Jaroslav-79
09.07.17,12:47
Dobrý deň. Chcem sa poradiť. Do 30. 6 2017 som mal normálny pracovný pomer a popri tom aj dohodu o pracovnej činnosti pre inú spoločnosť. Tá bola 7.6. zmenena na mandátnu zmluvu. 1.7. sa môj normalny pracovný pomer skončil a ja som sa bol prihlásiť na úrade prace. Nie som a ani som nebol szčo ani podnikateľ a mandátnu zmluvu využívam len príležitostne a sú tam minimálne zarobene sumy (cca 20-40 eur mesačne). Čo z tej mandátnej zmluvy teraz pre mňa vyplýva voči úradu prace, prípadne iným inštitúciám? Ďakujem za všetky odpovede.
avalik
09.07.17,20:06
§ 6
Uchádzač o zamestnanie
(1) Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý môže pracovať, chce pracovať, hľadá si zamestnanie a je vedený v evidencii uchádzačov o zamestnanie úradu (ďalej len „evidencia uchádzačov o zamestnanie“) a ktorý
a) nie je zamestnanec,
b) nie je v pracovnoprávnom vzťahu na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru12) alebo nevykonáva zárobkovú činnosť na základe právneho vzťahu podľa osobitného predpisu,13) ak v odseku 2 nie je ustanovené inak,
c) neprevádzkuje alebo nevykonáva samostatnú zárobkovú činnosť,
d) nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte Európskej únie alebo v cudzine.

13) Napríklad Občiansky zákonník, Obchodný zákonník.

Vykonavas zarobkovu cinnost podla pis. b), nemozes byt evidovany ako uchadzac o zamestnanie.
Jaroslav-79
09.07.17,20:43
Ok, dakujem za odpoveď. Keď ma však už na úrade práce zaregistrovali, aky postup by bol v takomto pripade najhodnejsi? Viem tu mandatnu zmluvu nejak spetne zrusit k 30.6. alebo co s tym?
avalik
09.07.17,20:50
Ak sa da spatne zrusit, tak to by bolo najidealnejsie.
Mila123
09.07.17,20:51
predsa ak by sa priznal, že má dajakú zmluvu, pani na UP by ju musel doniesť.....
teda ako píše Avalik, zruš zmluvu k 30 06 2017
Jaroslav-79
09.07.17,21:10
Bude to problem ak sa nebude dat zrusit od toho datumu ale napr. az od zajtra? Tento meisac som v ramci tejto zmluvy nezarobil nic. Inak aky pracovno pravny vztah je vlastne ta mandatna zmluva?
avalik
10.07.17,03:49
Mandatna zmluva je zarobkova cinnost podla Obchodneho zakonnika.
ivka70
10.07.17,05:41
bude to problem, ak si to totiz pri ziadosti o evidenciu na UP zatajil a pridu na to neskor, vylucia ta z evidencie a aj podporu, ktoru ti priznaju, by si musel celu vracat
Jaroslav-79
11.07.17,08:52
Ok, tak vyriesene. Inak neviete nahodou, ako sa posudzuje narok na podporu? Viem ze sa to posudzuje za posledne 3 roky a 2 by som mal byt zamestnany. Berie sa to ale 2 roky v kuse alebo to obdobie da vskladat z viacerych zamestnani? 3 roky spatne sa posudzuju tak, ze ked som teraz od 1.7. 2017 na urade prace tak sa berie do uvahy obdobie od 1.7.2014 alebo cely rok 2014?
diky za odpoved.
veronikasad
11.07.17,10:37
Dávka v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu za posledných 24 mesiacov, zo všetkých zamestnaní a za toto obdobie. Môže byť aj prerušené poistenie, zamestnanie nemusí trvať 24 mesiacov.

Doba poistenia sa sleduje v posledných 3 rokoch.
veronikasad
11.07.17,10:45
Dávku v nezamestnanosti vypočítas :

Súčet mesačných vymeriavacích základov za posledných 24 kalendárnych.mesiacov/počet kal.dni poistenia v nezamestnanosti x 50%
(Prip.obdobie PN počas tohto obdobia je vylucitelna doba, odpočítava sa z kal.dni poistenia)