shmoulinka
07.07.17,20:12
Ahojte, na ake ucty sa uctuje prijata rezervacna zaloha v hotovosti? treba obcanovi vystavit i fakturu alebo staci len PPD?

A co v pripade, ze realitka je zaroven i vlastnikom nehnutelnosti, ktoru predava, nespise sa Zml. o sprostredkovani, ale priamo Zmluva o buducej kupnej zmluve? Zaloha prijata sa zauctuje na ake ucty?
Nasla som si len toto, nie su ta zalohy, ale v podstate pojde o nieco podobne, akurat kupa bytu v povodnom stave, rekonstrukcia stavebnou firmou a predaj zrekonstruovaneho bytu sukromnym osobam.

Príklad: Obstaranie nehnuteľnosti na predaj
Účtovná jednotka obstarala staršiu budovu, na ktorej chce vykonať rôzne opravy a rekonštrukčné práce tak, aby ju potom mohla výhodnejšie predať.

Účtovné súvzťažnosti Suma MD D
1. Kúpa nehnuteľnosti za účelom jej ďalšieho predaja 30000€ 133
321

2. Náklady na opravu a technické zhodnotenie budovy vykonané dodávateľským spôsobom 15000€ 133
321

3. Vlastné náklady vynaložené na opravu budovy (ide o účty 501, 521, 524 a pod.)
5000€ 5xx 112, 321

4. Aktivácia vlastných nákladov vynaložených na opravu a technické zhodnotenie 5000€ 133
621

5. Predaj nehnuteľnosti 60000€ 311
607

6. Vyradenie nehnuteľnosti z účtovníctva 50000€ 507
133

Asi hlupa otazka, ale som iba laik, ako dokladovat tie Vlastne naklady na zhodnotenie?
Definiciu som nasla, ale po lopate...? Vlastné náklady predstavujú priame náklady vynaložené na výrobu alebo inú činnosť a nepriame náklady, ktoré sa vzťahujú na výrobu alebo inú činnosť. Vlastnými nákladmi sa vo všeobecnosti oceňuje majetok vytvorený vo vlastnej réžii. Do vlastných nákladov sa nemôže započítať zisk ani hodnota vlastnej práce fyzickej osoby. Stanovenie vlastných nákladov pri vytváraní nehmotného majetku vlastnou činnosťou môže byť len do výšky reprodukčnej obstarávacej ceny.