Nirinda
14.07.17,15:42
Učiteľka sa po 27 rokoch praxe „dopustila hrubého správania“ voči žiakovi (18 +, frajer), ktorého našla opakovane fajčiť v priestoroch budovy školy. Po ústnom napomenutí, si žiak ešte potiahol z cigarety a vyfúkol to do tváre učiteľky. Chcela mu dať zaucho, avšak stihol sa uhnúť a odniesli si to len okuliare, ktoré mu spadli z tváre na zem. K ublíženiu na zdraví nedošlo, avšak okuliare sa poškodili. Okamžitá reakcia žiaka bola vyhrážka, že to tak nenechá a za toto ju dá na súd. Žiak to celé oznámil riaditeľke školy s tým, že to skončí na súde. Ozvali sa aj rodičia žiaka, ktorí sa sťažovali že došlo k poškodeniu okuliarov vinou učiteľky. Riaditeľka školy, (pravdepodobne aby bola krytá), dala učiteľke „Písomné upozornenie na porušovanie pracovnej disciplíny s upozornením na možnosť ukončenia pracovného pomeru,“ v ktorom sa píše, že ak nedôjde k náprave a zistí sa opätovné porušovanie pracovnej disciplíny môže s ňou ukončiť pracovný pomer podľa § 63, odst. 1, písm. e Zákonníka práce. Za opravu okuliarov učiteľka nakoniec zaplatila žiakovi, ktorý jej doniesol bloček 100 eur.
Neunáhlila sa riaditeľka s tým upozornením?
Čo vlastne predstavuje v praxi takéto upozornenie na porušovanie pracovnej disciplíny pre zamestnanca?
Ak by došlo k znižovaniu stavu pedagogických zamestnancov, je potrebné sa obávať, že na základe tohto upozornenia na porušovanie pracovnej disciplíny bude prepustená ako prvá práve táto učiteľka?
misoft
14.07.17,14:01
Môj názor - neunáhlila sa. Učiteľka - i keď vyprovokovaná - konala neuvážene. Mala sa ihneď otočiť a klusať za direktorkou a oznámiť, že ho načapala húliť a žiadať, aby DIREKTORKA si zavolala žiaka a jeho rodičov na koberček. A keďže spratok má 18, mal by znášať i dôsledky - zníženie známky zo správania (čo by mu nepomohlo v iných prijímačkách inde!). Ovšem - to by asi urobila direktorka, ktorá sa nepo*erie z toho, že je to synáčik nejakého oného....
buchač
14.07.17,14:24
Hm...
Učiteľka dostala "Písomné upozornenie..." na výstrahu za to, že sa netrafila a poškodila len okuliare.
Učiteľka by si mala doma natrénovať tie rýchlejšie reakcie a aj presnosť úderu.
;) :D
sito
14.07.17,15:07
... šišmaria ... staré zlaté časy ... keď učiteľ-ka boli autoritou ... dnes je už ich autorita ta - tam ... čoskoro už budú pod psa ... každý si do nich hryzne ...
Semetrika1
14.07.17,16:17
Môj názor - zhodný s názorom misofta - neunáhlila sa.

Rozlišujeme porušenie pracovnej disciplíny - menej závažné a závažné. V oboch prípadoch môže dôjsť k skončeniu pracovného pomeru.

V zmysle judikatúry sa za závažné porušenie pracovnej disciplíny považuje napríklad neospravedlnená absencia zamestnanca, požívanie alkoholických nápojov na pracovisku alebo počas pracovného času, fyzické napadnutie nadriadeného zamestnanca alebo spoluzamestnanca.
Napadnúť niekoho (aj bezcharakterného a nevychovaného žiaka) je hrubé porušenie pracovnej disciplíny a je možné okamžité skončenie pracovného pomeru podľa § 68 ods. 1 písm. b) zákonníka práce.

