V prípade, že by ste vykonávali prepravu pre odberateľa neidentifikovaného pre daň v IČŠ EÚ, príp. prepravu pre fyzickú osobu - občana...
sta
05.10.06,08:19
Vznikla by ti vtedy, keby ste robili prepravu pre odberateľa vrámci jedného štátu EU, v tomto prípade ČR. Napríklad z Brna do Prahy.
Ale takáto preprava sa vykonávať nemôže, bola by to KABOTÁŽ.
Myslím, žeby to bolo porušenie nejakej medzinárodnej dohody.

Takže ak budeme robiť prepravu tovaru pre Maďarského odberateľa v rámci Maďarska, musíme sa tam zaregistrovať pre DPH??? :confused:
Katarína STR
05.10.06,08:22
Myslím, že to nebudete môcť vôbec vykonať.
Môj otec má kamiónovú prepravnú spoločnosť a na školení na skúšky hovorili o tom, že sa takáto preprava nesmie vykonať, lebo by porušili nejakú tú medzinárodnú dohotu, či čo.
Preberala som to s ním pred mesiacom náhodou.
sta
05.10.06,09:04
To naozaj? A nevieš podľa akej dohody to platí?
Takže keď nám česi prepravovali tovar v rámci Slovenska, tak tiež porušili nejakú medzinárodnú dohodu??:confused:
Katarína STR
05.10.06,09:07
Nechcem trepnúť blbosť aká to bola dohoda.
Musím sa opýtať otca, len je teraz mimo Slovenska a nechcem mu volať na mobil.
Ale zistím a hodím do pléna.

Inak tiež som sa tomu čudovala, lebo všade v materiáloch o preprave tovaru, keď sa s tým len žačínalo sa spomínal aj takýto typ prepravy s nutnosťou registrovať sa v danom štáte.

No, to teda neviem. Ale vyzerá to tak, že asi porušili túto medzinárodnú dohodu.
Ja ti neviem.
Ale otec hovoril, že to platí na všetky štáty EU.

Ale prezistím to ešte bližšie.
sta
05.10.06,09:31
A ako sa chápe v §16 ods.2a druhá veta:
"prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu, ak táto preprava je priamo spojená s prepravou tovaru, pri ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na územiach dvoch rôznych členských štátov"
Vôbec tomu nerozumiem :mee:
Katarína STR
05.10.06,09:35
Dobre si to ešte raz prečítaj.

Prepravnou službou tovaru medzi členskými štátmi je aj preprava tovaru, ktorej miesto začatia a miesto skončenia sa nachádzajú na území toho istého štátu

To znamená, že čech si napríklad objedná prepravu u slováka nasledovne :
ČR - SR - ČR
Miesto začatia aj skončenia prepravy je rovnaký štát, ale je to preprava medzi dvoma členskými štátmi
sta
05.10.06,09:43
Ďakujem :-) Ja som z tej formulácie našich zákonov už úplne osprostená :eek:
Katarína STR
05.10.06,09:44
Inak kuknem doma do otcových papierov a hodím to sem.
Nech je tam presne uvedená aj tá zmluva, či paragraf a všetko s tým spojené.
Dobre ?
Katarína STR
05.10.06,09:45
Ďakujem :-) Ja som z tej formulácie našich zákonov už úplne osprostená :eek:

Si nemysli, že si sama. :D
Monika Kováčová
05.10.06,15:24
2. ak prepravíme tovar z HU pre firmu v HU (čiže celá preprava sa uskutoční na území Maďarska), pričom objednávateľ je platca DPH v HU - platí v tomto prípade tiež §16? :confused:
Ďakujem.

