Benko
11.07.17,10:47
Klient má autopožičovňu a od občanov mu chodia peniaze vopred za objednávku. A potom si to občania rozmyslia a objednávku zrušia a klient peniaze vráti. Je štvrťročný plátca DPH, tieto prípady prebehli v 2.Q. Asi tak 14 prípadov. To by som mala urobiť 14 záloh, k tomu 14 faktúr k prijatým peniazom a teraz zas 14 dobropisov alebo čo? Nedá sa to obísť?
evuš
11.07.17,08:50
Nakoľko je plátca DPH, je povinný vystaviť faktúru do 15 dní od dodania tovaru alebo služby, alebo od prijatia platby...
Tweety
11.07.17,08:51
Pri platiteľovi dph je povinnosť vystaviť faktúru k prijatej platbe.
JankaO
11.07.17,11:24
Platiteľ dane nie je povinný vyhotoviť faktúru pre občana, ak dodávka je v SR. Túto povinnosť má len v prípade ak dodá zdaniteľnej osobe, .....alebo dodá zdaniteľnej aj nezdaniteľnej osobe do EÚ, zdaniteľnej do tretích štátov, alebo dodá zdan. a nezdan. osobe formou zásielkového predaja.... atd. Pozrite § 72
Benko
11.07.17,11:32
Janka ďakujem. Ale čo mu dám ako doklad? Mám objednávku a potom úhradu na bankovom výpise. Teraz som to študovala a som v šoku. Berie 2x zálohu pred poskytnutím vozidla.
Vychádza mi, že by mala byť úhrada 1. zálohy v banke, na to daňový doklad, potom úhrada 2. zálohy v banke, na to daňový doklad a v deň prevzatia vozidla konečná faktúra. To asi nemôže tak fungovať. Idem hľadať ešte niečo. Ďakujem.
Tweety
11.07.17,11:38
Nie je povinný, kedže ide o občana ale je povinný odviesť dph z prijatej platby. Akú formu si teda zvolí, je len na ňom. Veď môže vystaviť faktúru, nemusí ju však dať občanovi.
Benko
11.07.17,11:56
A nestačil by len interný doklad na tú DPH?
Tweety
11.07.17,12:07
Stačil.