Robert333
12.07.17,16:50
Pribuzny ma poziadal o pomoc v nasledovnej veci. Ma chalupu na ulici, kde su same chalupy, zastavba je tam velmi pravidelna, pozemky maju sirku cca 12 m, chalupy (klasicke dlhe uzke dedinske domy) sirku cca 5 m, priestor medzi chalupami cca 7 m. Parcela za zadnou stenou jeho chalupy nedavno zmenila majitela; novy majitel zvalil stary dedinsky dom a chce tam postavit bungalow takmer na celu sirku pozemku. V racmi stavebneho konania predlozil situacny plan, na ktorom bola vzdialenost od spolocnej hranice pozemku 2,7 m. Bungalow ma byt posunuty dozadu do zahrady tak, aby vzdialenost od rohu chalupy bola 4 m.

Avsak este pred vydanim stavebneho povolenia (stavebne konanie ani nezacalo) novy majitel zacal nacierno stavat. Podla zakladov sa da sudit, ze vzdialenost bungalowu od spolocnej hranice pozemkov bude 1,8 m. Predpokladam, ze na druhej, "zadnej" strane bungalow siaha takmer na hranicu pozemku s druhym susedom, t.j. 0,5 m, ako stal povodny dom.

Vchod ma byt z bocnej strany, pristup k nemu bude prave tymto 1,8 metrovym "tunelom" a na kazdej strane ma byt standardne okno, zrejme do obytnej miestnosti. Navrh zo strany noveho majitela pozemku bol, ze na svoje naklady postavi novy plot vysky 2 m, ktoreho horny okraj by mal byt na urovni horneho okraja okien (stacia 2 m?).

Ukazuje sa, ze majitel mal este pred kupou pozemku vyhliadnuty urcity projekt bungalowu, ktory chce postavit za kazdu cenu bez ohladu na vhodnost pozemku. Dany pozemok kupil kvoli velmi nizkej cene.

Otazka je, nakolko sa moj pribuzny moze proti takemuto zameru branit a ake zmeny si moze vymoct. Aka musi byt vzdialenost steny domu, kde je vchod a dve okna, od spolocnej hranice pozemov?

Ako je to so vzdialenostou od chalupy mojho pribuzneho? Smerom do zahrady ma orientovanu podkrovnu miestnost s presklenou stenou a balkonom. Nemala by potom byt vzdialenost od rohu chalupy aspo 7 metrov?

Co ak sa moj pribuzny rozhozdne pre pristavbu ku chalupe? Kvoli bungalowu na susednom pozemku to zrejme nebude mozne, t.j. bude obmedzene vyzutie pozemku v buducnosti. Jeho chalupa nie je velmi "dlha", na susednych pozemkoch su niektore chalupy hodne dlhsie, kde maju rozne hospodarske priestory. Neplati poziadavka na vzdialenost 4-7 m po celej dlzke pozemku?

Zastavba, ktora v sucasnosti je na celej ulici, je viac/menej jednotna a zodpoveda vsetkym normam, s jedinou vynimkou, ze zadne steny chalup su 0,5 m od kraja pozemku, ako to uz na dedinach byva. Nie je mozne, ze pred danu lokalitu plati nejaky uzemny plan, ktory vystavbu bungalowu takmer od susedak susedovi vylucuje?

