kominarik121
10.07.17,07:41
Aky je postup(hlavne banky) po rozvode ak cerpame hypoteku na dom? Banka si uplatni zalozne pravo, a dom pojde do drazby a z predajnej sumy si vyrovna pohladavku? Ak ano, co do doby, kym sa dom takymto sposobom "predava". Hypoteku z nasej strany je stale nutne mesacne platit, az kym banka dom nepreda? Pripadne co ak predaj bude trvat roky, alebo ho nakoniec preda za sumu ktora nepokryje pohladavku banky? Ja by som mal aj zaujem dom si nechat a hypo splacat(ale to by mi predpokaldam asi neschvalili-samemu).
Dakujem za reakcie
ivka70
10.07.17,05:46
Preco by dom mal ist do drazby?
Dom predate snad sami, na drazbe - keby dom mala predavat banka kvoli neplateniu hypoteky- prerobite, z predaja domu vyplatite hypoteku a ak nieco ostane, to pojde rozdelit.

Mozes dom splacat aj sam, prerozdelit sa da aj dlzoba aj dom tak ,ze ti obe ostanu, treba to spravne prepocitat (hodnotu domu + vysku dlzhu k nemu) ako aj ostatne aktiva, pasiva z manzelstva, treba o tom aj s bankou komunikovat. Ak mas dostatocny prijem na splatky, banka ti hypoteku schvali aj samotnemu.

Kazdopadne do akehokolvek rozhodnutia treba hypoteku nadalej platit.
kominarik121
10.07.17,06:03
V pripade zeby mi banka neschalila splacanie samemu, tak mam ...u prdele(pardon za vyraz), predavat dom vo vlastnej rezii a pripadne natom este "zarobit" V tom pripade by som sa ho chcel zbavit cim skor, a ak to banka vybavi rychlo, nebranil by som jej. Len v tom pripade by ma zaujimalo, v ktorom momente prestanem byt dlznikom, ci vtedy ked to cele prevezme banka a zacne realizovat predaj, (a uz sa hypo nemusi platiti), alebo az ked dom realne preda. A este ma napadla jedna moznost, co ak by sa hypo prestala splacat(napr. z dovodu nenajdenia kompromisu), tak v tom pripade asi dom hned prepada banke, otazka, opat ale je, ci tym aj zanikne nase dlznictvo, alebo stale nie.
ivka70
10.07.17,06:06
Banka to nevybavi rychlo, banka nie je realitna kancelaria. Drazba sa mzoe tahat rok-dva.

A ak ti dom v drazbe predaju za nizsiu sumu ako je vyska zostatku dlhu, zaplatis celu sumu z predaja na dlh a zvysok dlhu budes nadalej splacat.
Nemysli si, ze banka na tom prerobi. Jediny, kto prerobi pri takomto "postupe" budes ty a tvoja exmanzelka, lebo dlhy budete musiet platit aj po rozvode.
kominarik121
10.07.17,06:13
Rozumiem. Takze postup by mohol teoreticky byt, zisti v banke ci by schvalili splacanie mne samemu. Pokial nie, zistit si v banke finalnu sumu ktoru je treba zpaltiti vratane pokuty za predcasne splatenie atd... proste sumu ktora zrusi dlzobu a domek predat vo vlastnej rezii a vklasntom zaujme.To ze banka natom neprerobi mi je jasne v kazdom pripade. Len som myslel ze nato mala vypracovany posudok aby bola kryta ze takuto hodnotu ten dom ma. Plus ovdtedy ma hodnotu vacsiu, kedze sa zariadil a co to porobilo...ale ok, beriem. Cize keby aj prislo nato, ze dom preda banka a preda ho za 100tisic, prisom dlh bude 150, tak 50tisic sa splaca dalej...