fricula_n
16.07.17,19:25
Dobrý deň, beham po internete a pozeram si svoje povinnosti. Neviem či tomu rozumiem správne, tak sa obraciam tu. 14.07 t.j. v piatok mi skončil rodičovsky prispevok a pridavky (trojročná materska po našom), keďže mala už dovŕšila 3 roky. Mám DIČ - nie živnosť, keďže som zaregistrovaná v jednej firme ako finačný agent, avšak chcem to tam ukončiť. Dopátrala som sa, že DIČ môžem zrušiť, iba ak už som odhlásená z NBS, čiže musím poslať žiadosť do nemenovanej spoločnosti, aby to urobila, ale oni to môžu urobiť až do 30 dni. Je nejaka realna šanca, aby som neplatila odvody? Môžem byť na úrade práce ak mám DIČ? ..... Alebo nejaka iná možnosť, alebo čo by ste mi odporúčali.
veronikasad
16.07.17,17:54
Pre účely zákona o službách zamestnanosti sa považuješ za SZČO, preto kým máš DIČ, na ÚP ťa ako uchádzača o zamestnanie nezaeviduju
Katy a R
16.07.17,18:00
nie je pravda, že DIČ zrušíš len keď už nebudeš v registri NBS. Môžeš ukončiť spoluprácu s fin inštitúciou - určite to máš v zmluve presne špecifikované.
Ak spolupráca bude ukončená skôr, ako je výmaz z NBS - tak platí ten skorší dátum aj ako ukončenie SZČ. a môžeš sa na druhý deň zaregistrovať - samozrejme doložiť.
profesional
18.07.17,07:38
Výmaz z NBS je úkonom NBS s deklaratórnymi účinkami, nie konštitutívnymi, z hľadiska dane z príjmu. Proste oznámiš daňovému úradu ukončenie vykonávania činnosti. A požiadaš o zrušenie registrácie k dani z príjmov FO. Daňový úrad v rozhodnutí o zrušení registrácie určí, aký bude posledný dátum, ku ktorému ti zaniká registrácia. Obvykle to dá k poslednému dňu kvartálu, v ktorom očakáva nadobudnutie právoplatnosti takéhoto rozhodnutia. Až deň nasledujúci po takom dni, budeš môcť požiadať o registráciu na úrade práce. Do vtedy budeš musieť riadne platiť odvody v plnej výške.

Samotná existencia zápisu v registri NBS, tj. existencia oprávnenia, nezakladá to, že činnosť aj vykonávaš. Z hľadiska dane z príjmu a odvodov je podstatné či činnosť vykonávaš, nie či máš oprávnenie. Daňový úrad nemôže požadovať od teba preukázanie výmazu z registra vedeného NBS. Ty sa môžeš dokonca rozhodnúť ponechať si zápis. Samozrejme, ak nejakú dobu nebudeš vykonávať činnosť, stratíš formálnu spôsobilosť na jej výkon a budeš to musieť NBS ohlásiť a oni ťa vymažú rovno. Z dôvodu straty spôsobilosti.