shmoulinka
07.07.17,22:04
ahojte, nie je mi to uplne jasne - ak obrat urcujuci povinnost registracie k platbe DPH firma dosiahne z prijmov oslobodenych od DPH, e musi sa aj tak registrovat s tym, ze DPH platit nebude alebo sa nemusi vobec registrovat? dakujem
JankaO
08.07.17,09:03
Do obratu sa nepočítajú príjmy, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Čiže, ak máte napr príjmy z prenájmu § 38, tak tie sa do obratu počítajú.
shmoulinka
08.07.17,11:16
dakujem, takze nemusi sa registrovat...ide o kupu a predaj nehnutelnosti nad 5r od kolaudacie, tie su oslobodene
JankaO
08.07.17,20:41
AJ predaj nehnuteľnosti je predsa § 38 a ten v obrate, ktorý sa nepočíta nie je , čiže z predaja nehnuteľnosti sa obrat POČÍTA.
shmoulinka
09.07.17,08:12
no ja som nasla nieco taketo, ale nie som si ista, ci to plati len pre obcana, alebo aj pre PO - V zmysle § 38 ods. 1 zákona o DPH oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po 5 rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.
JankaO
09.07.17,16:33
Áno, oslobodené od DPH to je, ale do obratu to vstupuje, lebo je to oslobodené podľa § 38. Do obratu nevstupujú tie oslobodené, ktoré sú podľa §§ 28-36 a 40-42...