Maartinka
22.07.06,13:45
Ahojte poraďáci,

Moja otázka sa týka otvorenia pokladničnej knihy.
Začala som podnikať od 1.7.2006.
Zriaďovacie výdavky na podnikanie sú u mňa 1000,- za Živnostenský list. Žiadne iné výdavky zdokladované nemám.
Lenže ako mám otvoriť Pokladničnú knihu, keď nemám za júl zatiaľ žiadne príjmy (jeden príjem mám, ale to je za služby z júna 2006, príjmy za júl 2006 budem mať až v auguste). Čo mám teda dať do kolonky príjem? Mám si vymyslieť nejaký vklad do podnikania? A potom – ako ho splatím?

Druhá otázka. Dostala som príjem na podnikateľský účet za prácu v júni. Ako to mám napísať do Pokladničnej knihy? Aký mám dať tomu názov?

Dúfam, že som moje otázky vyjadrila dosť zrozumiteľne.
Ďakujem pekne za odpovede.

Martina
Monika Kováčová
22.07.06,12:05
1.7.2006 dáš vlastný vklad do podnikania napr. - splatíť ho môžeš, keď budeš mať na pokladni dosť peňazí - osobná spotreba.
Ak si dostala príjem na účet, nemôžeš to zapísať do pokladničnej knihy, ale do kolonky banka, alebo banková kniha, záleží či robíš ručne alebo máš soft.
Ak ešte niečo nevieš, napíš.
Monika Kováčová
22.07.06,12:07
A ešte niečo: ty si vklad do podnikania nevymyslíš, ako si to formulovala v tvojej otázke, ty si ten vklad skutočne urobila. Veď za svoje zdanené peniaze si si kúpila ten kolok, nie? Alebo si naň brala úver z banky?:)
Johanka
22.07.06,12:44
Ahojte poraďáci,

Moja otázka sa týka otvorenia pokladničnej knihy.
Začala som podnikať od 1.7.2006.
Zriaďovacie výdavky na podnikanie sú u mňa 1000,- za Živnostenský list. Žiadne iné výdavky zdokladované nemám.
Lenže ako mám otvoriť Pokladničnú knihu, keď nemám za júl zatiaľ žiadne príjmy (jeden príjem mám, ale to je za služby z júna 2006, príjmy za júl 2006 budem mať až v auguste). Čo mám teda dať do kolonky príjem? Mám si vymyslieť nejaký vklad do podnikania? A potom – ako ho splatím?

Druhá otázka. Dostala som príjem na podnikateľský účet za prácu v júni. Ako to mám napísať do Pokladničnej knihy? Aký mám dať tomu názov?

Dúfam, že som moje otázky vyjadrila dosť zrozumiteľne.
Ďakujem pekne za odpovede.

Martina
Martinka, nestačí viesť pokladničnú knihu. Jednoduché účtovníctvo budeš viesť v peňažnom denníku, kde budeš sledovať pohyb peň.prostriedkov v hotovosti a pohyb peň.prostriedkov na bankovom ( bežnom ) účte.
K druhej otázke - za akú prácu si dostala na podnikateľský účet v júni peniažky, keď si začala podnikať až v júli?
Maartinka
23.07.06,05:32
Podnikat som zacala sice az v juli. Ale predtym som mala DOHODU a ked som si zriadila podnikatelsky ucet, tak som upovedomila vsetky firmy, pre ktore pracujem a mam zivnost na pracu, ktoru pre nich vykonavam, aby mi prijem posielali uz na novy ucet. Az potom som si uvedomila, ze to bol prijem za jun....
Jana Acsová
23.07.06,06:13
Vzhľadom k tomu, že to bola mzda, tak sa jedná vlastne o vklad podnikateľa. Na účet prišla už zdanená mzda, ktorá sa v peňažnom denníku nevykazuje, nakoľko sa nejedná o príjem, ktorý by bol predmetom účtovníctva. Doporučujem vklad podnikateľa. Príjem na účet bude slúžiť pre evidenčné účely o skutočne vyplatenej mzde, ktorú SZČO zahrnie do daňového priznania v súlade so súvisiacimi ustanoveniami zákona o daniach z príjmov.