Riaditeľka (slušná a empatická osoba) to posúdila ako menej závažné, tak by vyučujúca mohla dostať výpoveď v prípade, že v priebehu 6 mesiacov opätovne poruší pracovnú disciplínu. t.j. ak aspoň dvakrát poruší pracovnú disciplínu menej závažným spôsobom, je zamestnávateľ oprávnený s ním skončiť pracovný pomer výpoveďou z dôvodu podľa § 63 ods. 1 písm. e) zákonníka práce. „Podmienku písomného upozornenia na možnosť výpovede možno považovať za splnenú len vtedy, ak k upozorneniu došlo v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny.“
Po pol roku by pani riaditeľka mala napomenutie z materiálov vybrať a vyučujúca sa bude posudzovať akoby žiaden priestupok neurobila.
Zároveň by pani riaditeľka mala dať napomenutie aj neokrôchanému žiakovi.
Martuk
14.07.17,16:21
takéhoto, slušne povedané zmrda, bala okamžite zmlátiť a potom klusom utekať riaditeľke a všetko nahlásiť. Pokiaľ je žiak, aj keď starší ako 18 rokov, stále návštevníkom strednej školy (usudzujem podľa veku, asi opakoval ročník, alebo mu zle vychádzajú roky), stále neukončil povinnú školskú dochádzku, čiže sú zaň zodpovední rodičia (aj keď toto má milión medzier v zákone, resp. zákonoch). Pokiaľ to ich nezaujíma, tak potom sociálka a to už naberie iné rozmery.

Ohľadom poslednej otázky: Ak sú fotrovia dotyčného zmrda nejakí vplyvní alebo niečo podobné (majú známosti, vplyv, vedia, s kým sa baviť a podobne, tak v prvom rade riaditeľka dotyčnú učiteľku hodí cez palubu a oná učiteľka okamžite skončí, a daná, možno nevinná učiteľka, si všetko odserie.
veronikasad
14.07.17,16:23
Trošku ťa opravim, povinná školská dochádzka je 10-rocna, končí prvým ročníkom strednej školy...
misoft
14.07.17,16:26
Veru... čo povedal učiteľ/ka - to bol zákon v škole....
Martuk
14.07.17,16:35
oki veronika, možno som sa sekol, v každom prípade moja prvá veta platí. Totiž dnešná mládež, školopovinná, nemá úctu. Za mojich čias, keď som chodil či už na základnú, alebo strednú, sme si nedovolili to, čo tí dnešní zasraní zmrdi (a mám niečo cez 30) Aké sú dôvody a príčiny, to nebudem rozoberať, lebo to my, bežní občania, nevyriešime, ani keby sme sa rozkrájali.
veronikasad
14.07.17,16:36
Suhlasim
bjuty smis
14.07.17,16:44
Si retardovany ???
buchač
14.07.17,17:01
Hm...

Akože "decku" dáš po hube a vyfasuješ ešte väčší flajster ako za dospelého...;)

Na nete je o tej šikane zo strany žiakov vcelku dosť...videí na YT tiež.
Ale šak čo by sme chceli, keď ideme podľa amerického vzoru.
Keď jeden pozerá tie emerické filmy, tak tam majú decká len práva...tých povinností pomenej.
Martuk
14.07.17,17:26
bjuty, tvoja otázka smerovala na mňa?
Martuk
14.07.17,18:22
pre koho bol môj koment neužitočný a len komentár, to teda fakt neviem. Ty macher a znalec, nože sa priznaj.
bjuty smis
15.07.17,06:11
tebe sa tu nik nemusí a nemá čo priznávať, ale aj ja som ti dal neužitočné a teba si pýtam, či si retardovaný...
píšeš tam kopu sprostostí a priamo navádzaš na trestný čin...

admin by mal tvoj príspevok vymazať......
alaya1
15.07.17,08:09
Ucitelka ma jasne napisane vo vnutornom poriadku skoly, ako ma reagovat. Urcite sa nema dat vyprovokovat ziakom k fyzickemu utoku. sama si zavarila, lebo neustriehla svoje emocie.
Nasledky samozrejme musi znasat sama. Po 27 rokoch v skolstve by uz mala byt trenovana na taketo spravanie sa ziaka.
O prepustani rozhoduje vedenie skoly, ktore moze ale aj nemusi zohladnit "napomenutie".
pavol54
15.07.17,09:33
Učiteľka spravila chybu že išla na kontrolu tam kde hrozí zistenie porušovania noriem. Ak bola poverená kontrolou, tak mala o tom podať písomnú informáciu tomu kto ju na kontrolu poslal.
Martuk
15.07.17,16:43
bjuty smis, s človekom, ako si ty, sa baviť nemienim a určite nebudem. Pokiaľ tvoja otázka, či som retardovaný, bola naozaj na mňa, tak radšej odpovedať nebudem.
buchač
15.07.17,17:13
...a to vážne myslíš ?
...a všetko ?

