zuzilon
17.07.17,09:03
Dobrý deň,potrebujeme poradiť ohľadom nevyplatenej manželovej mzdy za dobu 3 mesiacov.Istý pán podnikateľ vytvoril pracovné miesta pre cca 20 ľudí,v našom meste.Po 2 rokoch začal s meškaním výplaty,no od mája akosi zabudol vôbec vyplácať mzdu a preto sa manžel rozhodol nečakať a nastúpil do inej práce.Dal výpoveď k 30.6.2017 a to formou dohody o skončení prac.pomeru.Do dnešného dňa manželovi a ostatným nevyplatil nič.Ako máme ďalej postupovať,aby svoje peniaze dostali,kým ešte tá firma zatiaľ v meste pokračuje?( aj keď len so 4-mi zamestnancami).Čo môžeme od neho žiadať za omeškanie výplaty?Obávame sa hlavne toho,že dokončí zákazku a odíde z mesta,možno vytvorí inú spoločnosť a výplaty už neuvidíme.Vopred vám ďakujem za odpoveď.
veronikasad
17.07.17,07:11
Zákonník práce nepozná "výpoveď dohodou". K ukončeniu pracovného pomeru dohodou je potrebné súhlas oboch strán. Nech si manžel preverí v sociálnej poisťovni či jeho pracovný pomer bol ukončený a bol odhlásený z poistenia.
Trvanie pracovného pomeru nie je prekážkou na uzatvorenie pracovnej zmluvy v inej firme.

Manžel nepostupoval správne, ak mu zamestnávatel nevyplácal mzdu, mal mu osobne doručiť Okamžité ukončenie pracovného pomeru v zmysle par. 69 odst. 1 písm. b) Zákonníka práce. Okrem nevyplatenej mzdy by mu vznikol nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Nárok na nevyplatenú mzdu si bude musieť uplatniť súdnou cestou.
zuzilon
17.07.17,07:23
Ďakujem za tú rýchlosť,ja som to zle prečítala,je to :Dohoda o skončení prac.pomeru uzatvorená podľa ust.§ 60zákona č.311/2001 Z.z.Zákonník práce v znení neskorších predpisov
veronikasad
17.07.17,07:25
Je podpísaná aj od zamestnávatela ?
zuzilon
17.07.17,07:32
áno,je podpísaná .Všimla som si ešte v tejto dohode v bode I.Predmet dohody,je tam napísané,že zamestnanec a zamestnávateľ sa výslovne dohodli,že v najbližšom výplatnom termíne po skončení prac.pomeru,ktorý je stanovený do konca nasled.kalendárneho mesiaca za daný odpracovaný mesiac.
To by znamenalo,že do konca júla ,,by mal,, vyplatiť výplatu,no ak to neurobí?
zuzilon
17.07.17,07:56
Viete,už toľko sľubov padlo od zamestnávateľa,že my s manželom už ani neveríme,že tú výplatu dostane,čo nám veľmi poškodí vrodinný rozpočet,ktorý už čerpeme z úspor.A naozaj nevieme,ako máme pokračovať.Časť zamestnancov sa rozhodla o udaní majiteľa na polícii.
dmc
17.07.17,11:16
Nevyplatenie mzdy a odstupneho je pri splneni urcitych podmienok (ktore preveria Policajti) trestnym cinom §214 TZ . Podajte trestne oznamenie.
karka
18.07.17,06:46
Co tak podať návrh na vyhlásenie konkurzu na zamestnávateľa. Je to dlha cesta, ale ak bude vyhlásený konkurz môžete dostať peniaze z rezervného fondu.