DonJuan66
21.07.06,15:42
Zdravim,potreboval by som radu.
Nedavno som odisiel od jedneho zamestnavatela este v skusobnej dobe.V pracovnej zmluve ktoru sme mali podpisanu bolo jasne uvedene ze mzda za dany mesiac bude odoslana najneskor do 15 dna nasledujuceho mesiaca.Tak sa aj stalo pokial som tam pracoval.Teraz ked som odisiel cakam za mzdou za mesiac jun ktora ma byt v plnej vyske.dnes je 21 a mzda nikde.Po telefonate do firmy mi bolo povedane ze mzdaje spracovana ale nie je podpisana riaditelom na odoslanie.Ze odoslana urcite bude ale az ked ju on schvali.Kazdy normalny clovek potrebuje peniaze ako aj ja.Chcem sa len opytat ci ma zamestnavatel,porusovat pracovny zmluvu pokial uz nie som jeho zamestnancom v tejto forme.
Dakujem
Evanka
21.07.06,14:00
STRELEC
22.07.06,03:16
Vzniká podozrenie z trestného činu nevyplatenia mzdy. Zamestnávateľa by som v tejto etape písomne upozornil na porušenie jeho povinností zamestnávateľa.
Ak tým, že zamestnávateľ Ti mzdu nevyplatil v dohodnutom termíne, Ti spôsobil škodu (napríklad nemohol si niečo uhradiť, čo si uhradiť mal a podobne), tak by som v prípadnej žalobe rošíril jej predmet o túto škodu. + úroky z omeškania + za poradenstvo + za zastupovanie.
willma
22.07.06,05:26
A nie je to náhodou až po jednom meiaci od dohodnutého výplatného termínu?
STRELEC
22.07.06,06:28
A nie je to náhodou až po jednom meiaci od dohodnutého výplatného termínu?K porušeniu zákona dochádza nesplnením dohodnutého termínu. K trestnosti som uviedol - "podozrenie". Súvisí to ale najmä s tým, či zamestnávateľ by pri vyšetrovaní preukázal, resp. nepreukázal dostatok finančných prostriedkov.
Ono stejne je to ešte krátka doba.
tonkat
23.07.06,10:17
Podľa § 129 ods. 3 ti mali mzdu vyplatiť v deň skončenia pracovného pomeru, ak ste sa nedohodli inak. Ináč ja som sa s týmto ale v praxi nestretla, tak neviem, či to niekto dodržiava. V každom prípade do 15. si ju mal mať na účte. Môžeš napísať list, v ktorom upozorníš na nevyplatenie mzdy a tiež môžeš kontaktovať Inšpektorát práce.