Obrazne povedané ?
Aj zamestnaci bankových domov majú napísané, ako sa majú správať v prípade prepadu.
Ono ale nie vždy platí..." co je psáno, to je dáno ".

Povestná kvapôčka stačí a pohár trpezlivosti pretečie...
----------------------------
Ale myslím si, že Ty si v pedagogickom procese toho veľa neskúsila.
Podľa učebníc a po vojne je každý generálom...
alaya1
15.07.17,17:18
veru...mas pravdu, hlavne, ze ty mas oducenych xx rokov:) :) :)
korela
15.07.17,17:30
Ja k tomu iba toľko, že práve tých 27 rokov už stačilo. Podmienky, plat, kto to má tak dlho uniesť, a ktovie ako to má v súkromí. Každý nemá nervy zo železa.
Takéto správanie žiakov za našich čias bolo absolútne nepredstaviteľné. Že ešte niekto dnes chodí vôbec do niektorých škôl učiť s radosťou.
korela
15.07.17,17:34
Žiaľ, v prvej vete vidím logiku.
Je škola, sú školy, kde z prízemia žiaci vyskakujú cez okná počas veľkej prestávky, verejne vonku fajčia, čo fajčia ... :-), a nikto zo zboru nič nevidí a nerieši. A dobre je. Všetko je v najlepšom poriadku.
alaya1
15.07.17,18:33
korela, nikto nevravi, ze spravanie ziaka bolo adekvatne. Prave naopak, ale ak ucitel nezvlada taketo jasne provoklacie riesit s chladnou hlavou a da sa vyprovokovat, , ma zo skolstva odist. Ako si napisala ty, po 27 rokoch stacilo.
alaya1
15.07.17,18:36
neviem korela ako ty, ake si mala mlade roky, ale aj my sme chodili za skolsku branu fajcit, myslim, ze skoro kazdy mlady clovek si tym presiel bud na strednej, niektori aj na zakladnej skole. To nie je sucasny ukaz
buchač
15.07.17,18:57
alaya1 (Dnes 21:36) neviem korela ako ty, ake si mala mlade roky, ale aj my sme chodili za skolsku branu fajcit, myslim, ze skoro kazdy mlady clovek si tym presiel bud na strednej, niektori aj na zakladnej skole. To nie je sucasny ukaz
==================
To je fakt, súhlasím.
Na našej škole sme mali dokonca vyhradené miesto na fajčenie...ak nás vymákol profák niekde inde, tak bola držková.

ALE nikdy...podotýkam a zdôrazňujem...NIKDY by nikoho čo i len napadlo pri tom napomenutí niečo tak vulgárne, že by si dovolil (dokonca pomyslel) na nejaké provokatívne fúknutie dymu do ksichtu profesora.
alaya1
15.07.17,19:20
ja nespochybnujem to, ze to bol drzi hajzlik. Ale ani tato situacia nedovoluje pedagogovi takto reagovat. Co myslis, ziskala si tymto autoritu? Myslim, ze sa pred nim len ponizila. Vyhral to on....
korela
15.07.17,20:11
Školy majú aj svoje dvory, resp. záhrady, a je teda poriadny rozdiel čo sa fajčí, nejde o fajku mieru. Ste ma nepochopili. Preto nad tým vyučujúci zatvárajú oči a život ide ďalej.
Zahulíme, uvidíme, asi tak, netuším o čom ten film je, iba názov mi je známy.
My na ZŠ, ani na SŠ tiež nie, nebol nejako záujem u nikoho. Neviem prečo. Ani na výletoch, lyžiarskych.
pavol54
15.07.17,20:34
Je iná doba ako vtedy keď mi učiteľka tresla za priestupok a doma som sa posťažoval a dostal som prídavok. Dnes dokáže "DOBRÝ" rodič za takúto výchovnú vytrieskať odškodné za doživotnú ujmu dieťaťa
alaya1
15.07.17,20:35
"My na ZŠ, ani na SŠ tiež nie, nebol nejako záujem u nikoho. Neviem prečo. Ani na výletoch, lyžiarskych - " - neuveritelne :)