sta nedá mi ešte raz sa medzi vás zamiešať, prepáč, ale neviem či som dobre pochopila tvoju druhú otáku a následnú polemiku o tom či môžeš fakturovať prepravu po Maďarsku: Ak si spoločnosť, ktorá uskutoční prepravu tovaru a táto preprava sa začne v SR - teda kamion začína prepravnú službu v SR tak potom ide o prepravu medzi dvoma ČŠ. Toto som tvrdila ja v svojej odpovedi, tak prosím rozmýšľam o tvojej preprave dobre?:
Preprava začína na Slovensku? Alebo ten vodič kamióna žije v HU? Máte tam nejakú prevádzku s nákladnými autami? Alebo sa to vozidlo v HU "zrazu" ocitne? Nie je tá preprava v HU len vlastne nákladka, vykládka tovaru - časť prepravy zo SR do HU? Stále mi to vychádza ako preprava medzi dvoma ČŠ, ale nevylučujem, že som zle porozumela otázke...
sta
06.10.06,05:31
Ide o to, že naša spoločnosť má v HU sestru. No a naša materská spoločnosť, ktorá sídli v ČR chce vedieť, či sa musíme registrovať v HU pre DPH, ak by sme tam prepravovali a to takým spôsobom, že od nás by vyrazilo prázdne auto, v maďarskej sestre by naložilo tovar a odviezlo by ho maďarskému odberateľovi. Čo je samozrejme dosť postavené na hlavu a pravdepodobne sa to tak ani robiť nebude, pretože je lepšie, aby si maďarská sestra objednala dopravcu v HU a ten jej prevezie tovar kam chce. No ale naša matka má stále takéto "skvelé" nápady...Tak preto ma zaujímal dôvod, kedy by sme sa mali registrovať v HU. :p
adus
10.10.06,13:09
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu a pomoc.
Firma z ČR - platca DPH, ktorá je našim obchodným partnerom, uskutočnila pre nás službu a to prepravu v rámci ČR. Poslali nám faktúru, na ktorej vyčíslená aj DPH. Je to podľa Vás správne?
Dík
Monika Kováčová
10.10.06,14:32
Ak vykonali uvedenú prepravu pod IČ DPH CZ a vy ste platcami DPH na Slovensku a objednali ste prepravu pod IČ DPH SK tak to nie je správne. Takáto preprava mala byť fakturovaná bez DPH a vy si ju samozdaníte na Slovensku.
Jana Acsová
10.10.06,14:37
Ahojte, chcela by som Vas poprosit o radu a pomoc.
Firma z ČR - platca DPH, ktorá je našim obchodným partnerom, uskutočnila pre nás službu a to prepravu v rámci ČR. Poslali nám faktúru, na ktorej vyčíslená aj DPH. Je to podľa Vás správne?
DíkÁno, nakoľko sa nejedná o prepravu medzi členskými štátmi.
adus
10.10.06,16:05
Takže potom je to správne tak, ako mi to vyfaktúroval. Neviete mi poradiť aký to je §?
Ďakujem.
adus
11.10.06,08:08
Viem mi niekto, prosím poradiť §?
Ďakujem.
adus
12.10.06,10:10
Ahojte, tak ešte raz sa vraciam k svojej téme :)
Ako mám zaevidovať faktúru, o ktorej som písala v predchádzajúcich príspevkoch? (faktúra z ČR s DPH za prepravu v rámci ČR)
suma s DPH - 518AE/321AE? Mám niekde evidovať to DPH?
Alebo mám rozúčtovať sumu bez DPH, DPH a sumu s DPH?
Som z toho zúfalá.
kalkulka
12.10.06,11:01
Faktúru pekne naúčtuješ celú aj vrátane DPH na 518. Ty si tú DPH predsa nemôžeš odpočítať a preto ju účtuješ rovno do nákladov, ktorých sa to týka.
Kirk
12.10.06,11:14
Viem mi niekto, prosím poradiť §?
Ďakujem.

§15 ods. 3. Miestom dodania je ČR. Teda správne vystavili faktúru s DPH. Ine by bolo ak by tovar prepravili z ČR do inej členskej krajiny, alebo naopak.
adus
12.10.06,11:30
ĎAKUJEM :)
Jana Acsová
12.10.06,12:34
Faktúru pekne naúčtuješ celú aj vrátane DPH na 518. Len doplním, že účtovanie na príslušný účet záleží aj od toho, čoho sa preprava týkala. Nemusí to byť len účet 518, ale môže.
Jana Acsová
12.10.06,12:38
§15 ods. 3.Áno, keď službu poskytuje tuzemský dodávateľ, alebo osoba, na ktorú sa vzťahuje slovenský zákon o dani z pridanej hodnoty. Nakoľko v našom prípade bola služba poskytnutá v ČR, daňový režim sa riadi českým zákonom o DPH. Úprava je však obdobná ako na Slovensku.
abel
24.11.06,07:11
Slovenská firma, platiteľ DPH, vykonal prepravu tovaru pre českú firmu, platiteľa DPH, na území ČR. Bez ohľadu na to, čo je uvedené v príspevku 8 (či sa to môže alebo nemôže, lebo už to urobil a treba to vyfakturovať) ako treba vystaviť pre českú firmu faktúru? Vystavili sme s DPH, ale túto nám vrátili, že musí byť bez dane. Ak ju vystavím bez dane, v ktorých riadkoch daň. priznania to uvediem?
Muška
24.11.06,07:14
Elenka,
ja som tu už dávno pricapila inovovanú tabuľku - čiastočne odkonzultovanú s Ing. Kováčikovou, možno sa k tomu aspoň niekto vráti
http://www.porada.sk/t13961-slovensky-dopravca-a-dph.html
Muška
24.11.06,07:18
Preprava EU(1)- EU(1)
Objednávateľ : EU (1) DIČ
Prenos DPH

Podľa mňa neuvádzaš v priznaní DPH.

Na faktúre napíšeš prenos DPH podľa § 15 § 16
ALBO
24.11.06,08:05
Slovenská firma, platiteľ DPH, vykonal prepravu tovaru pre českú firmu, platiteľa DPH, na území ČR. Bez ohľadu na to, čo je uvedené v príspevku 8 (či sa to môže alebo nemôže, lebo už to urobil a treba to vyfakturovať) ako treba vystaviť pre českú firmu faktúru? Vystavili sme s DPH, ale túto nám vrátili, že musí byť bez dane. Ak ju vystavím bez dane, v ktorých riadkoch daň. priznania to uvediem?

V našom zákone § 16/1 nakoľko ste obaja platiteľia, miesto dodania je česko.
V českom zákone to oni majú v § 10/2, na nich sa prenáša DP.
Muška
24.11.06,08:34
Ak, bude mať niekto čas, mrknite sa na tabuľku v prílohe, či môže byť?
Ďakujem