jogurtovysen
16.07.17,16:41
Dobrý deň, od daňového úradu mi prišlo rozhodnutie, že mi bola uložená pokuta vo výške 30€ za neskoré podanie daňového priznania (k 24.6. miesto 31.3.). Ja som si však tento rok požiadal o odklad podania daňového priznania, čiže som mal mať čas do 30.6. So žiadosťou o odklad podania daňového priznania mi pomáhala známa, ktorá ju podala na daňový úrad v Bratislave, avšak ja patrím pod daňový úrad v Trnave, keďže tam je môj trvalý pobyt (toto som si uvedomil až teraz po prijatí pokuty). Daňové priznanie som však už podal správne v Trnave. Myslím si, že teda problém bude v tom, že príslušný daňový úrad nebol oboznámený.

Otázka: Ako by som mal postupovať v riešení tejto situácie? Myslím, že mám potvrdenie o odklade (nie som práve doma) - zájsť s ním na daňový úrad v Trnave? Alebo rovno zaplatiť pokutu, lebo som nenaplnil svoju povinnosť a tým pádom mi bola pokuta uložená správne?

Nejde mi o tých 30€, lebo mi vyčíslili pokutu na spodnej hranici, ale skôr preventívne, aby ma nemali na "zozname" a v prípade, že niečo omylom pokazím nabudúce, aby mi nevyčíslili vyššiu pokutu.

Medzičasom na mňa v Trnave čaká už aj list od sociálky a keďže som živnostník už druhý rok, tak mi už asi aj stihli vyčísliť výšku odvodov do sociálky (ktoré som mal pri odklade dane platiť až o 3 mesiace neskôr). Otázka 2: Ako vyriešiť túto situáciu? Zájsť rovno aj na sociálku? Paráda, už sa teším na produktívny deň na úradoch :(

Ďakujem za vaše rady :)
veronikasad
16.07.17,14:55
Máš potvrdenú kópiu o oznámení predĺženia lehoty na podanie DP do 30.6.? Kedy bolo oznámenie podané?
jogurtovysen
16.07.17,14:57
Kópiu mám od tej známej, len neviem či je potvrdená (viem, že som ju podpisoval), nie som práve doma, pozriem :) Bolo to podané určite pred 31.3.
JankaO
16.07.17,17:38
V zmysle § 49/3a DZP sa oznámenie o predĺžení lehoty na podanie DP podáva príslušnému správcovi dane v zmysle Daňového poriadku a to je u FO podľa trvalého bydliska. Čiže, ak máte aj potvrdenie o oznámení na predĺženie lehoty, ale toto ste podali na nesprávny DÚ - nič ste neoznámili a lehota je do 31.3.
JankaO
16.07.17,17:42
Bohužiaľ nič nepodal, lebo oznámenie nebolo podané príslušnému DÚ. DÚ postupoval pri vyrúbení sankcie v zmysle zákona.
Katy a R
16.07.17,17:54
ja by som doložila - že teda oznámenie bolo podané (ak bolo podané včas).
DP sa môžu podávať hocikde v rámci Slovenska (oni to sami posielajú potom na miestne príslušný DU - tak možno aj dobre pochodíš).
a keď náhodou nie - budeš vedieť do budúcna, že treba poslať poštou do TT.
JankaO
16.07.17,18:04
Podľa mňa DP môže podať kdekoľvek, ale oznámenie len na príslušný DÚ, keďže je to v zákone takto explicitne uvedené....
Katy a R
16.07.17,18:10
DP podávam už asi 3 roky inde - posielajú to tiež "príslušne" ... s oznámením nemám skúsenosť - ale nič za to nedá;) .... veéérííme .. :) (a napíš, ako si pochodil)
avalik
16.07.17,19:24
Ak máš potvrdenú kópiu podania oznámenia predĺženia lehoty na podanie DP, tak sa odvolaj voči uloženiu pokuty - možnosť a lehotu na odvolanie máš uvedenú v rozhodnutí.

Zákon o dani z príjmov
§ 49
(3) Daňovníkovi, ktorý je povinný podať daňové priznanie po uplynutí zdaňovacieho obdobia v lehote podľa odseku 2, sa na základe
a) oznámenia podaného príslušnému správcovi dane128) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania podľa odseku 2, predlžuje táto lehota najviac o tri celé kalendárne mesiace s výnimkou daňovníka v konkurze alebo v likvidácii; daňovník v oznámení uvedie novú lehotu, ktorou je koniec kalendárneho mesiaca, v ktorej podá daňové priznanie, a v tejto novej lehote je aj daň splatná,

- je tam uvedené "príslušnému správcovi dane" nie " miestne príslušnému správcovi dane" ako v iných ustanoveniach, takže mám za to, že autor zákona mal na mysli vecne príslušný je daňový úrad

128) Zákon č. 563/2009 Z. z. v znení zákona č. 331/2011 Z. z.
§ 6
Vecná príslušnosť
(1) Na správu daní je vecne príslušný správca dane podľa osobitných predpisov.1) Ak tento zákon alebo osobitné predpisy1) neustanovujú, ktorý správca dane je vecne príslušný, na správu daní je vecne príslušný daňový úrad.
(2) Ak vzniknú pochybnosti o určení vecnej príslušnosti medzi daňovým úradom a colným úradom, rozhoduje o vecnej príslušnosti finančné riaditeľstvo.

Daňový poriadok obsahuje aj:
§ 18
Postúpenie
(1) Ak nie je daňový úrad alebo colný úrad, ktorému bolo podanie doručené, príslušný na prerokovanie veci alebo na rozhodnutie, je povinný podanie bezodkladne postúpiť príslušnému správcovi dane a upovedomiť o tom toho, kto podanie podal. Ak bolo podanie urobené v lehote, lehota sa považuje za zachovanú aj u správcu dane, ktorému bolo podanie postúpené.
(2) Ak bolo správcovi dane, ktorým je daňový úrad alebo colný úrad doručené podanie, na ktorého vybavenie nie je vecne príslušný žiaden správca dane, vráti ho odosielateľovi.
(3) Ak bolo správcovi dane, ktorým je obec, doručené podanie, na ktorého vybavenie nie je vecne príslušný alebo miestne príslušný, vráti ho odosielateľovi.