danoBA
14.07.17,08:21
Ahojte,

chcem sa spýtať dokedy je zamestnávateľ povinný odviezť odvody do sociálnej poistovne v danom mesiaci? Ako príklad uvediem tento mesiac, výplatný termín je vždy k 15. dňu v mesaici, výplata prišla 12. dňa v tomto mesiaci. Kedy musí mať zamestnávateľ odvedené odvody za zamestnanca v sociálnej poisťovni?

Ďakujem pekne.
mondes
14.07.17,06:23
Do konca mesiaca.
Tweety
14.07.17,06:26
Poistné je splatné v deň určený na výplatu príjmu. Ak teda máte VT 15., potom aj odvody sú splatné v tento deň.
kn-alka
14.07.17,06:27
žial nemáš pravdu - do termínu určeného na výplatu

len ak nie je určený výplatný termín, tak najneskôr do konca mesiaca
kn-alka
14.07.17,06:29
k 15. dňu - ku dňu, ktorý máte uvedený na prihláške zamestnávateľa ako výplatný termín, a ktorý uvádzate na výkaze každý mesiac
kn-alka
14.07.17,06:31
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/1115/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/zamestnavatel-socialna-poistovna.xhtml

Povinnosťou zamestnávateľa je vo vzťahu k sociálnemu poisteniu aj:

platiť poistné za zamestnanca ako aj poistné ako zamestnávateľ; poistné je splatné v deň, ktorý je u zamestnávateľa určený na výplatu príjmov alebo ak takýto deň nie je určený, najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné,
veronikasad
14.07.17,08:01
Ak zamestnávateľ vypláca mzdy skôr ako má stanovený výplatny termín, v mesačnom výkaze treba uvádzať skutočný dátum výplaty.

Mala som kontrolu zo SP, všetky mesačné výkazy som musela opraviť. Našťastie, spolu do mzdami na účet boli uhradené aj odvody, tak žiadne penále nevzniklo
kn-alka
14.07.17,08:06
a to akože externý účtovník ako má vedieť, kedy zamestnávateľ bude vyplácať v skutočnosti mzdy?

Ja účtujem len externe, sú dané výplatné termíny, ktoré uvediem do výkazov, ale kedy naozaj zamestnávateľ vyplácal mzdy vidím až o mesiac, keď mi dodajú doklady na zúčtovanie.

Takže ak je u nás na papieri výplata 15-teho, tak sa vypláca 15-teho :D
Ak padne na sobotu, tak je výplata v piatok, ak na nedelu, tak je výplata v pondelok
veronikasad
14.07.17,08:20
Tiež som si to ako externý účtovník tak myslela, presvedčili má, že bola novela zákona o sociálnom poistení a výkazy treba aj spätne opraviť... Víkendy riešiť netreba, toto bol klient, ktorý vypláca na účet podľa toho kedy donesie podklady. Výplatny termín má 20-teho, dosť často aj o 10 dní skôr, spolu s odvodmi.
Pepa
14.07.17,11:12
Poistné je splatné v zmysle § 143 zákona o sociálnom poistení, v ktorom sa o.i. uvádza: v deň určený na výplatu príjmov. Deň výplaty príjmov je dohodnutý v pracovnej zmluve alebo kolektívnej zmluve. Faktické vyplatenie príjmu je pre odvod poistného irelevantné.
Pepa
14.07.17,11:13
Nesúhlasím Veronika. Nie je to tak ako píšeš.
Pepa
14.07.17,11:23
Na prihláške zamestnávateľa sa výplatný termín neuvádza tuším od roku 2014.
Jana Motyčková
14.07.17,11:40
Súhlasím s Pepou a nesúhlasím s Veronilou
veronikasad
14.07.17,15:38
Mne naozaj pri kontrole pred rokom všetky výkazy opravili a kontrolórka mi kázala uvádzať skutočný dátum výplaty mzdy.