Uvitam akekolvek rady, ako postupovat dalej. Idealne, ak by sa dalo dotlacit noveho majitela k uplnej zmene projektu tak, aby zodpovedal okolitej zastavbe.
korela
12.07.17,15:10
Ísť konzultovať na stav. úrad, oznámiť, že už prebieha výstavba.
Takto sme sa tento rok dozvedeli my, že už u nás neplatí uličná čiara, a domy sa môžu stavať na konci pozemkov, pričom ide o prvú stavbu na pozemku, nie druhú, napr. ďalší samostatný dom pre mladých. Pre nového majiteľa výhoda, že bude vzdialený od uličného hluku, pre starousadlíkov menej súkromia.
misoft
12.07.17,15:35
Pokiaľ nebolo stavebné konanie, nebolo vydané stavebné povolenie - nesmie ani základy stavať - je to čierna stavba. Sused koná protizákonné (nehľadiac na zákonné vzdialenosti = okamžite klusať na stavebný úrad a oznámiť čiernu stavbu. Pokiaľ by stavebný úrad (v obci) nekonal - obrátiť sa na vyšší stavebný úrad (okres). Pokiaľ ten bude konať, istotne ten dostane pokutu, dostane príkaz na zastavenie stavby. A pokiaľ bude stavebné konanie - máš možnosť (ako bezprostredný sused) vniesť námietky, prípadne nesúhlasiť s vydaním stavebného povolenia....
Robert333
12.07.17,16:19
Presne to sa udialo. Pribuzny to nahlasil na prislusny stavebny urad, boli ochotni hned prist na miesto a vyrubit sankcie, ale nikto to nechcel hnat takto na ostrie noza kvoli susedskym vztahom, tak to skoncilo telefonatom starostovi, ktory sa pozna so zenou noveho majitela, takze dostali jasny signal, co sa patri a co nie. Mam dojem, ze novy majitel si sam uvedomule problemy spojene s jeho stavebnym zamerom, preto sa chcel pokusit o ciernu stavbu a dodatocne ju zlegalizovat. Teraz sa asi hotuje na vybavenie stavebneho povolenia a preto my si pripravujeme co najviac protiargumentov, ktore pribuzny predlzoi v stavebnom konani. Suhlasit urcite nebude, cele je to tak na hlavu, ze by mu to znehodnotilo celu zahradu.
Robert333
12.07.17,16:29
Na enviroportali som nasiel uzemny plan obce, kde su vyznacene jednotlive zony podla vyuzitia. Ulicna ciara vyslovne nie je definovana, ale fakt je ten, ze v prednej casti pozemkov na danej ulici je vyznacena IBV v prednej casti a v zadnej casti je uvedene cosi ako hospodarska zelen v intravilane a zahrady. Dokonca na LV je parcela rozdelena na dve casti, ktore presne zoedpovedaju tomuto deleniu v uzemnom plane. Z toho mi vychadza, ze pozemok, na ktorom chce novy majitel stavat, ani nie je stavebny, ale je to zahrada. Neviem, nakolko je uzemny plan obce zavazny. Starosta je jedna ruka so zenou noveho majitela, takze ten kvoli uzemnemu planu asi nebude klast prekazky, ked nemusi. V kazdom pripade aj toto chceme namietat v ramci uzemneho konania. Prislusny stavebny urad je uplne v inom meste a starosta snad nan nema nejaky nadstandardny dosah.
arizona
12.07.17,18:28
So stavebnym uradom treba jednat pisomne a ziadat vzdy pisomnu odpoved a vyjadrenie.Hlavne v situacii,ako opisujes. Novy sused nedba na dobre susedske vztahy,takze neberte na neho ohlad ani vy! Nahlaste na SU ciernu stavbu,porusovanie zakonov a ziadajte vyjadrenie obce. Svojim konanim novy sused znehodnocuje a znevyhodnuje aj okolite pozemky.Mozno bude este lepsie,ak staznost na SU budu pisat viaceri,okoliti susedia...
Oliwa
13.07.17,06:42
Pozná niekto na Slovensku čiernu stavbu, ktorú by bol dal stavebný úrad zbúrať? Okrem tej na Družstevnej ulici v Malackách... ale to bol iný príbeh...
marleau
13.07.17,17:03
No čo, hajzlík vie, že povolenie od susedov nikdy nedostane, tak začal stavať načierno v domnení, že mu to dodatočne povolia ako je u ás zvykom. Už ste videli zbúrať stavbu? Maximálne pozastaviť. On vie čo robí, mali by ste trvať na odstránení.