witch
12.07.17,12:42
Dobrý deň,
náš zákazník ma dnes upozornil, že na faktúre uvádzame názov našej firmy vo tvaru:
Firma s.r.o. a na živnostenskom a obchodnom sme registrovaný ako FIRMA s.r.o.
A žiada opraviť faktúru. To by nebol až taký problém, len my tak faktúrujeme už 16 rokov, každý rok cez 1200 faktúr... Keďže to máme v účtovnom systéme zadané s malými písmenami od začiatku, ani ma nenapadlo, že na OR a inde sme s veľkými.
Je to naozaj postihnuteľné zo strany daňovej kontroly, ako mi tvrdil náš zákazník?

V zákone o DPH sa uvádza:
meno a priezvisko zdaniteľnej osoby alebo názov zdaniteľnej osoby, adresu jej sídla, miesta podnikania, prevádzkarne, bydliska alebo adresu miesta, ....

Dá sa to kvalifikovať ako nesprávny údaj, keď je iný typ písma? Samozrejme, že si to opravíme, a nové doklady budeme vystavovať tak , ako je to v OR, ale pri predstave, že by som mala spätne opraviť viac ako 16 tisíc faktúr..... :eek:
Ing. Ľubomír Janoška
12.07.17,11:53
§ 10 odsek 1) Obchodného zákonníka určuje, že "Obchodné meno nesmie byť zameniteľné s obchodným menom iného podnikateľa a nesmie vzbudzovať klamlivú predstavu o podnikateľovi alebo o predmete podnikania." Nie je mi známe, že by iný zákon určoval podmienky pre používanie obchondého mena.
Z toho mi vychádza, že musíte opraviť svaje obchodné meno, ak nie je jednoznačné a ak sa od iného obchodného mena odlišuje iba použitím veľkých a malých písmen.
jslancik
12.07.17,12:30
tiež som bol na to upozornený, keď som mal na pečiatke názov firmy kapitálkami. FIRMA s. r. o. nie je to isté ako Firma s. r. o. Ak sa do toho niekto obuje, môže vás to vyjsť pekne draho. Musíte zvážiť, čo vám za čo stojí.
witch
12.07.17,13:10
ďakujem, budem to musieť vysvetliť konateľom. :-(
witch
12.07.17,13:12
dúfam, že sa to obíde bez toho "pekne draho". Zaujímavé, že na pečiatke to máme správne...
juzek691
13.07.17,08:29
...ešte si dávajte pozor či si píšete Firma alebo FIRMA alebo Firma alebo FIRMA alebo Firma alebo FIRMA alebo FIRMA alebo Firma alebo........ lebo už niekomu straši vo veži a nevie čo by vymyslel, aby nemusel platiť faktúru. čo sa týka zameniteľnosti názvu určite na Živnostneskom resp.Obch.registri nezapíšu názov firmy taký istý ako už je, odhliadnuc od toho či je s veľkými alebo malými písmenami, ináč by oni porušili Obch.zákonník o možnosti zameniteľnosti. Povedia vám, že taká firma už existuje a určite nepozerajú či je s veľkými alebo malými písmenami.