Verca26
21.07.06,16:39
Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade smrti zamestnanca? §35 ZP hovorí o štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť túto sumu jeho manželke? Ďakujem. ;)
Zita4
21.07.06,15:48
Vie mi niekto poradiť ako je to v prípade smrti zamestnanca? §35 ZP hovorí o štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Má zamestnávateľ povinnosť vyplatiť túto sumu jeho manželke? Ďakujem. ;)
Prečítaj si pozorne Zákonník práce:
Smrť zamestnanca
(1) Ak osobitný predpis neustanovuje inak, peňažné nároky zamestnanca jeho smrťou nezanikajú. Do štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku prechádzajú mzdové nároky z pracovného pomeru postupne priamo na jeho manžela, deti a rodičov, ak s ním žili v čase smrti v domácnosti. Predmetom dedičstva sa stávajú, ak týchto osôb niet.

Zamestnávateľ vyplatí mzdu, ktorá zamestnancovi prináleží. Nič sa tam nehovorí o tom, že by zamestnávateľ mal vyplatiť štvornásobk jeho priemerného mesačného zárobku.
Ak by mal napríklad dostať nejakú mimoriadnu odmenu, tak do 4-násobku jeho priemerného mesačného zárobku by všetky tieto peniaze po jeho smrti zamestnávateľ vyplatil manželke.
larysa
23.08.07,05:32
Počula som niečo také, že keď zomrie manžel, tak jeho manželka by mala 1 rok dostávať jeho základnú mzdu? Je to pravda? A ak hej, tak aký je postup? Čo treba urobiť, aby tú mzdu dostávala?
Zoltán Kovács
23.08.07,05:34
Počula som niečo také, že keď zomrie manžel, tak jeho manželka by mala 1 rok dostávať jeho základnú mzdu? Je to pravda? A ak hej, tak aký je postup? Čo treba urobiť, aby tú mzdu dostávala?

To akože "Jedna babka povedala"?

Po smrti vdove prináleží vdovský dôchodok, ale to so zamestnávateľom nemá nič spoločné.
larysa
23.08.07,07:13
Nie, to žiadna babka nepovedala. Mojej krstnej mame zomrel manžel, dostáva vdovský dôchodok + sirotské pre deti. A ešte k tomu dostávala 1 jeden rok zo zamestnania jej manžela jeho základnú mzdu.
Nikde v zákone som ale nič takéto nenašla, tak preto sa chcem poradiť, lebo potrebujem niekomu poradiť, kto sa ocitol v takejto situácii.
VERONIKA6
23.08.07,07:15
Nie, to žiadna babka nepovedala. Mojej krstnej mame zomrel manžel, dostáva vdovský dôchodok + sirotské pre deti. A ešte k tomu dostávala 1 jeden rok zo zamestnania jej manžela jeho základnú mzdu.
Nikde v zákone som ale nič takéto nenašla, tak preto sa chcem poradiť, lebo potrebujem niekomu poradiť, kto sa ocitol v takejto situácii.
Ten jej manžel nezomrel náhodou na následky pracovného úrazu?
V opačnom prípade mal veľmi dobrého zamestnávateľa.
Monika Kováčová
23.08.07,07:16
možno ide o povolanie vojaka, baníka... v takýchto prípadoch je niečo také možné... záleží to však na kolektívnej zmluve... povinnosť zo zákona pre každého zamestnávateľa to určite nieje.
larysa
23.08.07,07:41
Nebol to pracovný úraz, zomrel v nemocnici - bola to skôr samovražda z psychickej choroby. Aj sa tomu čudujem, preto pátram, že ako to je možné.