janka2121
14.07.17,11:35
Dobrý deň,

klient mi práve preposlal list od zdrav. poisťovne UNION...V júni, júli a auguste 2016 bola na dohodu zamestnaná pani, ktorá je poberateľom invalidného dôchodku. Z-ľ o tom nevedel, takže som ju prihlásila pod kódom 2D. V liste sa píše, že treba stornovať prihlášky, a opraviť mesačné výkazy.

Ale veď to predsa u mňa zahŕňa oveľa viac práce. Mám opraviť mzdy, prehľady, výkazy do ZP aj do SP, podať dodatočné ročné hlásenie, a taktiež dodatočné daňové priznanie za rok 2016? Prosím Vás ako ste to riešili vy?

Toto je jedna katastrofa, VŠZP vie poslať chybový protokol, tak som rátala s tým, že aj Union je toho schopný, a upozorní ma na to. Ale že oni po roku pošlú výzvu? Tak toto ma ani vo sne nenapadlo :(

Prosím poraďte ako postupovať, a či ozaj musím poslať to dodatočné daňové priznanie...Ďakujem všetkým
JML79
15.07.17,18:25
Odporucam vam poslat opravne vykazy do ZP UNION, v ktorych zamestnankyna nebude, kedze z dohody invalidi ZP neplatia. Potom vratit vyplatu do povodneho stavu, teda s odvodmi, aby sa nepohla dan, kedze danove priznanie uz mate podane. No a teraz pri najblizsom spracovani miezd jej to treba dat do vyplaty ako zdanitelny prijem, kedze v zmysle zakona o dani z prijmov, ide o vratenie poistneho za predchadzajuce zdanovacie obdobie. Vstupi jej to aj do potvrdenia o zdanitelnej mzde za rok 2017. Napr. v programe OLYMP je na to zlozka mzdy 985, z ktorej sa odvedie dan, ale poistne na ZP a SP sa z nej.neodvadza.
janka2121
17.07.17,10:12
Ďakujem za odpoveď, problém je v tom, že ona už nie je zamestnaná, pracovala iba tri mesiace v roku 2016. Program ma ani nepustí nejako ručne si ju tam pridať k novým mzdám. Pracujem v POHODE, neviem či máte s týmto skúsenosť. Myslíte, že môžem interným dokladom vytvoriť predpis pre zamestnávateľa -524/-336 a pre zamestnanca -331/-336 so sumou rozdielu, ktorý mi vznikol?
JML79
19.07.17,19:31
Janka, nie som uctovnicla, tak neporadim. A ani program Pohoda nepoznam. Ale isto aj vnom to pojde. Ako vysporiadavate napr. RZD, ak uz u vas zamestnanec nepracuje, aaalebole poziadal vas o jeho vykonanie, alebo vam zamestnanec skonci a zamestavatel mu chce nieco vyplatit po skonceni HPp? Lebo ide o zdanitelny prijem, z ktoreho sa odvadza dan a teda vstupuje aj do mesacneho prehladu, ktory posielate na DU. Inak budete musiet prehlad a aj rocne hlasenie upravit rucne.
janka2121
21.07.17,11:24
Jaaj, musím to nejako vytelefonovať, tak snáď sa mi podarí to uzavrieť, ďakujem pekne za reakciu :) pekný víkend
Mila123
21.07.17,13:29
nie je to jednoduchšie opraviť MV do Unionu, výplaty nechať tak, veď boli vyplatené a rozdiel dodaniť a vrátiť zamestnancovi teraz ? nenarúša to DP zamestnávateľa, výplaty, potvrdenia, prehľady, hlásenia a čo ja viem čo ešte.........
pretože ak by to tak Union urobil sám, vrátil by preplatok na RZZP znížený o zrážkovú daň.....a zamestnávateľovi všetky poistné....nie je to takto jednoduchšie????
janka2121
25.07.17,07:14
Jasné, že je to jednoduchšie, len som zvažovala všetky možnosti, a hlavne tak, aby bolo všetko v rámci zákona :)